2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
В Калофер ще се проведе традиционния богоявленски ритуал - мъжко хоро в река Тунджа. Там празника ще протече под съпровод на военна духова музика от местното поделение.
В Асеновград честванията за Йордановден започват с литийно шествие още в 8,30 часа от училище "Христо Ботев". Традиционно кръстът ще бъде хвърлен във водите на река Чая до моста пред хотел "Асеновец", а ритуала по благославяне и освещаване на представителните части и бойното знаме на 4-ти артилерийски полк ще извършат асеновградските свещеници на централния площад. След Велкия водосвет там ще започне празничен концерт с участието на фолклорна група "Първомай".
В най – големия православен храм в Смолян - „Св. Висарион Смоленски”, ще бъде отслужена Света Божествена литургия. След това ще има Богоявленски водосвет и освещаване на Бойното знаме на 101-ви алпийски батальон, знамената на Трети охранителен взвод, участвал в мисия в Афганистан, и на 21 пехотен Средногорски полк – освободител на Родопите по време на Балканската война – 1912 г.
По-късно архимандрит Висарион ще изпълни ритуала по хвърляне на Кръста на Богоявление във водите на р. Черна.
Богоявление (Йордановден) е третият по значимост християнски празник през годината. Според библейската легенда на този ден Исус Христос е покръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето се отваря и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: “Този е моят възлюбен син, в когото е моето благоволение!” Оттук и названието на празника – Богоявление.
Празникът има различни имена в страната – Кръстовден, Водици, Водокръщи и други.
Според народното поверие през нощта срещу Богоявление в "глуха доба" небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае. Вярва се още, че тогава спира водата, пречиства се, след което придобива голяма сила. Затова денят е известен още като Водици и Водокръщи. За здраве всички участват в освещаването на водата, когато след празнична черковна служба, свещеникът хвърля Светия кръст във водата. Млади мъже се хвърлят въпреки студа и ниската температура и изваждат кръста от водата. Който го извади бива честит и здрав през цялата година. Болни се къпят във водата, където е хвърлен кръстът. Ако хвърленият във водата кръст замръзне, предвещава здраве и голям берекет. Ако пък времето е студено и сухо, се приема като знак за плодородна и добра година. Накрая – с китка босилек свещеникът напръсква хората за здраве.
На 6 януари при военна обстановка се освещават военните части и бойните знамена. Първият водосвет е направен на 19 август 917 г. преди битката при Ахелой. Ритуалът се извършва от 1879 г. до 1946 г. На 6 януари 1993 г. със заповед на министъра на отбраната се възобновява българската традиция на Богоявление се освещават бойните знамена на Българската армия.
Имен ден празнуват: Дана, Божан, Йордан, Йорданка, Данчо, Боян, Богдан, Богдана, Богoлюб, Богoлюбa, Божанa
Мъжкото хоро в Калофер - през обектива н...
България се прекланя пред паметта на Хри...
Развитието на човечеството след Атлантид...
Когато двама се карат , третият умира