2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Лидерът на Ал Каида Осама бин Ладен, смятан за терорист номер едно в света, е бил убит при ръководена от САЩ специална операция в Пакистан.
Издирването на човека, която стои зад най-голямото терористично нападение срещу САЩ, при което на 11 септември 2001 г. загинаха близо 3 000 души, продължи едно десетилетие.
Новината бе потвърдена лично от президента Барак Обама. "Справедливостта възтържествува", обяви той в драматично телевизионно обръщение от Белия дом в неделя вечерта.
Това събитие е повратна точка във външната политика на САЩ и чувството за сигурност на страната, коментират американски медии.
Обама съобщи, че американските сили са осъществили операцията по ликвидирането на терориста. Нито един американец не е загинал. Силите са се постарали да избегнат и цивилните жертви.
"САЩ осъществиха операция, при която беше убит Осама бин Ладен, лидерът на Ал Каида, терористът, който е отговорен за убийството на хиляди жени, мъже и деца", каза Обама.
При операцията са били убити още трима души. Сред тях е един от синовете на Бин Ладен, съобщи високопоставен представител на правителството на САЩ, цитиран от Ройтерс. Убита е и жена, която мъжете са използвали като жив щит.
Президентът уточни, че Бин Ладен е бил убит в неделя в Пакистан от малък отряд командоси, че той лично е дал разрешението за тази операция още миналата седмица, като това решение е било взето на базата на разузнавателни данни, получени още през август. Обама обеща, че САЩ ще продължат неуморно да бранят американските граждани и техните съюзници. Той подчерта, че тази война не е война срещу исляма.
Американските власти съобщиха, че Бин Ладен е прострелян в главата. Отделно от това смъртта му бе потвърдена от пакистанските власти.
Президентът на САЩ заяви, че тялото на терорист номер едно е в американски ръце.
По-късно бе съобщено, че след като тялото е било идентифицирано, то е откарано в Афганистан, а след това погребано на неназовано място в морето.
Операцията е продължила 40 минути. Един американски хеликоптер е бил загубен поради механична повреда, но екипажът, както и атакуващата група са били евакуирани благополучно.
Операцията е била контролирана в реално време от директора на ЦРУ Леон Панета и други шефове на разузнаването в конферентната зала на разузнавателната централа в Ленгли, Вирджиния.
След многогодишни неуспешни опити, пробив в издирването на лидера на Ал Каида е настъпил преди повече от четири години, когато американското разузнаване е успяло да засече един от доверените куриери на Бин Ладен и брат на куриера. Местонахождението на Бин Ладен е окончателно идентифицирано през август 2010 г. Той обитава триетажна сграда, на стойност около 1 млн. долара, построена през 2005 г. Имотът е около осем пъти по-голям от околните и е със засилени охранителни мерки – външни и вътрешни защитни стени и двоен контрол на входа.
Бившият американски президент Джордж Буш, който се зарече да въздаде правосъдие на Бин Ладен, независимо "жив или мъртъв", но така и не успя да го направи, определи операцията като "постижение от голямо значение", след като Обама му се обадил да съобщи новината.
Операцията по ликвидирането на Бин Ладен обаче може да усложни отношенията на САЩ с Пакистан, след като Исламабад реагира остро на въздушни атаки в западната част на страната и арестува служител на ЦРУ, който уби двама пакистанци по-рано т.г.
Американски представители казаха, че са уведомили пакистанските власти за атаката срещу Бин Ладен едва след края на операцията.
Независимо от това Обама каза, че Пакистан е помогнал на Вашингтон да стигне до Осама бин Ладен, и подчерта, че е важно, че Исламабад продължава да сътрудничи в борбата с терористите.
Ликуващи тълпи празнуват в Ню Йорк и Вашингтон
Тържествуващи тълпи се събраха в Ню Йорк и Вашингтон да празнуват на смъртта на лидера на Ал Каида. Това е най-голямата победа на Барак Обама в областта на националната сигурност, откакто той пое президентския пост в началото на 2009 г. и ще засили шансовете му за преизбиране през 2012 г.
Новината за смъртта на Осама бин Ладен привлече хиляди нюйоркчани рано днес на мястото на най-ужасното му деяние - Кота нула в Манхатън, където се намираха кулите близнаци на Световния търговски център.
Викове на радост изпълниха въздуха, където над 2600 души загинаха на 11 септември 2001 г. в терористичните атаки срещу сградите, организирани от Бин Ладен.
Новината за смъртта на Бин Ладен бе възприета от пазарите като сигнал за понижен риск спрямо САЩ, в резултат на което доларът и фондовите индекси се повишиха.
Цените на американския суров петрол се понижиха и според анализатори е възможно да се върнат на нива под 100 долара. Според някои наблюдатели обаче този ефект може да е краткотраен.
Засилена опасност от атаки
Макар и събитие от символично значение, все още не е ясно дали смъртта на Бин Ладен ще се окаже повратен момент в глобалната война срещу силно разклонената терористична мрежа и дали ще доведе по-скорошно справяне с талибаните в Афганистан, ако това въобще стане, отбелязва Ройтерс.
Обама предупреди, че Ал Каида ще продължи да атакува САЩ.
Държавният департамент на САЩ издаде глобално предупреждение към всички американски граждани за повишен риск от антиамериканско насилие предвид скорошната контратерористична дейност в Пакистан.
От Държавния департамент посочиха, че очакват вълна от насилие след ликвидирането на терорист номер едно.
Интерпол също призова да бъдат предприети засилени мерки за сигурност, тъй като смъртта на Осама бин Ладен може да доведе до атаки на отмъщение по цял свят, съобщи Франс прес.
Генералният секретар на Интерпол Роналд Нобъл призова за "допълнителна бдителност” на службите за сигурност заради повишен риск от атаки на Ал Кайда или на групировки, свързани с международната терористична мрежа, след смъртта на бин Ладен.
"Най-издирваният терорист в света вече го няма. Но смъртта на бин Ладен не означава край на Ал Каида и на групировките, свързани с нея, които ще продължат да извършват терористични атаки по целия свят. Ние трябва да останем единни и фокусирани върху сътрудничеството и борбата не само срещу тази глобална заплаха, но и срещу тероризма на всяка група навсякъде по света”, се казва в съобщение на Нобъл.
Според талибаните Осама Бин Ладен не е убит
Пакистанското разузнаване също потвърди смъртта на терорист номер едно. Според телевизия СиЕнЕн терорист номер едно е бил убит в имение край столицата на Пакистан Исламабад. ДНК анализи са потвърдили, че убитият е именно лидерът на Ал Каида.
Пакистански талибани определиха обаче като неверни информациите, че е ликвидиран ръководителят на международната терористична мрежа. "Бин Ладен е жив”, заяви представител на групировката "Техрик-е талибан-е Пакистан” (Движение на талибаните в Пакистан).
Тялото на терорист номер едно Осама Бин Ладен е било "погребано" на неуточнено място в морето. След като бе обявено, че Бин Ладен е мъртъв, правителството на САЩ обеща с трупа му да бъде постъпено в съответствие с ислямската традиция, която повелява погребението да се състои до 24 часа, посочва Асошиейтед прес.
Представител на американските власти обясни, че трудно би се намирала държава, която да се съгласи да е последен дом за лидера на терористичната мрежа Ал Каида. Затова правителството на САЩ е решило да "погребе" Бин Ладен в морето.
Очакванията са Осама да бъде наследен на най-високия пост в Ал Каида от родения в Египет хирург Айман ал-Зауахири, който досега бе втори човек в организацията.
Неудобни въпроси пред Пакистан
Бин Ладен е живеел в сравнително луксозна къща близо до столицата Исламабад и това постави пакистанските власти в ситуация да отговарят на неудобни въпроси, отбелязва Ройтерс.
Местен анализатор в областта на отбраната - генералът от запаса Талат Масуд, обаче изрази увереност, че фактът, че лидерът на Ал Каида е бил убит с участието на пакистанските сили за сигурност ще ограничи вредите за имиджа на страната.
Очаквано веднага след съобщаването на новината последва реакция на съседна Индия.
"Ние възприехме с голяма загриженост тази част от изявлението на американския президент Барак Обама, че престрелката, при която е ликвидиран Осама бин Ладен, е избухнала в градчето Аботабад, дълбоко във вътрешността на Пакистан”, заяви индийският вътрешен министър Чидамбарам.
"Този факт засилва нашата загриженост, че Пакистан е убежище за терористи от различни организации”, допълни той.
Кой е Осама бин Ладен?
Бин Ладен бе издирван от 2001 г. Той гради кариера на ислямистки финансист и се сражава със съветските войски в Афганистан. След това се радикализира и става
вдъхновител на световен джихад срещу Запада, припомня Франс прес.
Осама е дванайсетото дете на строителния магнат Мохамед бин Ладен, невероятно забогатял емигрант от Йемен.
Роден в Рияд през 1957 г. (няма потвърждение за точната дата), Осама бин Ладен следва строителство и търговия в престижния университет "Крал Абдул Азиз" в Джеда, където от 1973 г. контактува с ислямистки групи.
Тогавашните му приятели го описват като благочестив и затворен младеж, прилежно залягал над основните писания на уахабизма - строго течение в сунитския ислям, разпространен в родната му страна.
Бъдещето му изглежда ясно очертано: да се влее в редиците на семейния търговски клан с многобройни филиали. Но след като войските на Москва нахлуват през 1979 г. в Афганистан, той откликва на зова за джихад, твърде популярен навремето в
Саудитска Арабия и всички държави от Персийския залив.
С благословията на саудитските власти Осама бин Ладен се заема да организира логистичната подкрепа за афганистанските муджахидини. Събира средства, кръстосвайки Арабския полуостров, и се установява в Пешавар - пакистанска тилова база на антисъветската съпротива. Там среща и бъдещия си наставник - палестинецът Абдула Азам - един от основните организатори на партизанската дейност срещу съветските сили.
Започват да прииждат доброволци, предимно араби. Бин Ладен ги посреща и ги разпределя. За целта съставя база данни, която с годините прераства в организация, позната като Ал Каида или "Базата".
В битките си срещу съветските сили (макар и твърде рядко водени с оръжие в ръка), той получава косвена помощ от ЦРУ, което го субсидира чрез пакистанските тайни служби.
След изтеглянето на съветските войски от Афганистан през 1989 г. Бин Ладен се завръща като герой в родината си, където изнася в джамии и медресета множество лекции за успехите на джихада.
След инвазията на Ирак на Саддам Хюсеин в Кувейт през 1990 г., последвана на следващата година от оглавявана от Съединените щати военна операция за освобождаване на емирството, той предлага на крал Фахд да изтласка нападателите от полуострова с помощта на своя "ислямски легион" - ветерани от Афганистан. Саудитският монарх отказва и Осама бин Ладен се чувства предаден - според него, свещената му родна земя е омърсена от присъствието на хиляди американски войници.
Подразнени от неговите критики и от подкрепата за опозицията, през 1992 г. саудитските власти отнемат паспорта на Бин Ладен. Получил разрешение от властите в Хартум, той се установява в Судан.
Американските разузнавания започват да подозират, че финансира тренировъчни лагери за подготовка на терористи. Междувременно Бин Ладен публикува "фетви" с критики срещу САЩ и саудитското кралско семейство. Тогава през 1994 г. Рияд му отнема саудитското гражданство.
Подложен на международен натиск, през 1996 г. Судан настоява Бин Ладен да напусне страната. Заедно с хората си, оръжието и екипировката той се премества в Афганистан, откъдето продължава да разпространява антиамерикански призиви - все по-радикални, точно преди талибаните да завземат властта в Кабул.
Осама бин Ладен организира в страната лагери за подготовка на терористи, в които събира хиляди мъже от мюсюлманския свят. Планира поредица от смъртоносни атентати и става обществен враг номер едно в САЩ.
Най-зрелищните му терористични акции преди тези на 11 септември 2001 г. датират от август 1998 г., когато взривява едновременно с коли бомби американските посолства в Танзания и Кения (224 жертви).
След като рухва Световният търговски център, САЩ организират мащабна хайка, за да издирят шефа на Ал Каида. Предлагат 25 милиона долара, после 50 милиона като награда за всяка информация, която би довела до залавянето му.
В края на 2001 г. американските сили навлизат в Афганистан, но терористичният лидер успява да оцелее. За последен път е забелязан от очевидци през ноември 2001 г. в южната афганистанска провинция Кандахар.
Разузнаванията от региона, а също и западните служби, дълго време смятаха, че Осама бин Ладен се укрива в граничната зона между Афганистан и Пакистан. В частни разговори обаче експертите споделяха, че нямат никаква сериозна следа.
Наследникът на Осама бин Ладен - Айман а...
Пакистан ще осигури достъп на САЩ до съп...