2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Петролът продължи да поскъпва бързо на международните стокови борси в сряда на фона на сблъсъците между противници и привърженици на режима в Либия.
Опасенията, че гражданските размирици в страната ще нарушат износа на петрол от третия по големина производител в Африка, започнаха да тласкат цената на петрола нагоре още в края на миналата седмица.
Американският лек суров петрол с доставка през април поскъпна с 0.1% до 95.50 долара за барел по време на предварителната търговия във вторник на Нюйоркската петролна борса. Тогава цената му скочи с 5.71 долара до 95.42 долара, което е най-високото й равнище от октомври 2008 г., припомня сайтът "Инвестор.бг".
Повод за това станаха думите на либийския лидер Муамар Кадафи, че ще се бори с разрастващия се граждански бунт до "последната си капка кръв ". Изявлението му тласна цената на петрола тип брент, добиван в Северно море, до 105.78 долара за барел, което е най-високото й равнище от септември 2008 г.
Страните в Северна Африка и Близкия Изток са доставяли 36% от производството на петрол и държат 61% от доказаните петролни запаси в света през 2009 г., сочат данни на "Би Пи" (BP).
Либия, която изнася 1.6 млн. барела на ден, е деветият по големина производител сред 12-те страни от ОПЕК, като доставя голяма част от своите суровини и горива през Средиземно море до Европа. Страната има най-големите петролни запаси в Африка.
В сряда брентът поскъпва с още 0.6% до 106.46 долара за барел.
Американският лек суров петрол се вдигна с 21% през последната година. Мартенските му фючърси, които изтекоха вчера, поскъпнаха с 8.6% до 93.57 долара за барел.
Във връзка с динамиката на пазарната конюнктура на петролните продукти, считано от 7:00 часа на 23 февруари, "Лукойл България” промени крайните заводски цени на горивата, съобщиха в сряда от компанията.
Масовият бензин А-95 скача с 1.18% до 2.27 лв. за литър, а бензин А-98 поскъпва с 1.13% до 2.37 лв. за литър.
Ефектът върху крайните продажни цени на бензина най-вероятно ще е 2.40 лева за литър А-95. Така за крайния потребител цените на практика се изравняват с тези от лятото на 2008 г., когато масовият бензин се продаваше на дребно за най-много 2.44 лв.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) изрази готовност във вторник да увеличи производството, ако е налице недостиг в предлагането на суровината. Това посочи петролният министър на Саудитска Арабия Али Ал-Наими. В сряда "Файненшъл таймс" съобщи, че добивът на петрол в Либия е намалял с 20 процента до 1.28 милиона барела на ден.
Инвеститорите продължават да отчитат риска от разпространение на бунтовете в други страни от региона, като Саудитска Арабия или Иран, които са сред най-важните износители на петрол в света.
Саудитска Арабия, която е най-големият износител на петрол и най-големият производител в ОПЕК, разполага с 4 млн. барела свободен капацитет, заяви Ал-Наими на пресконференция на срещата на министрите на Международния енергиен форум в Рияд във вторник.
По неговите думи всички производители на петрол в света, включително и Саудитска Арабия, могат да доставят допълнително 6 млн. барела на ден.
Международната енергийна агенция посочи на своята интернет страница , че е готова да увеличи доставките на петрол в случай на резки смущения в снабдяването на пазара.
НАТО обсъжда военна намеса в Либия, ЕС г...
Информационната революция на "Ал Дж...