2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Премиерът Бойко Борисов и вътрешният министър Цветан Цветанов вече обсъждат евентуалното криминализиране на пренасянето на бензин или други запалителни течности в бутилки и туби. Това стана ясно от думите на самия министър-председател в сряда по повод застрашително нарастващия брой подпалени автомобили в София и страната.
Борисов се възмути от неефективния Наказателен кодекс (НК), който не позволявал на полицията да задържа заподозрени подпалвачи, ако те не са заловени на местопрестъплението.
"Няма член в НК, по който да го обвиниш, трябва да го задържиш в момента на палеж, затова с вътрешния министър Цветан Цветанов коментирахме законодателни промени", обяви премиерът.
Преди това той възмутено сподели с репортерите, че в нощта срещу сряда униформените били заловили трима души, носещи шишета със запалителна течност, но ги освободили, тъй като единият казал, че ще си пали колата, а другият - печката.
Малко по-късно Цветанов също даде заявка, че "би могло да се мисли" за законодателни промени, които да позволят на разследващите по-рестриктивни действия срещу подобни "заподозрени". Нито той, нито Борисов обаче пожелаха да дадат повече подробности около новата си идея.
"Просто, визира се от тази нощ случаите... Аз не бих могъл в момента да се ангажирам със законодателни промени... В момента по-важно е да прекратим това, което някой се опитва да го наложи като страх и притеснение в българските граждани. Всяка законодателна мярка ще бъде подложена на обсъждане. Не искам да коментирам преди да направим цялостен анализ и след това вече да предприемем, ако се наложи, законодателни мерки - би могло да се разглежда като вариант", обясни вътрешният министър.
Mediapool потърси за коментар юристи, според които елементарният прочит на актуалните разпоредби на НК показва, че санкциите за умишлени палежи са ясно описани от закона и се налагат при наличието на съответните доказателства. Даден заподозрян би могъл да бъде уличен в това престъпление, не само ако бъде заловен на място, а и ако в комбинация с намерени по него следи от запалително вещество, пред съда бъдат представени например и свидетелски показания.
В момента НК предвижда от 1 до 8 години затвор, за всеки, "който запали сграда, инвентар, стоки, земеделски или други произведения, гора, машини, рудник или друго имущество със значителна стойност".
От 3 до 10 години зад решетките пък заплашват подпалвачите, които за застрашили живота на някого, при опасност пожарът да се разпростре и върху други обекти, ако извършителят изпълнява поръчка на престъпна група или ако унищоженото имущество е защитено по някакъв начин. В случаи на настъпили значителни щети НК предвижда от 3 до 12 години затвор, а при настъпила смърт – от 5 до 15 години.
Не е ясно до какво би могло да доведе подобна законова промяна, тъй като и без нея от началото на серията палежи столичните полицаи на няколко пъти задържаха произволно избрани хора с туби или шишета бензин. В един от случаите дори се бе стигнало до "груб арест", за който от МВР така и не съобщиха.
По-късно през деня Цветанов допринесе за цялостния хаотичен фон от коментари по темата, като обясни от Кърджали, че било възможно съдебни дела срещу организирани престъпни групи, като "Килърите", "Наглите" и "Октопода", "за чиито край има определена яснота", да имат връзка с палежите. От думите му обаче не стана ясно дали разследващите разполагат с конкретни данни в тази посока или това е поредното предположение от МВР, което дори не се основава на оперативна информация.