2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Най-бедната страна в ЕС съветва Европа как да си реши дълговите проблеми. Българският премиер явно има рецепта за това. Не е като да няма самочувствие човекът, който ще бъде гост на канцлера Ангела Меркел. Така започва статията в немския в. "Тагесшпигел", цитирана от Дойче веле, по повод визитата на премиера Бойко Борисов в Берлин.
Зимата в България не е просто годишен сезон, а преди всичко тест за управляващите. Хаосът по заснежените пътища е аршинът, с който опозицията и части от българското общество мерят, дали правителството се справя или не. По този повод "Тагесшпигел" припомня думите на премиера Борисов отпреди година, че "хващат снежинките още във въздуха, преди да са паднали на земята".
В началото на януари зимата наистина не само блокира движението, но и парализира обширни части от страната. Какво стана тогава - много словоохотливият иначе български премиер с половин уста заяви, че и австрийските Алпи имали същите проблеми.
От началото на 2007 година България е членка на ЕС, а от лятото на 2009-та страната се управлява от партията на Борисов ГЕРБ. Българите, които са се надявали на по-добър живот след присъединяването към ЕС, днес са разочаровани. В най-бедната страна от общността много пенсионери са принудени да живеят със стотина евро месечно, а средната работна заплата в страната е 350 евро. Цените на много от стоките обаче, и със сигурност тези на вносните, отдавна са се изравнили с тези в Западна Европа. А за да се убеди човек, каква мизерия гони българските граждани, е достатъчно да надникнете в която и да е държавна болница в провинцията или да се огледате в някоя от циганските махали, пише Франк Щир.
Нищо подобно не подсказва поведението на българския премиер, който очевидно не страда от липса на самочувствие. Борисов обича да дава съвети и както изглежда има готова рецепта за решаването и на европейската дългова криза. Като се позова на финансово-политическата стабилност на България, неотдавна той посъветва задлъжнелите страни членки от еврозоната да си намалят пенсиите и заплатите до българските, ако искат да си решат проблемите. При това Борисов тогава говореше съвсем сериозно и без ирония.
Неговият предшественик и лидер на социалистическата опозиция Сергей Станишев обвинява правителството на ГЕРБ, че строгите му икономии спират икономическия растеж. Международните рейтингови агенции обаче хвалят бюджетната политика на финансовия министър Симеон Дянков и преди Коледа "Стандард енд Пуърс" дори потвърди оценката си за България.
Борисов дойде на власт с щедри обещания за дълбоки реформи, включително в държавната администрация, здравеопазването, образованието и пенсионната система, припомня Франк Щир. На практика обаче управлението основно се концентрира върху две области: строителство на магистрали и превенция на корупцията и организираната престъпност. По втората точка успехите са твърде спорни. Многобройните полицейски операции често не съумяват да доведат до осъдителни присъди. Сред успехите на управлението може да се спомене прокарването на пенсионната реформа, т.е. вдигането на възрастта за пенсиониране, въпреки силната съпротива на синдикатите. Други реформи обаче са малко вероятни в оставащите година и половина от мандата на правителството.
Самият Борисов се оправдава, че "във времена на криза не се правят реформи".
Българската еврокомисарка Кристалина Георгиева вижда на друго място най-сериозния проблем на България днес: "Много българи са потресени от равнището на заплатите в страната (44 на сто от средните в Европа). Много по-обезпокоително обаче е това, че производителността на труда в България е пет пъти по-ниска от тази в Европа", казва Георгиева, цитирана от в. "Тагесшпигел".
18.01.2012 17:15
Германската столица тъне в проблеми, но един от тях я задушава в буквалния смисъл на думата, пише на сайта си Дойче веле. Този проблем мирише лошо, тежи 55 тона дневно и предизвиква истински насмешки сред гостите на града – кучешките изпражнения.
Можете да се препънете в тях на всяка крачка – по улици и тротоари, в парка или пред вратата на собственото си жилище, в крайните квартали и в центъра на града. Кучешките изпражнения отдавна вече не са само купчинка мръсотия в големия град. Те са цяла планина, разделена на 250 000 порции изпражнения, които всеки ден се появяват по улиците на Берлин.
Особено в горещите летни дни досадата е пълна - цели райони миришат лошо, дори и престижните места за живеене. А след обилни дъждове градските санитарни власти предупреждават за опасността от проникване на кучешките фекалии в обществените водни басейни.
В проведено неотдавна допитване от вестник "Тагесшпигел" берлинчани поставят проблема с кучешките изпражнения на второ място веднага след градския шум. След него жителите на германската столица нареждат такива проблеми като вандализма или неучтивото обслужване в магазина или администрацията. В началото на юни в града се проведе дори голяма международна конференция, посветена на проблема. "Хората не мислят - те просто си вземат куче и един ден откриват, че техният домашен любимец също ходи по голяма нужда", казва шефът на специализираната фирма "Градът и кучето" Кристоф Вюлнер.
Така че, "присмял се хърбел на щърбел" ... :)