2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
България ще се опита да регистрира ракията като национален продукт в Европейския съюз, за което обаче ще трябва да докаже, че в нея се влага предимно винен, а не житен дестилат, както и че именно у нас ракията е била произведена за първи път. Това стана ясно в неделя от изявленията на министъра на земеделието и храните и изпълнителния директор на Агенцията по лозата и виното, които присъстваха на откриването на гроздобера в Харманли.
В момента се работи по промените в Закона за виното - като администрация и като държава имаме амбицията това, което се намира в бутилките, да е вино от грозде, посочи министър Мирослав Найденов. "Когато започнем да правим вино само от грозде, тогава и цената ще бъде по-друга, а когато започнем да правим и ракия от винен дестилат, от грозде - също цената ще друга", заяви той.
Министърът съобщи, че в момента големият процент от ракията не се прави от винен, а от зърнен дестилат, както и някои от вината не се правят от грозде, а от спирт, есенции, оцветители. По думите му поне 25 процента от ракията, която правим, трябва да бъде от винен дестилат, за да успеем да убедим Европейската комисия да я регистрира като национален продукт. В момента 10 процента от ракията, която се предлага у нас била от винен дестилат, а останалата от - житен, като на етикета пише, че е спиртна напитка.
В случай, че страната успее да регистрира ракията като национален прокут в ЕС, като преференция акцизът върху нея може да падне с 50 процента.
Министърът припомни, че досега като национален продукт в ЕС е регистриран горнооряховският суджук, което отнело години.
Според изпълнителния директор на Агенцията по лозата и виното към земеделското министерство Красимир Коев процедурата за регистрация на българската гроздова ракия като национален продукт ще отнеме една година. Той обясни обаче, че освен качество и автентичност на продукта страната трябва да се пребори и с държави като Македония, Сърбия, Словения и Унгария, които претендират, че ракията също е техен продукт. Целта е обаче да докажем, че страната ни първа е произвела ракията, каза Коев.
Министърът на земеделието констатира, че реколтата от грозде през тази година е по-слаба от миналогодишната и от по-миналогодишната заради атмосферните условия, но е достатъчна да "напълни избите".
Цената на гроздето не е тази, която очакваха производителите и определено е по-ниска от очакваната, отбеляза министърът. По думите му държавата не може да се намеси при определянето на изкупните цени, но може да направи така, че да няма нерегламентиран внос на грозде от трети страни, които да подбиват цените на родните производители. Според Найденов, при условие че има нереализирани количества вино от минали реколти, едва ли би могло да се очаква и да се търси по-висока цена на гроздето.
Министърът смята, че трябва отново да започнем да изнасяме вино на пазарите, които "сме изгубили с лека ръка" - в Русия, в бившите социалистически страни. Той добави, че се правят опити за пробив на японския и на китайския пазар.© Храната при капитализма – голямо колич...
© Езикът отразява състоянието на обществ...