2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Прочетен: 541 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 23.06.2011 23:56
Депутатите също така подкрепиха стриктни правила за защита на работниците в ядрените централи, призоваха за по-голям контрол и разследващи правомощия на националните регулатори, както и за насърчаване на изследванията за намиране на алтернативи на дълбокото погребване на тези отпадъци.
Съгласно предложението за директива, всяка евродържава трябва да изготви национални политики и програми за безопасно преработване и погребване на отработеното ядрено гориво и радиоактивни отпадъци. Членките ще са длъжни да изготвят национални отчети и планове за управление на всички инсталации, дори и те да са вече закрити.
Според договорката държавите, които решат да изнасят ядрения си боклук от ЕС, ще трябва да следят дали съхранението и преработката му отговарят на най-високите европейски стандарти за безопасност.
Това означава, че България ще трябва да извършва такъв контрол над Русия, където в момента се изнася ОЯГ от АЕЦ “Козлодуй“.
"Ако бъде прието в този вид, това решение би натоварило България с ангажименти, които не е ясно как тя може да спази", коментира Ивайло Калфин, член на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика, водеща по темата в Европейския парламент. Той разкритикува Министерството по икономика и енергетика, че се е съгласило с подобно споразумение, което ще засегне българските интереси.
"На практика това означава, че ще трябва да строим депо за постоянно съхранение, защото няма как да убеждаваме страни, които не членуват в ЕС, да се придържат към вътрешните правила на съюза. Освен, че е непосилно скъпо, постоянното ядрено хранилище, е и икономически необосновано предвид количеството отпадъци, което произвеждаме ", добави Калфин.
Директивата за ядрените отпадъци, която в момента се разглежда от европейските институции, предвижда, че държавите, желаещи да експортират отпадъците си от ЕС, трябва да го сторят по силата на двустранно споразумение, в което да задължат ответната страна да спазва европейските стандарти.
"Не виждам как бихме могли да ангажираме Русия, която не е член на ЕС, да се придържа към условия, които важат за Общността", добави Калфин.
В четвъртък Европейският парламентът прие становище по проектодирективата, което призовава да се разреши износа на отработено ядрено гориво, ако подлежи на рециклиране. Предложението за това беше внесено от Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент по настояването на българската делегация, допълниха от офиса на Калфин.