2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Министърът на земеделието и храните заподозря, че има картелно споразумение за увеличаването цената на хляба. "Няма достатъчно фактори, които да оправдаят поскъпването на хляба и на олиото. Странно е синхронизираното увеличаване на цените", коментира в сряда Мирослав Найденов.
Той заяви, че други институции трябва да проверяват дали няма картелно споразумение между производителите. Това е от компетенциите на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Само преди няколко месеца (през април) ВАС потвърди решението на КЗК, с което на сдружения на хлебари от София и Бургас бе наложена глоба заради картелно определяне на цената на хляба.
От 1 септември с 10 стотинки се повиши цената на заводския хляб в Пловдив и София. Според производителите увеличението се налагало, защото вече купували зърно от новата реколта, чиято цена на борсите е с 80 на сто по-висока от цената на пшеницата през миналата година.
От Асоциацията на хлебопроизводителите съобщиха, че официално има поскъпване на хляба само при големите производители, които досега не са могли да повишат цените, тъй като имали договори с големите търговски вериги.
"Много бързо реагираха, най-вече мелничарите, защото имаше тенденция за повишаване цената на пшеницата на световния пазар, но в момента тенденцията е към понижаване. Очаквах да реагират пак така бързо и да понижат цената, но виждам увеличаване", каза министърът и добави, че държавата няма механизъм да се намеси при формирането на цената.
Найденов изтъква, че мелниците не работят с пшеницата, която е на борсата, а използват запасите си.
"Винаги могат да се оправдаят с цена на заплати, горива, осигуровки и др., но реколтата тази година е много добра и като количество, и като качество, и няма опасност от дефицит", коментира министърът, който се усъмни в мелничарите
Силно е да го наречем спекула, но е явно, че някой пробва пазара, смята той.
Найденов добави, че хлебарите се оплакват от високата цена на брашното.
По думите му реколтата на слънчогледа също била много добра.
Според него на световната борса има поскъпване на слънчогледа и на някои масла, но в България "много бързо някак си се реагира". Очакването беше цените да са по-ниски, допълни Найденов.
Той прогнозира реколтата на царевица да бъде най-силна от пет години насам.
Държавната комисия по стоковите борси и тържищата отчете през август поскъпване на олиото с 16% и на брашното с 12 процента. До октомври цената на олиото ще се повишава, но след това ще се нормализира, прогнозира преди дни председателят й Едуард Стойчев.
08.09.2010 13:02
В оплакванията се казва, че Василев ги изнудва да изпращат пробите си в лаборатория „Алименти“. Според фирмените регистри, шефът на плодвиската служба е собственик на фирмата, стопанисваща „Алименти“.
За момента жалбите се прикриват от шефа на службата Йордан Войнов, тъй като и двамата са в близкото обкръжение на земеделския министър Мирослав Найденов. Василев, Войнов и Найденов са състуденти от Стара Загора и са ядрото на кръга „ирландско месо“, който беше изгонен от НВМС през 2006 г. след скандала с нелегалния внос на 20-годишното канцерогенно месо. Тогава проверка установи, че разрешение на вноса на месото е дал Найденов, като главен секретар на НВМС, а Василев е „одобрил“ пускането на заразенето месо в търговската мрежа. Ветеринарите се върнаха на власт, след като ГЕРБ спечели изборите и Мирослав Найденов стана земеделски министър.
Според европейските регламенти, производителите трябва да извършват мониторинг на продуктите си всяка седмица в лаборатория за анализ на храни. След това те са задължени да представят документа в РВМС, която дава разрешение за пускането в продажба на даден продукт. Според бизнесмените обаче, Светозар Василев не признава проби, които не са взети от неговата лаборатория. Лично той ги съветва, че за да избегнат подобни проблеми трябва да ползват услугите на неговата „Алименти“. Насиск за това ветеринанарят осъщестявал върху месо и млекопроизводители от цяла България, твърди бизнесменът Ангел Генов. Той настоява за проверка на лабораторията, в която ежедневно се изсипвали стотици проби за анализ. Бизнесмените се учудват как е възможно при наличния персонал и оборудване да се правят се правят „анализи“ на толкова много продукти всекиднивно. Те изразяват съмнение, че това е „печатница за протоколи“, от която печелят Василев и неговите покровители министър Найденов и шефът на ветеринарите Йордан Войнов. Съмненията са, че там не се правят никакви „проби“, а просто се прибират таксите и се раздават протоколи.
През февруари председателят на пловдивската колегия на Съюза на ветеринарите Вяра Гришина обвини Василев в в системен рекет. Гришина твърди, че Василев е накарал общинските лекари да се обаждат на частнопрактикуващите ветеринари в областта и да ги питат кой от двата варианта избират - „връщаш лаптопа - не подписваш договор с министерството" или „не връщаш лаптопа - подписваш договор". Наред с прикритата си вече собственост на лаборатория „Алименти“, Светозар Василев участва в още 6 търговски дружества. Повечете от тях се занимават с недвижими имоти. Най-извесната от тях в Пловдив е "Евроинвест".
04.01.2011 12:05