2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Севернокорейският лидер Ким Чен-ир е починал в събота, докато пътувал с влак, съобщи днес държавната телевизия, цитирана от Ройтерс и Асошиейтед прес.
Просълзен телевизионен говорител, облечен в черно, съобщи, че 69-годишният лидер е починал от физическа и умствена преумора по време на инспекционна обиколка.
Скоро след това агенция КЦТА съобщи, че
Ким е получил масиран инфаркт във влака
Извършената вчера аутопсия е потвърдила причината на смъртта.
Синът на лидера Ким Чен-ун, който е обявен за негов наследник, ще оглави комисията по погребението, което ще бъде на 28 декември.
Смята се, че Ким е претърпял инсулт през 2008 г., но изглеждаше сравнително жизнен на фотографиите и видеозаписите от неотдавнашните му визити в Китай и Русия и многобройните му пътувания из страната, които бяха документирани грижливо от държавните медии.
Предполага се, че загадъчният лидер на затворената тоталитарна държава, който се славеше с пристрастието си към пурите, коняка и кулинарните специалитети, е страдал от диабет и сърдечно-съдово заболяване.
Вестта за кончината на Ким Чен-ир идва в момент, когато
Северна Корея се подготвя за предаване на властта като по наследство
Ким Чен-ир наследи властта от своя баща - издигнатия в култ основател на КНДР Ким Ир-сен, който почина през 1994 г.
През септември 2010 г. Ким Чен-ир обяви, че неговият трети син Ким Чен-ун ще го наследи, назначавайки го на високи постове.
След съобщението за смъртта на севернокорейския лидер Южна Корея постави въоръжените си сили в повишена бойна готовност, а президентът свика извънредно заседание на съвета за национална сигурност, съобщи агенция Йонхап.
Според агенцията засега не се наблюдава раздвижване на войски на севернокорейска територия.
Японският премиер Йошихико Нода е сформирал група за управление на кризи, която
да провери автентичността на съобщението за смъртта
и да анализира последиците от него, съобщи говорител на премиера, цитиран от Ройтерс.
Азиатските фондови борси отвориха при по-ниски котировки след вестта за кончината на лидера на северна Корея. Японският индекс Никкей 225 отбеляза понижение от 0,8 процента до 8 333,53.
Американският президент Барак Обама е информиран за съобщенията за смъртта на севернокорейския лидер Ким Чен-ир и правителството на САЩ следи тези съобщения, оповести днес Белият дом.
В тази връзка американски представители поддържат непрекъснат контакт със съюзниците си в Южна Корея и Япония.
Оставаме ангажирани със
стабилността на Корейския полуостров
и със свободата и сигурността на нашите съюзници, заяви в писмена декларация говорителят на Белия дом Джей Карни. /ВЕСТИ.БГ