2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Прочетен: 883 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 29.09.2011 10:39
Избухването на междуетническо насилие в България е тест за бъдещето заради явните неравенства, ширещата се корупция и слабата съдебна система, опасяват се експерти, цитирани в кореспонденция на Франс прес от София, съобщава БГНЕС.
Агенцията припомня инцидента в Катуница в събота, при който автобус с няколко от внуците на Цар Киро, подозиран в участие в голям брой криминални дейности, прегази местен младеж. Разгневени местни хора, според които това е била предумишлена атака, запалиха къщата на ромския лидер.
През следващите два дни демонстрациите се разпространиха в цяла България, много от тях организирани чрез групи във Фейсбук като "Срещу безнаказаността на мързеливите, крадливи цигани". В много от протестите участваха и непълнолетни, отбелязва Франс прес. Насилието доведе до рядка проява на единство от страна на премиера и президента Бойко Борисов и Георги Първанов, които посетиха Катуница и квартал с 40 000 жители в Пловдив, най-голямото ромско гето в страната, допълва агенцията.
Но според експерти основната вина за етническото напрежение е в правителството и в лошото управление на седеммилионната страна през 20-те години след края на комунизма. Миналата седмица Финландия и Холандия блокираха присъединяването на България и Румъния в Шенгенското безвизово пространство заради слабия напредък в борбата с корупцията и организираната престъпност. Милиони евро от фондовете на ЕС в помощ на България, която се присъедини към блока през 2007 г., бяха замразени на следващата година, а впоследствие и намалени заради недобро отчитане на средствата, припомня АФП.
Разочарованието от слабата икономика, пропастта между бедни и богати, високите нива на корупция и явната липса на върховенство на закона обръщат хората както срещу ромското, така и срещу турското малцинство. "Социалното недоволство нараства. Много млади хора без добро образование се чувстват загубени", казва пред АФП Михаил Иванов, изследовател на етническото и религиозното насилие в България. "Те са добре дошли за популистките партии и резултатът е расистко и ксенофобско поведение", допълва той.
Сред ромите, които представляват 9% от населението "има поколения без образование и без никакви възможности на трудовия пазар", изтъква от своя страна Антонина Желязкова, председател на Международния център за малцинствата и междукултурните взаимодействия. "Случващото се в Катуница не е изолиран инцидент, а разрушителна тенденция, подхранвана от неефективността на институциите", допълва тя.
Огнян Минчев, ръководител на Трансперънси Интернешънъл България, дори обвинява политическите партии, че извличат политически дивиденти от положението преди местните и президентските избори на 23 октомври. "Латентното етническо напрежение се използва от партиите", категоричен е той.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА - ТУК
55 души са арестувани в Пловдив след сно...
Държавата ударно впрегна сили да разслед...