2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Пловдивският окръжен съд отхвърли исковете на бившия министър-председател и последен цар на България Симеон Сакскобургготски и на сестра му Мария-Луиза Борисова Хробок за резиденция Кричим. Това съобщиха в петък от Съдебната палата в Пловдив.
Исковете на двамата срещу държавата са за признаване на собствеността им върху бившия царски дворец Кричим и 371.5 декара ниви.
Съдът е приел, че решение № 12/1998 г. на Конституционния съд (КС), с което е обявен за противоконституционен Законът за обявяване на държавна собственост на имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на техните наследници от 1947 година, на което се позовават Симеон и сестра му при всичките си реституционни претенции, има единствено правоустановяващо действие.
Така, това решение на КС не може да възстанови пряко права на собственост на ищците, заявява съдът.
Прието е също, че Интендантството на цивилната листа на Царя е държавно учреждение, разпоредител със средства от бюджета, предоставяни от българската държава чрез ежегодните закони за държавния бюджет, приемани от Народното събрание.
Интендантството има права да придобива имущество и е създадено с цел нормалното осигуряване на монархическата институция. Така ясно е разграничена възможността да се придобиват права лично за Царя и да се придобиват права за самото Интендантство като държавна институция, призвана да обслужва монарха.
Според съда дворецът Кричим не е имот, придобиван от името на царя лично за него в качеството му на частен субект, което означава, че Симеон Сакскобургготски и сестра му нямат собственически права върху резиденцията.
Решението на Окръжния съд в Пловдив, което може да бъде обжалвано пред апелативния съд, поставя под съмнение цялата "царска реститутция", чието фактическо начало бе дадено именно с решението на КС от 1998 г.
Множество юристи обявиха самото решение на КС от 1998 година за противоконституционно, защото съдът го е взел, позовавайки се на действащата към 1947 г. конституция, без да има права да се произнася върху нея.
Другият аргумент е, че реституцията в България става със закони, в които доста детайлно се посочват условията за възстановяване на собственост. По отношение на имотите на Сакскобургготски няма такова законодателство. Водещи български юристи предложиха и вариант държавата да актува като свои тези имоти и да остави на Сакскобургготски да доказва пред съда защо ги смята за своя собственост.
В края на миналата година парламентът прие мораторуим върху правото на Сакскобургготски и сестра му Мария – Луиза да се разпореждат с върнатите им имоти. Забраната ще действа до приемането на специален закон, какъвто за пръв път ще бъде изготвян, след като до този момент цялата реституция на Сакскобургготски е извършена без закон.
Баретата не разбира обвинението и не при...
Само едно дело за десет години в Старата...