2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Прочетен: 947 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 19.12.2011 07:44
В Чехия на 76 години почина бившият президент на страната Вацлав Хавел, предадоха световните агенции в неделя.
Той е починал във вилата си в северна Чехия, където се възстановявал от тежка пневмония от средата на юли. Болестта е била съпътствана от различни усложнения, като загуба на равновесие, отслабване на паметта и измършавяване, разкри наскоро самият Хавел.
Лошо лекуваната в затвора пневмония и рак на белия дроб бяха в основата на многобройните здравословни проблеми на Вацлав Хавел, който е лежал пет години в затвора при комунистическия режим в бивша Чехословакия за дисидентска дейност, припомня Франс прес.
Хавел е роден на 5 октомври 1936 г. и е последният държавен глава на Чехословакия (1989 - 1992 г.) и първият президент на Чехия - от 1993 до 2003 г. Той беше начело на страната при мирното разделяне на Чехословакия и след това управляваше Чехия в прехода към демокрация и пазарна икономика.
Вацлав Хавел поведе Нежната революция срещу комунистическото управление на Чехословакия. Той критикуваше повечето правителства, които е назначавал, дори и те да са били харесвани от населението, припомня Reuters.
Хавел попада в центъра на международното внимание като дисидент драматург през 70-те години на миналия век и заради ролята му в "Харта 77" - манифеста, подписан от водещи дисиденти в Чехословакия.
Уикипедия за Вацлав Хавел:
Вацлав Хавел (на чешки: Vбclav Havel) е чешки драматург и политик. Той е един от първите говорители на Харта 77, водеща личност в политическите промени през ноември 1989 г., последен президент на Чехословакия (1989-1992) и първи президент на Чехия (1993-2003). Автор е на около двадесет пиеси и значителен брой есета, преведени международно.
В началото на 60-те години неговата дейност в областта на политиката се засилва, като той става особено активен след избухването на Пражката пролет. През 1977, неговият ангажимент към манифеста за човешки права Харта 77 му донася световна слава на лидер на опозицията в Чехословакия, нещо което довежда и до неговото арестуване. През 1989 "Нежната революция" изстрелва Хавел към президентския пост. В качеството си на президент на Чехословакия, а впоследствие на Чехия, Хавел повежда страната към многопартийна демокрация. По време на неговото тринадесет годишно управление страната преживява бурни промени, включително отделянето на Словакия, което той не одобрява, приемането в НАТО и започване на преговорите за членство в Европейския съюз, които приключват през 2004 година.
„ | Десният догматизъм с неговата нетолерантност и догматична вяра в общи поучения ми пречи по същия начин, както и левите предразсъдъци, заблуди и утопии. Отказвам и винаги съм отказвал да се причислявам към десницата или левицата. Стоя извън тези политико-идеологически фронтове и съм независим от тях. Пазя своята свобода дотолкова, че без притеснения да имам за всичко собствено мнение и да не се чувствам ограничен от свои предходни самоограничения. Приемам дадено мое мнение да изглежда „левичарско”, друго пък – „десничарско”. И да си призная – все ми е едно. | “ |
—Вацлав Хавел |