2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Путин пристига на 13 ноември. Това ще е първото му посещение в София, откакто на власт е правителството на Бойко Борисов, което след встъпването си в длъжност миналото лято замрази големите енергийни проекти, включително "Южен поток", АЕЦ "Белене" и "Бургас-Александруполис". Те бяха договорени още докато Путин беше президент, заедно с българския му колега Георги Първанов и подписани при предишното българско правителство.
Очакванията са в събота Путин и Борисов да си стиснат ръцете за "Южен поток" и АЕЦ "Белене", а проектът за петролопровода да остане "на трупчета", както беше досега, след като във вторник екоминистерствотого върна за доработка в частта за технологиите за разтоварване на нефта.
На заседанието си в сряда българското правителство даде картбланш за подписването на акционерното споразумение за смесеното дружество между “Газпром“ и “Българския енергиен форум“ (БЕХ) за реализацията на газопровода “Южен поток" на българска територия. Говорителят на руския премиер обясни, че освен този проект, Борисов и Путин са обсъдили и други въпроси на двустранното сътрудничество с оглед предстоящата визита, без обаче да даде подробности.
След предишния си разговор с Путин в първите дни на ноември Борисов заяви, че руският премиер ще дойде в неработен ден, за да си поговорят “хубаво“ и за възраждането на търговията с български стоки в Русия.
Това породи хипотеза за обвързване на договора за смесеното дружество за “Южен поток“ с ангажименти от руска страна за вдигане на българския внос на стоки в Русия.
“Дали договорът с “Газпром“ неофициално или по-скоро дипломатически ще бъдат обвързани с бъдещия стокообмен с Русия – ще питате двамата премиери“, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков пред журналисти в сряда.
Той бе доста лаконичен относно програмата на предстоящите срещи с руските представители, като отбеляза само, че предвиденото подписване на акционерното споразумение за “Южен поток“ и устав на паритетното дружество е в изпълнение на договореностите на междуправителствено и междукорпоративно ниво.
Трайков отново посочи, че окончателното решение за инвестицията от българска страна ще бъде взето след като стане готово прединвестиционното проучване, което трябва да определи дали проектът е рентабилен за нас.
“Капиталът в смесеното дружество ще бъде такъв, какъвто е необходим на съответния етап на развитието на проекта. Както знаете България участва с 50% в него“, каза енергийният министър.
Прединвестиционният анализ ще определи и цената на българското трасе, половината от която трябва да плати БЕХ или неговият правоприемник. Плановете на Министерството на икономиката и енергетиката са енергийните проекти като “Южен поток“, АЕЦ “Белене“ и “Набуко“ да влязат в отделно дружество при предстоящото преструктуриране на държания енергиен холдинг.
Българо-руското дружество за “Южен поток“ ще приеме резултатите от прединвестиционното проучване за българското трасе, ще възложи проектирането му и изготвянето на екооценка и ако решението за инвестицията е положително, ще изгради и ще бъде собственик и оператор на българските тръби от "Южен поток".
Във вторник Трайков информира, че България държи да бъдат изчистени максимално детайлите в акционерното споразумение, за да не създават рискове за реализацията на проекта в бъдеще. Явно това вече е станало, след като кабинетът е одобрил проекта на документа.
В средата на октомври Трйков призна, че все още има спорове с “Газпром“ за начина на вземане на решение в бъдещото дружество. “Въпросът е какъв ще е процентът на вземане на решения в дружеството и това ще се разпише в устава. Има въпроси, по които руската страна има оправдано очакване да има влияние при вземането на решението, затова в споразумението ще има изключения за вземане на решенията с обикновено мнозинство“, заяви тогава министърът.
В сряда стана ясно още, че след като Сърбия проявява интерес към участие в АЕЦ “Белене“, а Хърватия отказва, София е отправила покана и към съседна Македония. “Аз разговарях с вицепремиера Владимир Пешевски във Виена, вчера му изпратих и писмо с официално запитване. Стъпките са следните- първо казват: да интересува ни, да говорим по нататък за конкретни цифри и след това говорим“, обясни Трайков.
Очакванията са в събота да се разкрие и схемата за продължаване на проекта за строеж на втората атомна централа у нас. Според запознати може и най-сетне да се обяви името на европейския инвеститор в проекта, който заедно с интерес за участие от две съседни страни да легитимира приемането на руската оферта за финансиране на проекта.
България се надява отново да повдигне въпроса и с намаляването на цената на руския газ за страната с още 5 процента, за което не остана време при посещението на шефа на “Газпром“ Алексей Милер на 15 октомври в София.
Шотландия-Чехия,На живо,Евроквалификации...
Швейцария-България Евроквалификации 20...