2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Цацаров даде пространно интервю за Би Ти Ви тази сутрин, като обясни, че мотивът му да отиде в студиото е да коментира публикация в сайта “Бивол” от вчера, според която съпругата му e участвала в сделка, при която в нотариалния акт е била прикрита действителната цена на закупени имоти и така е укрила данъци. Шефът на Пловдивския окръжен съд декларира, че ”колкото и странно да звучи”, той и съпругата му са платили данъци върху реалните цени на закупени от тях имоти.
Сделката, за която пише “Бивол”, е от 2008 г., когато нотариус Меглена Цацарова и колежката й Адела Кац-Бояджиева (съпруга на адвоката Иван Бояджиев) купуват два общи имота – три декара овощни градини в с.Костиево, Пловдивско.
От имотната декларация на шефа на Пловдивския окръжен съд – Сотир Цацаров се вижда, че през 2008 г. съпругата му купува тези два имота като притежава 1/2 от идеалната им част. От документа става известно, че общата им сума е 119 151 лв. – по 59 604 лв всеки един от тях.
В справката от службата по вписванията се вижда обаче, че записаната цена не е 119 151 лв.,а много по-ниска 1000 лева (виж прикачения файл).
Юристи коментираха за “Дневник”, че това е често срещана практика за спестяване от данъци. По думите им шансът да е платен данъкът върху реалната цена е минимален и това се предполага от записаната в нотариалния акт цена.
Цацаров пък коментира записаната сумата от 1000лв. с думите, че това се прави, ако една от страните няма желание да бъде посочена действителната цена и не е престъпление. “При осъществяването на една сделка има две страни”, обобщи той. По думите му нарушение щяло да има, ако в неговата декларация и в тази на съпругата му е било записано, че продажбата е станала срещу тази сума. Това обаче не станало: “Колкото и да е странно, местните данъци и такси са платени не върху сумата от 1000 лв”.
Цацаров обясни още, че другата страна в сделката не е искала да се сключва споразумение или предварителен договор. Врешението на Окръжния съд в Кърджали по делото за измама, заведено от Цацарова и колежката й след покупката на имотите, обаче е записано обратното (в прикачения файл). До делото се стига няколко месеца след сключването на сделката, когато се оказва, че част от продадения имот е предоставен на друг собственик – братовчеди на продавачката, които предявяват претенции към овощните градините.
Нотариусите Цацарова и Бояджиева завеждат дело, за да развалят сделката и да си върнат парите.
Делото се гледа в Кърджали, защото Цацаров е председател на съда в Пловдив и съдиите там си правят отвод. В решението на Окръжен съд – Кърджали, от 26 май 2009 г. са цитирани части от пледоарията на адвоката на Цацарови и Бояджиеви, от която също става ясно, че е записана симулативна цена при сделката.
“Продажната цена на недвижимия имот, посочена в нотариалния акт, била 1000 лева, но действително уговорената, платена от доверителите ми и получена от ответницата цена, е била в размер на сумата 60 921 евро. Вписването на сумата от 1000 лева като продажна цена, е станало по изрична молба на ответницата, тъй като тя е изразила желание трети лица да не узнаят за сравнително голямата сума пари, която й е била платена. Твърдят, че в случая е налице относителна симулация по отношение цената на продажбата, като записаната в нотариалния акт цена от 1000 лева е привидна (симулативна), а прикритата (действителна) цена е в размер на сумата 60 921 евро (или 119 151.11 лева по централния курс на БНБ към датата на плащането)”, се посочва в решението.
Страните са подписали предварителен договор, според който реалната цена от 60 408 е обезщетение, а цената на покупката е 1000 лв. Обезщетението е трябвало да бъде изплатено, ако сделката се развали по вина на продавача – Мария Сотирова.
Пред съда тя се позовава на нотариалния акт и получените 1000 лв., отричайки, че знае за прикрити цени. Съдът приема за вярно записаното в предварителния договор и е отсъдила Сотирова да върне на нотариусите парите с лихви, които са били отредени като обезщетение по предварителния договор.
Сотирова обжалва решението на окръжния съд, както и собствеността на братовчедите си върху имота. С парите от продажбата на имота тя вече е купила апартамент в Пловдив и го е прехвърлила на сина си. Братовчедите завеждат дело, за да влязат във владение на овощната градина, а ответници са Цацарови и Бояджиеви.
“Дневник” потърси Меглена Цацарова в нотариалната й кантора. Оттам първоначално помолиха да я потърсим по-късно. Петнайсет минути след това от офиса съобщиха, че “всъщност госпожа Цацарова ще отсъства до края на седмицата”. Снощи “Бивол” съобщи, че е получил писмен отговор на въпросите си към нея. В публикуваното писмо нейната теза е също, че платените данъци са върху реалната цена.
Пловдивски експрокурор подкрепя непловди...
След 64г (шестдесет и четири години) Пан...