2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Прочетен: 1409 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 12.10.2011 14:38
36% от хората заемат длъжност, за която се изисква много по-ниска квалификация от тяхната. Това съобщи за Дарик Томчо Томов, ръководител на Националния център за оценка на компетентностите. Проучването е направено сред 1500 работодатели, които са били помолени да оценят компетенциите на служителите си спрямо извършваната от тях работа.
„Квалификацията на 30 процента от хората съответства на длъжността и около 30 процента не съответства. Само 30 процента заемат длъжност, която отговаря на квалификацията им. Останалите или нямат умения, или образованието е създало по-високо квалифицирани кадри в различни академични дисциплини, икономически или общи дисциплини, които нямат приложение в реалната практика. И хората са принудени с високо образование да приемат някаква длъжност само и само да имат работа“, каза Томов.
Центърът за оценка на компетентностите разработва 140 професионални стандарта в седем икономически сектора, които ще бъдат готови до края на годината, съобщи още Томчо Томов. Секторите са металургия, машиностроене, месопреработвателна промишленост, електроника, електротехника, мебелна промишленост и туризъм, като за 20 от ключовите дейности в тях ще бъдат изработени допълнителни профили на компетентностите. Всички тези изисквания ще бъдат включени в професионалното средно образование и част от дисциплините във висшите учебни заведения, допълни експертът.
„Всеки работодател сам си преценява, ние даваме стандартите, но те не са задължителни. Те след като ги разработят самите работодатели в сектора заедно с консултанти ще си ги приемат за водещи и значими за тях. Но за образованието на нас ни се иска тези стандарти да бъдат взети под внимание, когато те формират своите учебни планове и програми този стандарт ще бъде интегриран с европейски професионални стандарти, с европейски изисквания за знания и умения в определени длъжности. И на тази основа човек, придобил и доказал тези знания и умения и оценен в България ще може да работи и в друга страна без да минава наново през всичките системи за доказване на знания и умения.
По думите на Томов по този начин ще се направят стъпки за решаване на проблема с разминаването на квалификацията на кадрите и нуждите на работодателите.
Има ли пилот в самолета?
Икономика ли? Елементарно, Уотсън! – Пър...