Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.02.2012 13:02 - Правителството умува как да накара хората да харчат спестяванията си
Автор: reporter Категория: Новини   
Прочетен: 806 Коментари: 2 Гласове:
0



“Много хора направихме богати”. Това отбелязва премиерът Бойко Борисов на заседанието на правителството на 1 февруари по време на обсъждане по въпроса какво да се направи, за да започне народа да харчи, а не само да пести, става ясно от стенограмата на заседанието, пише електронното издание МЕДИАПУЛ.

Темата е поставена от финансовия министър Симеон Дянков, който отчита рекордни години по пестене. През 2011 г. българите са спестили 4 млрд. лв., като само за декември домакинствата, без бизнеса, са заделели 768 млн. лв. “2011 г. в сравнение с последните десет години спестяванията в България са на рекордно ниво”, казва Дянков. Той посочва за сравнение, че в предишни години българите са спестявали по 2.5 – 3 млрд. лева.

Въпросът според финансовия министър е “по какъв начин с някакви по-активни социални или икономически политики да можем да работим с този доста голям ресурс, който влиза в банките, а не се използва за развитие на бизнеса, за покупателна способност”.

Според премиера Борисов ”това е лесно обяснимо”. Той пита Дянков дали има данни на колко хора са тези влогове.

800 000 домакинства с влогове от 50 хиляди до 200 хиляди лева

Анализът показвал, че богати са около 55 – 60% от домакинствата. Това са около 800 000 семейства, които държат на влог между 50 хиляди и 200 хиляди лева, посочва Дянков. Той определя като “цинични коментарите”, че спестените пари са в много малка част от населението и следователно само някои хора стават по-богати в кризата.

Борисов отбелязва, че правителството на ГЕРБ е направило богати много хора с отчужденията, които прави за строителство на магистрали, пречиствателни станции, жп линиите, субсидиите в земеделието.

Премиерът развива тезата, че българите предпочитат да държат парите си на влог в банката и да живеят от лихвите. “С една дума, банката, веднъж, е стабилна институция, второ, лихвите са големи. В началото на кризата това е сигурност, в края на кризата това вече е мързел”, казва Борисов. Според него така се свиква и “всеки месец отиваш и си взимаш лихвичката и колкото – толкова”.

В същото време, когато попиташ тези хора те казват: “Бедни сме, ужасно мизерстваме”, отбелязва Борисов. За мързела на народа и липсата на предприемчивост премиерът намира вина и в правителството, защото така е приучило населението.

В търсене на работещ модел

Бойко Борисов обстойно развива своята теза по въпроса за какво са харчили парите си българите през годините на прехода. Отбелязва, че по статистика има 300 000 малки и средни фирми. Задачата според премиера сега е министрите да намерят инструменти, за да накарат тези фирми да вземат по един нов служител.

“Да им поемем осигуровки, част от заплата, някакви инструменти, да накараме да стане това изгодно”, казва премиерът. “Дончев, тук искам да проявиш целия си талант, ако намерим такъв инструмент. Това са нови работни места”, обръща се Борисов към министъра по еврофондовете.

“Ако намерим такъв инструмент така да ангажираме бизнеса, тогава вече и много въпроси ще бъдат решени със заетостта. И постепенно да накараме хората да бъдат по-инициативни в бизнеса. Да предложим варианти, да предложим такива бизнеси. Като най-важното, най-бързо и реално, което може да се случи, това е енергийната ефективност”, смята премиерът.

Според него хората трябва да бъдат убедени, “че тези панелни спални, които имат, след някоя друга година вече няма да струват и нула пари”. За това трябва да прилагат програмата за енергийна ефективност, която ще удължи живота на жилищата им с 30-40 години и “ще печелят повече от лихвите от тези пари”, посочва премиерът.

Това според него трябва да стигне “до съзнанието на всяка една домакиня”, защото “мъжете, надали ще се засилим да правим подобно нещо”. “Ако искате – през фризьорски салони, чрез брошури. Там отиват, там говорят, там най-много си приказват”, обяснява Борисов.

“И когато едната дойде и каже – аз вече плащам с 30% по-малко парно, у нас е топло, едвам работи радиаторът понеже е добре импрегнирано, много съм доволна, другата отиде и каже – чакай сега, защо да не направя и аз така, само тя ли да е доволна – и аз да съм доволна. Тогава ще видите, че ще стане и модерно и самите пък комплекси ще придобият друг вид, защото това автоматично означава отвън замазки, по-свеж, по-красив вид. Това трябва да стигне до населението”, нарежда Борисов на министрите.

Българите всъщност били богати

“Ако се погледне средно статистически, ние сме сигурно на първите места в Европа по брой на собствени жилища, по брой на собствени вили, по брой на собствени моторни превозни средства или каквото и да било. От една страна сме най-бедните, но ако дадем реалните данни – сигурно няма да е така”, пресмята Борисов.

Липсата на инвеститори в България Борисов обяснява с непрекъснатите проблеми, които има около нас. Това “прави инвеститорите в региона страхливи, внимателни и търсят времето, в което ще се поуспокоят нещата”, казва Борисов.

“Аз му казах и на гръцкия премиер – обичаме ви, уважаваме ви, съседи сте ни, но хайде оправяйте се, защото това ни тормози и нас, отразява се и на нашата икономика, отразява се и на нас самите”, казва премиерът.

Нова мода

“Но тук, този анализ, ще видиш, че ще ти даде точно този резултат – потреблението, тези периоди, през които масово това се случваше. След това дойде периодът на новите коли, на скъпите коли, още веднъж там примерно за различни ресурси по време. След това модата на хотелите по морето, след това модата всеки да строи офиси, за определен период. И това сега го няма. Има много офиси, има много хотели. С огромни усилия модата за ветро и соларни паркове успяхме да спрем, защото и там всички – хайде, защото е скъпа енергия, а държавата гарантира да я изкупува”, обяснява премиерът за какво през годините българите са харчили парите си.

“Така че, докато не създадем нова мода, ново нещо, в което хората да решат да инвестират изгодно, те ще си държат парите на лихва. И това не трябва да ни учудва. Хубаво е, че все пак хората пестят и това означава, че има пари”, казва Борисов.

“Публично казваме: Зле сме, бедни сме, но подсъзнателно той си казва – в края на краищата имам някаква маичка, имам нещо, което ме пази, ако се усложни кризата, малко ще изчакам. Българите и за това сме оцелели, защото българинът е много прагматичен и много внимателно стъпва, когато става въпрос за неговите неща”, завършва изказването си премиерът.




Гласувай:
0


Вълнообразно


1. анонимен - Да се чудиш как да накараш народа да ...
05.02.2012 13:12
Да се чудиш как да накараш народа да харчи, при положение, че постоянно му орязваш доходите и отпуските, а му повишаваш данъците и цените, е все едно да заколиш прасето на Коледа, а след това да се чудиш как да го накараш да ражда.
цитирай
2. анонимен - Радослав Ковачев
05.02.2012 14:21
П.С. Ако Дянков умува как да измъкне тези 4 млрд. лв от българите може просто да увеличи още нещо - данък, акциз, ток, вода, каквото му дойде наум, и за една година ще ги прибере в бюджета.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: reporter
Категория: Новини
Прочетен: 13030427
Постинги: 10473
Коментари: 5012
Гласове: 37058
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930