2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се ще бъде диференциран по дейности през 2011 година, обяви в сряда пред парламентарната социална комисия управителят на НОИ Христина Митрева. Тя обясни, че в момента се прави анализ на данъчните декларации на хората с различни свободни професии. След като предоставената от НАП информация бъде анализирана, по-късно ще се обособят три или четири групи, за които ще се фиксират различни размери на максималния осигурителен доход.
Тази година минималният осигурителен доход за самоосигуряващите беше вдигнат драстично от 260 лева на 420 лева. По думите на Митрева при диференцирането за някои професии минималният осигурителен доход може да падне под 420 лева.
Средният осигурителен доход на самоосигуряващите се през 2009 година е бил 285 лева. “Има хора, които работят като нотариуси, общопрактикуващи лекари и проектанти, чиито доходи са доста високи и е нереално да се осигуряват на такива пари“, коментира Митрева.
За миналата година НОИ отчита 30 000 души самоосигуряващи се над планираните. Предвидено е било те да са 237 хиляди, а по отчет са 263 хиляди.
За тази година все още няма данни как се е отразило вдигането на минималния осигурителен доход. От вноски на самоосигуряващи се приходите са 4.7 на сто повече от планираните.
Според Митрева трябва да се увеличи максималният осигурителен доход, тъй като
не може три години поред да е 2000 лева. “Категорично трябва да се преустанови намаляването на осигурителната вноска, в условия на криза тя трябва да се задържи, а после е необходимо да се увеличи с три-четири процента“, смята управителят на НОИ.
През 2009 година има 24.6 на сто превишение на разходите за обезщетенията за майчинство и бременност. След увеличаване на срока от 9 месеца на една година на високоплатеното майчинство се установява тенденция за осигуряване на по-високи доходи преди настъпване на риска. По думите на Митрева след като законово е предвидена такава възможност, няма нищо лошо в това, ако майките си получават парите, но има сигнали за злоупотреби, че работодателите и майките си делят високоплатеното майчинство. НОИ ги проверява.
Държавата пред фалит заради Farmville /с...
Не е ли по-добре да се реже най-напред о...