2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
В три от реакторите на АЕЦ "Фукушима-1" има 60 хиляди тона радиоактивна вода. Това огромно количество вода не позволява на специалистите да подновят работите по отстраняване на утечките и охлаждане на прегретите Първи, Втори и Трети енергоблокове, съобщава Нюз.бг.
Според данните на властите в хранилището за отработени ядрени материали, разположено на територията на централата, може да се съберат около 30 хиляди тона вода. Предвижда се радиоактивната вода да се събира в специални цистерни.
За да бъдат създадени условия за извършване на необходимите аварийни дейности, с разрешение на властите, операторът на централата ТЕПКО започна да излива от общия технически резервоар на АЕЦ в океана 11 500 тона вода с ниска степен на радиация - около 100 пъти над нормата, след което в резервоара ще започне прехвърляне на вода от помещенията на авариралите реактори.
Министърът на икономиката и промишлеността заяви, че изливането на вода в океана не носи непосредствена заплаха за здравето на хората.
По-рано днес властите в японската префектура Фукушима започнаха проверка на равнището на радиация във всички училища и детски заведения, съобщава БиБиСи.
В следващите два дни ще бъдат проверени около 1500 училища и детски градини. Властите подчертаха, че в радиус над 30 км от атомната електроцентрала опасност от радиоактивно заразяване не би трябвало да има.
По-рано стана ясно, че усилията за спиране на теча на радиоактивно замърсена вода от Втори реактор на АЕЦ "Фукушима 1" продължават. Съветник на министър-председателя Наото Кан заяви, че може би ще минат месеци докато бъде овладяна аварията.
Японското правителство настоява операторът на централата ТЕПКО да запуши възможно най-бързо разкъсаната бетонна обвивка на Втори реактор, откъдето по всяка вероятност изтича радиоактивно замърсена вода в океана.
Пред централата на ТЕПКО в Токио стотици японци се събраха на протестна демонстрация срещу атомната енергия.
Японските специалисти все още не са открили мястото, откъдето в морето изтича радиоактивно замърсена вода. ТЕПКО продължава да търси други течове в дренажната система, сериозно пострадала от земетресението и вълните-цунами.
Експертите обмислят спускането на специален щит в морето, за да бъде преградена част от бетонния пристан край АЕЦ „Фукушима."
Междувременно полицията в страната заяви, че 12341 души са загинали в резултат на разрушителното земетресение и последвалото го цунами, които удариха Япония на 11 март. Най-много са загиналите в префектура Мияги - 7 530 души, а в префектура Ивате - 3 592, във Фукушима - 1 159 души. Безследно изчезнали се водят 15 347 души.
Нанесени са щети на 140 хиляди сгради, а напълно разрушени са 46 хиляди постройки.
Трайков иска нови гаранции за сигурностт...
Японската вишна - Сакура, разцъфтя!