2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Три години след влизането си в Европейския съюз България продължава да е на опашката по доходи не само сред останалите членки, но и сред съседите си на Балканите. През 2009 г. средната заплата у нас е била 302 евро, показват данните на Виенския институт за международни изследвания. По този показател от страните на Балканския полуостров България изпреварва единствено Албания и значително изостава от северната си съседка Румъния, с която беше приета заедно в ЕС през 2007 г.
Негативната тенденция се подсилва от данните на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, които показват, че всяко пето домакинство у нас живее под границата на бедността, или с под 95 евро на месец на човек. Данните на профсъюза се подкрепят и от Министерството на труда и социалната политика, според което през 2008 г. една пета от населението на България живее около равнището на бедност. Според статистиката в държавите от Европейския съюз този дял е средно 17%.
Същевременно икономическите експерти на синдикалната организация изчислиха, че за да покрива всичките си разходи, едно четиричленно семейство от двама възрастни и две деца през март 2010 г. се е нуждаело от около 980 евро, което е с 2.1% повече спрямо същия период на миналата година. Според синдикатите едва 11 на сто от домакинствата у нас обаче надвишават този стандарт.
Данните на Националният статистически институт показват, че българите обедняват и свиват все повече потреблението си. През декември 2009 г. на всяко домакинство е разполагало средно с по около 415 евро, което е с около 60 евро по-малко спрямо същия месец на предходната година. Въпреки че традиционно разходите за храна са най-голямото перо от семейния портфейл, официалната статистика отчита, че те намаляват. Това означава, че хората купуват по-малко или по-евтини, но некачествени продукти, отбелязват експертите. Намаляват и разходите за облекло и обувки, за обзавеждане и поддръжка на дома и транспорт. В същото време макар и незначително са се увеличили парите, похарчени за алкохол и цигари, както и за здравеопазване.
Синдикатите отбелязват и друга тревожна тенденция - че около 636 хил. души, или близо една трета от всички наети в България, попадат в контингента на "работещите бедни", тъй като средната заплата в техните отрасли е значително по-ниска от тази за страната. В тази категория попадат работещите в производството на облекла, на дървен материал, ресторантьорството, обслужването на сгради и озеленяването. Данните на НСИ показват, че средните възнаграждения в здравеопазването и образованието са около 350 евро четвъртото тримесечие на 2009 г. За същия период най-високи средни заплати, по около 690 евро, са получавали заетите в икономическите дейности "Финанси и застраховане" и "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия".
Основните причини за обедняването на българите през миналата година са забавянето, замразяването и дори намаляването на заплатите в много предприятия в държавния и частния сектор, както и стръмно нарастващата безработица. През последните 18 месеца хората без работа се увеличиха с около 160 хил., а делът им надхвърли 10% от икономически активното население. Въпреки намаления бюджет за програми за субсидирана заетост през тази година министърът на труда Тотю Младенов заяви, че това ще се компенсира от новите операции от оперативната програма "Развитие на човешките ресурси". Последната програма, започна в началото на март и предвижда 65 хил. безработни да преминат курсове по квалификация, след което 52 хил. от тях да започнат работа.
Заради финансовите проблеми през последните месеци правителството отложи една от мерките за подпомагане на друга уязвима група от обществото - пенсионерите с най-ниски доходи. От 1 юли възрастните над 75 години, които получават до 300 лв., трябваше да вземат добавки към пенсиите си. Преди седмици обаче кабинетът реши да я отложи и да пренасочи средствата за нея за плащане на други социални помощи.
Европейски конкурс за видео на тема живот без бедност
Журналистически конкурс по повод на Европейската година за борбата с бедността
КАНЦЕЛАРСКИ МОЛИВ /разказ/
Конкурс на Fruity Lux & PetVet.bg „Л...
28.04.2010 22:05