2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Aмериканското посолство в София е предупредило българското правителство да не одобрява сделка за доставка на оръжия за Йемен, но София не се е съобразила с предупреждението и е осъществила поръчката. Това става ясно от документи на Държавния департамент на САЩ, разпространени от сайта Уикилийкс и публикувани в британския вестник "Гардиън".
Сделката е за доставка на 30 000 автомата, 100 000 заряда с мощен експлозив, гранатомети и муниции от завод "Арсенал" на стойност 55 млн. долара през първата половина на 2010 година. Поръчката е била финансирана от Обединените арабски емирства.
След като САЩ били уведомени за предстоящата сделка, те изказали резерви предвид нестабилната ситуация в Йемен. Въпреки че България е приела американските притеснения, експортната комисия решила да продължи сделката, отбелязвайки тежката икономическа ситуация, която превръщала офертата в изключително атрактивна за местните оръжейни производители.
Българското министерство на икономиката и енергетиката се съгласява да редуцира броя на автоматите с 25%, като осигури серийни номера за всички тях, описание на стоката, предписание за съхранението на оръжията, както и да посочи годината на производство за всички оръжейни артикули по доставката.
В документа се посочва още, че българското правителство продължава да работи в тясно сътрудничество със САЩ за превенция за разпространението на оръжия и търси съвети в някои ситуации. Отбелязва се още, че в миналото правителството е отказвало поръчки за страни като Еритрея. В случая с Йемен обаче финансовият стимул е бил твърде голям, за да бъде отказан от България.
Българското посолство в Сана пък е основен герой в друг публикуван документ, публикуван от Уикилийкс. В него се цитира информация от българското посолство за сделка на стойност 78 млн. долара за оръжие, което трябвало да бъде доставено в Йемен през януари 2010 година. Посолството сигнализирало, че фирмата по договора е свързана със Слободан Тесич - сърбин, включен в списъка на лица със забрана за пътуване на ООН към Резолюция 1521. Според българското посолство Тесич е пътувал често до Йемен заради договора. Идеята била САЩ да стопират сделката и така да бъдат създадени възможности български производители да доставят подобни стоки.
От друг документ става ясно, че български оръжия, продадени на Армения, са достигнали до Ирак.
Бившият държавен секретар Кондълиза Райс наредила на дипломати в Армения да се оплачат от оръжейна пратка от България, която била използвана за смъртоносни атаки срещу американските сили в Ирак.
Американски дипломати упрекнали арменския министър на отбраната, че лично улеснил продажбата на 100 противотанкови ракети RPG-22 българско производство и на картечници за Иран.
Близо 10 на сто от тях преминали в ръцете на шиитски бойци в Ирак и били използвани в смъртоносни нападения срещу американските сили през 2008 г.
Въпреки уверенията на арменското правителство, че българските оръжия ще бъдат използвани само в Армения, американски военни в Ирак намерили две такива оръжия със серийни номера, съвпадащи с номерата на продадените на Армения оръжия, пише "Гардиън".
От документите, цитирани от вестника, става ясно, че САЩ са правили опити да се намесят в повече от десет международни сделки на Украйна, България, Армения и Китай за доставки на оръжия за клиенти в Иран, Ирак, Йемен и Южен Судан.
Американските власти водят постоянна битка да пресекат притока на оръжия от източноевропейски страни за терористични групи и нестабилни режими в Близкия изток, пише "Гардиън“.