Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.03.2011 12:53 - България влиза в операция в Либия с фрегата "Дръзки"
Автор: reporter Категория: Новини   
Прочетен: 1270 Коментари: 0 Гласове:
2



България да участва в международната военна операция в Либия с фрегатата "Дръзки", предлага военният министър Аню Ангелов. Предложението му вече е внесено за одобрение в Министерския съвет и трябва да бъде обсъдено на заседанието в сряда. Това съобщи министърът в интервю пред "Нова телевизия".

Проектопредложението предвижда една фрегата от трите белгийски фрегати, които бяха купени неотдавна, която има опит в участие в такива мисии, да замине на мисия по налагане на оръжейното ембарго от страна на НАТО. Най-ранният срок, когато може да замине, е 15 април, обясни Аню Ангелов.

В случая на не става въпрос за искане. "Винаги Северноатлантическият съвет се обръща към страните членки с молба да изпълнят определен лист от способности, които са нужни за дадена операция. В случая този лист дори е попълнен, но, както е известно, винаги се налага ротация. Така че вероятно на една следваща ротация ще участва и нашата фрегата", обясни военният министър.

Предвижда се фрегатата да участва с екипаж от 160 души, сред които и преводачи, военни полицаи, преводачи от арабски и от английски, "за да могат да извършат цялата дейност по осигуряването на ембаргото", каза още Ангелов. Мисията ще бъде осигурена финансово от бюджета на Министерството на отбраната.
Изпращането на фрегатата "Дръзки" ориентировъчно ще струва 1.5 млн. лв. за един месец, заяви по-късно пред журналисти Аню Ангелов, цитиран от БТА. Командировъчните на екипажа ще бъдат равни на онези, които получават военните ни в Босна и Херцеговина.

Решението на Министерския съвет по принцип ще бъде за участие до три месеца, но това не означава, че фрегатата ще участва три месеца. Министърът уточни, че след едномесечно участие на кораби в "Актив индевър" в Средиземно море се извършва ротация от други кораби. В момента Турция участва в
ембаргото над Либия със седем кораба и нашата фрегата може да замени някой от тези кораби, посочи Ангелов.

Министърът вече е заповядал предварителна подготовка на това участие, като по думите му единствено военните експерти могат да кажат кога ще има пълна готовност, но фрегатата ще бъде изпратена само при условие, че тя е напълно готова за участие в мисията. Ангелов е поставил задача "Дръзки" да бъде готова най-рано на 15 април. Той обаче уточни, че фрегатата поддържа готовност от 180 дни, ако става въпрос за участие в операции на НАТО и добави, че ВМС са поставени при много напрегнати условия да завършат този период на подготовка само за 15-20 дни.

Министърът на отбраната припомни, че корабът вече е участвал в операцията на НАТО в Средиземно море "Актив индевър", както и във временната операция за блокада на Ливан.

Друго участие в рамките на трите операции на НАТО засега не предвиждаме, заяви министър Аню Ангелов. Предвиждат се и два медицински екипа, които за дни са готови да заминат и да работят във военнополеви болници, които биха се развърнали по линия на ЕС.

На въпрос дали технически фрегатата може да бъде подготвена напълно, за да участва в операцията, Аню Ангелов каза, че МО ще осигури всичко необходимо, включително и някои аварийни ремонти преди, по време на операцията и след нея. Рискът се оценява като нисък - все пак това е икономическа блокада и те няма да влизат в преки бойни действия, с изключение на евентуална самоотбрана, каза още министърът на отбраната.


Според военен експерт българската армия няма възможност да участва адекватно в операцията в Либия

Директорът на Европейската програма на Центъра за изследване на демокрацията о.р. ген Чавдар Червенков смята, че  че състоянието на нашата армия е такова, че на този етап тя няма никакви възможности да вземе адекватно участие във военната операция в Либия. Пред БТА бившият зам.-началник на Генералния щаб на Българската армия и бивш шеф на военното разузнаване коментира, че изявленията за изпращане на фрегатата "Дръзки" са прибързани. Според него една ясна политическа декларация е напълно достатъчна за момента. Мнението на експерта е, че още в самото начало на операцията България е трябвало безапелационно да подкрепи политически действията на коалицията. Действията по блокадата на тази част от Средиземно море, за осъществяване на оръжейното ембарго над Либия, ще продължат достатъчно дълго, така че ще имаме възможност многократно да  участваме в действия по патрулиране и блокада, което е и напълно във възможностите на армията ни, смята още експертът.


На 27 март страните от НАТО се споразумяха алиансът да поеме контрола върху всички международни военни операции в Либия. Постоянните представители на 28-те страни членки са одобрили план за разширяване на обхвата на вече започналата мисия на алианса за налагане на оръжейно ембарго и установяване на зона, забранена за полети, със защита на цивилното население от атаки на силите на режима на Муамар Кадафи.



Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: reporter
Категория: Новини
Прочетен: 13038419
Постинги: 10473
Коментари: 5012
Гласове: 37058
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930