Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.07.2011 10:01 - Още 25 забележителности попаднаха в списъка на световното наследство
Автор: reporter Категория: Новини   
Прочетен: 771 Коментари: 0 Гласове:
2



Списъкът на ЮНЕСКО на обектите от световното природно и културно наследство е допълнен с още 25.
Най-близкият до България е джамията "Селимие"  и комплексът към нея в Одрин.

След като световната организация извади от списъка един обект, днес в листата присъстват 936 забележителности - 183 природни, 725 - културни и 28 смесени, съобщи Дневник онлайн.

Фабриката "Фаргус" в Германия
Най-модерното съоръжение, обявено за принадлежност към световната култура, е фабриката "Фаргус" в град Алфелд, в германската област Долна Саксония. Оценява се, че проектираната в началото на 20 век промишлена сграда, в която са произвеждани табани за обувки, има принос за развитието на промишления дизайн. Широките стъклени панели и функционалната естетика на фабриката е поставила началото на новата архитектурна школа "Баухаус", разпространена по-късно не само в Европа, но и в Северна Америка.
 
Германия е единствената държава, която влиза  с три свои обекта в последното допълнение на списъка, но двата други са в "съучастие" с други страни - става дума за реликтови букови гори, които има и в Карпатите на територията на Словакия и Украйна, както и праисторическите селища в Алпите, намерени във всички държави, които си поделят планината. 

Природните забележителности на планетата, които световната организация ще опазва за бъдещите поколения, са австралийския бряг Нингалу, островите Огасавара в Япония и езерата във Великата долина Рифт на Кения.  

Австралийският бряг Нингалу
Отдалеченото и слабо населено западно крайбрежие на Австралия включва 604 хил. хектара крайбрежни зони и акватории с най-дългия в света крайбрежен риф. Карстовата система, която започва на сушата с мрежа от пещери, преминава в многобройни водни тунели и протоци.

Долината Рифт в Кения
Богория, Накуру и Елементаита са три плитководни езера на долината Рифт в Кения. Освен розовите облаци фламинго (на снимката най-горе) тук могат да се наблюдават голям пеликан и други 11 вида птици, застрашени от изчезване извън резервата. Големи популации черен носорог, жираф на Ротшилд, антилопа от вида голям куду, лъвове и леопарди допълват картината.

Архипелагът Огасавара в Япония
Групата от около 30 острова  Огасавара се намира на около 1000 км южно от основния японски архипелаг и е местообитание на много редки растителни и животински видове, между които летяща лисица и няколко изчезващи вида прилепи.

Делтата на Салум в Сенегал
Природни богатства и значими артефакти пази делтата на река Салум в Сенегал. Тук се намират следи от човешка дейност от преди 2 хил. години, а в разклоненията на ръкавите на реката могат да бъдат видяни и мангрова гора, и атлантическа суха растителност.

Една от особеностите на района е натрупването на раковини в резултат от човешката дейност през хилядолетията. Някои от 218-те хълма в околността, дължината на които е по неколкостотин метра,  са образувани именно от мидените черупки. 

Eзерото Ханджоу, Китай
Да, това не е дивата природа, а обмислената, планирана и съзерцателна красота на китайската градина.  Eзерото Ханджоу и неговите околности в Западен Китай още от 9 век е вдъхновявало известни поети, учени и художници. От парковото пространство, допълвано с многобройни храмове, пагоди, водоскоци, мостчета  в продължение на векове са се учили градинари не само от другите части на Китай, но и от Япония и Корея. 

Персийските градини на Иран
Деветте Персийски градини символизират деветте провинции на Иран като всяка следва различна традиция. Общото е в подхода - всяка е въплъщение на Рая, а това означава, че съчетава четирите зороастрийски елемента: вода, небе, земя, растителност. И това се е прилагало още във времената на Кир Велики, управлявал Персия през 6 в. пр. н. е.  Тази "мода" по-късно е заимствана в парковете на Индия и Испания.

Джамията "Селимие" в Одрин
Квадратната по проект джамия с единствения си купол и четири минарета е дело на прочутия архитект от 16 в. Мимар Синан. Съоръжението е смятано за най хармоничното от османско "кюлие" - комплекс от болница, училище, библиотека, вани, медресе и покрит пазар, управлявани като едно цяло.

Комплексът Хираизуми в Япония
Чистата земя Хираизуми е комплекс от градини и административни постройки, функционирали през 11-12 в., когато районът е бил административен център на Северна Япония и съперничил на южния Киото. Духовна основа за жителите е бил будизмът на Чистата Земя - вярване, разпространено в Япония още през 8 век. Чистата земя е мястото, където духът на хората в реалния живот намира спокойствие и отлита там след смъртта.



Гласувай:
2


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: reporter
Категория: Новини
Прочетен: 13598985
Постинги: 10474
Коментари: 5012
Гласове: 37090
Календар
«  Декември, 2024  
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031