2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Прочетен: 1105 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 30.01.2012 16:04
Снимка: Александра Филмс
Филмът на Дейвид Финчър "Мъжете, които мразеха жените" няма да бъде разпространяван в Индия, съобщи БТА, цитирайки Франс прес и The Wrap.Лентата трябваше да се завърти по екраните на страната от 10 февруари тази година. Индийската комисия, която се занимава със сертификацията на филмите, е решила, че ако създателите на "Мъжете, които мразеха жените" искат филма да бъде прожектиран в Индия, трябва да внесат някои промени в лентата.
Представителите на комисията не са били доволни от сцените със сексуален характер, от изнасилванията и от мъченията. Финчър е отказал да преработва филма. Решението на режисьора е било подкрепено от компанията "Сони пикчърс", която се занимава с разпространението на лентата.
Филмът "Мъжете, които мразеха жените" е по едноименния роман на шведския писател Стиг Ларшон от криминалната поредица "Милениум". В лентата участват Даниъл Крейг, Руни Мара и др. В САЩ филмът е забранен за лица под 17-годишна възраст.
При бюджет от 90 милиона долара филмът "Мъжете, които мразеха жените" е донесъл досега на създателите си приходи от продажбата на билети в размер на 184 милиона долара.
За "Мъжете, които мразеха жените"
Римейкът на шведския „Момичето с драконовата татуировка”, сниман под зоркото режисьорско око на Дейвид Финчър и с участието на Даниел Крейг и Руни Мара, не може да се похвали с някаква оригиналност, която не присъства в първата екранизация на романа. Но пък е едно от най-гледаемите неща в поп-киноафиша тези дни.
Според критиците, очакванията към режисьора, разписал се под филми-класика като „Боен клуб”, „Седем” и „Странният случай с Бенджамин Бътън” за каквото и да е ново от него, са винаги гранде и то не без основание. Дори и ако оставим настрана факта, че изборът на Даниел Крейг за ролята на Микаел Блумквист е леко съмнителен (той е от онези дразнещо равни откъм демонстрация на емоции актьори) и че Руни Мара не може да се похвали със сексапила, с който облъчва Нуми Рапас (да, дори и когато е с нелепа прическа и обрисувана с тату-мастило отгоре до долу), все пак… се е получил приличен краен резултат:
Филмът започва обещаващо добре – единственото хубаво парче от многопрехваления саундтрак, подготвен от Трент Резнор и нещото, което според мен може да е най-добрият видеоклип за декември 2011. След това… всичко вече сме го гледали и то – в малко по-добър вариант. В тази посока, дори няма да споменавам изнасилването на Лисбет, което в оригинала прави шокиращо с реализма си впечатление и ако си с по-слаби нерви, е много възможно да ти стане истински гадно. В този вариант… е, "добре, мерси за усилието".
И тъй като Финчър все пак си е Финчър, колкото и да се старае, няма какво толкова да обърка - с подобно кино-CV и когато е налице един доста добър и приятно заплетен сюжет (да благодарим за което на Стиг Ларшон), пoдсилен от „ярки персонажи” (Лисбет е любимият ми социопат в киното през последните няколко години, а наличните не са никак малко). Сред другите важни съставки на тази лента са скандинавската лудост (нали сме се разбрали за особеностите на северните народи и техните реалии – в изкуството, но и не само), много готиното - самоотверженост и честност у представители на пресата (гледай ти, каква изненада, почти парадокс) и за финал - няколкото паралелни сюжетни линии – историята на журналиста Блумквист и проблемите му с не-много-в-закона магнат, които в крайна сметка натискат спусъка на всичко случващо се после; Лисбет Саландър – умната хакерка (с драконовата татуировка), надарена с разследващите качества на Шерлок Холмс и тежка сирашка съдба, една северняшки крива семейна мистерия, всички те - обединени от основното – кои, мамка му, са тия мъже, които така мразят жените (и ги избиват по психопатско касапски начин години наред) и защо им е да го правят?
Може да се поразсъждава върху крайно негативните "мъжки" образи в опозиция на Микаел, издялканата до кокал психика на Лисбет, в която обаче все пак има някаква спасително солидна, макар и плашеща основа или пък върху "как-богатите-също-плачат", но няма смисъл - по-добре правете тези анализи сами за себе си. А колкото до отговора на въпроса от предния абзац - е, той е леко тип Агата Кристи, но пък смислово по нещо напомня и на "Бялата лента".
ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО е да се гледа първо шведския вариант, т.е. оригинала "Момичето с друконовата татуировка", за да се види разликата с римейка "Мъжете, които мразеха жените".
ОРИГИНАЛ И РИМЕЙК
Плакат на холивудския римейк на "Момичето с драконовата татуировка"
Трент Резнър – съдателят на Nine Inch Nails, който миналата година отнесе "Оскар” за оригиналната музика към филма "Социалната мрежа", вече е готов с музиката към дългоочакваната нова лента на Дейвид Финчър – "Момичето с драконовата татуировка”. Резнър определя резултатът от 14-месечната си съвместна работа с Атикус Рос, като "едно от най-красивите и смущаващи музикални товрения” в кариерата и на двамата.
"Смяхме се, плакахме, изгубихме разсъдъка си и в процеса успяхме да създадем едно от най-красивите и смущаващи музикални творения в кариерата и на двама ни. Резултатът е 3-часов опус и съм щастлив да ви съобщя, че вече можете да си заявите копие предварително. Пълният рилийз излиза на 9 декември”, написа Резнър на сайта nin.com.
В саундтрака на филма влиза римейк на песента на Led Zeppelin "Immigrant Song", вокалите в която са поверени на Карън О от Yeah Yeah Yeahs. (Чуйте песента)
Римейкът на шведския хит "Момичето с драконовата татуировка” (по бестселъра на Стиг Ларшон) излиза на 26 декември. В главните роли ще видим Даниел Крейг и Руни Мара.
Стиг Ларшон, цикълът "Милениум" и филмовите адаптации в Швеция:
Романът "Момичето с драконовата тауировка” е първият от поредицата "Милениум” на Стиг Ларшон (оригиналното заглавие е "Mдn som hatar kvinnor", което се превежда "Мъже, които мразят жени”), последвана от "Момичето, което си играеше с огъня” и "Момичето, което разтури стършеловото гнездо”. И трите романа са издадени след смъртта на автора им. Стиг Ларшон почина през 2004 г. от инфаркт, след като изкатерил 7 етажа стълби, защото асансьорът в сградата, в която се намирал офисът му, не работел. И трите романа имат шведски филмови адаптации, които пожънаха огромен успех в Европа и привлякоха вниманието и на Холивуд.
Руни Мара и Нуми Рапас (л-д) като Лизбет Саландер. Двете актриси всъщност са доста симпатични...
Руни Мара и Нуми Рапас. Снимки: Getty Images/Guliver Photos
Любопитен факт е, че в шведската версия на "Момичето с драконовата татуировка" участва българският актьор Георги Стайков ("Вчера", "Мисия Лондон").
Синдикатът! Някъде нещо се случва...
Синдикатът (Дистанции) - тайна прожекция...