2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Има вероятност третата турска атомна електроцентрала да бъде построена на брега на Черно море на няколко километра от най-южната точка на българска територия – граничното село Резово. Това става ясно от публикации в турските медии в четвъртък.
Вестник "Радикал" цитира министъра на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз, който казва, че засега все още няма конкретно избрано място, но една от възможностите е малкото крайбрежно градче Инеада.
То се намира по права линия съвсем близо до българската граница. Сега освен животновъдството и риболова основен поминък на населението му е туризмът. Въпреки че по принцип в тази част от турското черноморско крайбрежие туризмът е относително твърде слабо развит, градът и околностите му са осеяни с множество хотели, къмпинги и вилни селища. Причината е основно в неговата близост до многомилионния Истанбул – 270 километра.
Според представители на турското енергийно министерството, цитирани от вестник "Хюриет", причината за избора на този район е, че той е с най-ниска земетръсна активност. Все пак те посочват, че се обмислят и други варианти за третата АЕЦ.
Министър Танер Йълдъз същевременно уверил, че другите две АЕЦ, които Турция планира да построи в Аккую и Синоп, ще са конструирани, така че да издържат на земетресение до 9 степен по Рихтер, въпреки че на територията на страната не е бил регистриран трус по-висок от 7.4 степен по Рихтер.
Първият от двата одобрени досега турски ядрени обекта ще се строи в Аккую, в провинция Мерсин на Средиземно море срещу остров Кипър. АЕЦ “Аккую“, ще се строи заедно с Русия, като споразумението бе подписано през май 2010 г., а началото на строителството се очаква в края на април или началото на май. Общата стойност на поректа се изчислява на 20 млрд. долара.
Втората турска атомна централа се планира също на Черно море, в около 40-хилядния град Синоп. Преговорите за нея се водят с японските компании “Тошиба“ и “Токио Електрик Къмпъни“ (TЕПКО). ТЕПКО е оператор на авариралата след земетресението и цунамито в Япония АЕЦ "Фукушима-1".
Ядрените амбиции на Турция включват изграждането на мощности за 15 хиляди мегавата до 2023 година.
Бойко Борисов: Красимир Първанов не е ув...
Большой театр: Мегаскандалът "Белен...