2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Мирните народни въстания в арабския свят, успехът им в Тунис и евентуалната им победа в други страни вече са поражения и може и да се превърнат в катастрофи за Ал Каида и джихадистките движения, смятат експерти.
Тези обществени вълнения противоречат на кредото им, че само насилието, джихадът и въоръжената борба могат да сложат край на това, което за тях са подкрепяни от Запада нечестиви режими, които потискат народите си.
Ставащото в Египет "опровергава цялата теория за използването на насилие", уверява от площад "Тахрир" в Кайро Маха Аззам от програма "Близък изток" на лондонския мозъчен тръст Чатъм хаус.
"Всички групи в Египет, включително Мюсюлманските братя, настояват за мирен преход във властта. Всички те осъждат политическото насилие. Ако постигнат искането си и преходът бъде мирен, ако това доведе до представляваща всички течения политическа система, това ще стане в ущърб на радикалните групировки", заявява тя.
Ал Каида, чийто съосновател заедно с Осама бин Ладен е египтянинът Айман аз Зауахири, отдавна осъжда всякакво участие в избори и във всякаква форма на политически живот.
Мюсюлманските братя, използвайки етикета "независими кандидати", който не заблуди никого, участваха в парламентарните избори от ноември в Египет и осъдиха убийствата, атентатите и безогледното насилие.
Според Доминик Тома, експерт по радикален ислямизъм във Висшата школа по социални науки в Париж, "джихадистките групировки са на кръстопът - ако при тези събития се получи ефектът на лавината и се породят демократични стремежи в региона, а народите успеят да свалят диктатури единствено с уличен натиск, това ще е рязко отхвърляне на тезите им."
"Ако режимите падат чрез народа, Ал Каида и джихадистките групировки ще се затруднят да се възползват от ситуацията и да пригодят дискурса си към нея. Впрочем трябва да се отбележи, че при сегашния кипеж те са странно мълчаливи. Вероятно са притеснени. Ще трябва Бин Ладен или още по-добре египтянинът Аз Зауахири бързо да вземат отношение, иначе изказванията им ще изгубят всякакво съдържание", добавя той.
Това мълчание е забелязано и от Жан-Пиер Филиу, преподавател в Парижката школа по политически науки (Сианс-По) и Колумбийския университет.
"Ал Каида бе сварена напълно неподготвена от народните протести в арабския свят. Тя впрочем е на практика безмълвна по този въпрос, защото до такава степен не може да проумее случващото се, че е неспособна да направи какъвто и да било коментар по актуалните събития", казва той.
Трябва да се отбележи, че "демонстрантите не поемат тези несъмнено високи физически рискове, за да искат ислямска държава или установяването на "халифат", а за да настояват за демокрация, избори и прозрачно управление - все неща, които отсъстват от мирогледа на Ал Каида", добавя Филиу.
Опасността от разрив с народите в региона и последваща маргинализация бе усетена от радикалния проповедник в интернет Абу Мундир аш Шанкити, който на 31 януари написа в джихадистки форум: "За джихадистите ще е опасна грешка да се отдалечат от народите."
"Трябва да им простим, да се доближим до тях и да ги помолим да ни изслушат, защото отделянето на джихадисткото движение от мюсюлманското народно движение ще отбележи края ни", пише той в изказване, преведено от американския институт за следене на ислямистки сайтове SITE.
От друга страна, провал на демократичното движение, безогледна репресия или военни преврати ще са подарък за поддръжниците на радикалния ислямизъм и ще утвърдят тезите им, подчертават тримата експерти.Тагове:
Мубарак отказа да се оттегли, но предаде...
Армията в Египет обеща да отмени 30-годи...