Блогрол
1. Александър Божков
2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Постинг
08.12.2012 12:20 -
Най-гостоприемните студентски градове
Автор: reporter
Категория: Новини
Прочетен: 963 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 08.12.2012 12:22

Прочетен: 963 Коментари: 1 Гласове:
3
Последна промяна: 08.12.2012 12:22
Париж е най-добрият град за живеене за студентите, сочи първата по рода си класация на компанията за образователни услуги QS, която традиционно изготвя рейтинга на най-добрите университети в света. През тази година QS за първи път оцени и градовете, в които те се намират. Критерии са издръжката и качеството на живот, възможностите за намиране на работа, състава на студентската общност. Френската столица води с 421 точки като най-високите й показатели са активността на работодателите и качеството на живот.
За разлика от Лондон и Бостън, парижките висши училище не са в топ 30 на най-добрите в света, но тук е седалището на 16 институции в QS World University Rankings, видимо повече от всеки друг град. Таксите за обучение са ниски в сравнение с тези във Великобритания, Австралия или Северна Америка. Местните студенти са търсени от голям брой работодатели на континента. Но може би най-важното за младите хора е да живеят в един от най-историческите, културно жизнени и красиви градове, каквито можеш да си представиш.
Стотината най-известни творци, учени, философи от последния век са възпитаници на елитни парижки университети ENS Paris, Ecole Polytechnique, Sciences Po и на Сорбоната. Студентите имат достъп до водещи учени в малки групи и интензивно обучение, при това при доста ниски такси. Френската столица традиционно е в предните позиции в класациите за качество на живот. Единственият недостатък е скъпият нощен живот.
В десетката и дори в петицата на световните университети се нареждат лондонските Imperial College, University College и London School of Economics. Студентите тук разполагат с отлична материална база - достъп до Британската библиотека (British Library), която разполага с една от най-обширните колекции от книги и ръкописи в света привличат студентите и изследователи са от целия свят. Освен това Лондон е световен център на културата, а разнообразието на нощния живот е неизчерпаемо. Като световен финансов център столицата на Великобритания е и място с възможности за студентите с корпоративно мислене. Градът е средище и на медиите и място за изява на посветилите се на изкуствата. Въпреки че обучението тук става все по-скъпо и за чужденците вече се доближава до разходите в САЩ, всяко пени, похарчено за обучение тук, си струва, смятат авторите на изследването. Именно високите разходи позволяват на Париж да измести британската столица от първото място в класацията.
Бостън попада на трето място благодарение на местния Кеймбридж в съседство, а също и на Масачузетския технологичен институт - един от двата най-добри университети в света. Бостън е и един от най-исторически наситените градове в САЩ и съчетава динамиката и оживлението на големия метрополис с активния културен живот, изобилието от зелени площи и природното очарование на нова Англия. Студентите оценяват отличното ниво на образование и възможностите за професионална кариера впоследствие, но таксите от по 50 хил. долара годишно изглеждат недостъпни. Все пак авторите на класацията отбелязват програмите за отстъпки и стипендии за надарените студенти, така че далеч не всеки плаща пълния размер.
Странно, но именно Мелбърн, а не по-големият Сидни, води класацията на австралийските университетски центрове. Самата Австралия е комбинация от първокласни университети, възможности за реализация, високо качество на живот и прекрасен климат, твърдят авторите на класацията. Репутацията на мелбърнските висши училища все повече се подобрява и той е посочван като най-добрия град в Австралия за чуждите студенти. Градът е смятан за културния център на страната и трикратно е обявяван за най-добър за живеене от The Economist. Прекалено високите цени обаче не му позволяват да изпревари някой от първата тройка и остава четвърти.
Виена може би не е първата асоциация, която действа като магнит на международните студенти, но може да им предложи много повече от валсове и психоанализа. Освен, че често поставян на първо място в класацията на най-добрите градове за живеене и с едни от най-ниските университетски такси, Виена е седалище на двата най-високо оценявани университета в Австрия – Виенския и Техническия университет. Столицата на Австрия е буквално залята от културни богатства, от театри и концертни зали, които са станали свидетели на ранните представления на шедьоврите на Моцарт, Бетовен и Шуберт, множество разнообразни музеи и галерии. Виена влиза в топ 5 на класацията заради голямата и многонационална студентска общност и статута си на град с най-добро качество на живот, който задържа години наред. Само с 2 университета в класацията, по-добрият от които (Виенския университет) е чак на 155-то място, Виена може би не може да се сравнява с Лондон с Бостън за тези, които търсят първокласни университети, но за студентите, които търсят добър живот в комбинация с култура и финансова достъпност, трудно ще се намери по-добро място.
Ако Мелбърн претендира да е австралийската столица на културата, Сидни - шестият в класацията, е нейният финансов и икономически център. С невероятната панорама над пристанището - с прочутата сграда на операта, екзотичните паркове и дълги плажове, Сидни се радва на славата на една от най-удовлетворяващите учебни дестинации. Градът постоянно присъства в първата десетка по качество на живот в класациите на "Мерсер" и "Икономист" и не отстъпва на Мелбърн по концентрация на студенти. Пет от университетите на Сидни попадат сред 500-те най-добри учебни заведения на планетата.
Известен със своята добра инфраструктура, дисциплинирани жители и ниски такси, Цюрих може би звучи по-скоро като място за милионери, но се оказва, че е и отлична дестинация за студентите. Швейцарското федерално техническо висше училище е най-високо оценяваният университет в континентална Европа и в топ 20 от цял свят, а университетът на Цюрих е на 106- то място. Атмосферата в града е спокойна и ведра, за което допринася и местното езеро, Това, че е най-богатият град в Европа има плюсове и минуси за студентите. От една страна той е чист, безопасен и безупречно поддържан, но животът там може да струва цяло състояние. Допълнителните разходи може да са много високи, а университетските такси са между 1000 и 2000 долара. Седмо място
Авторите на класацията определят Берлин - осмият поред, като един от най-готините градове в света. През последното десетилетие културният живот тук се е развихрил дотолкова, че вече го е превърнал в център на дизайна, модата, музиката и други изкуства, конкуриращ успешно Ню Йорк и Лондон. За разлика от тези градове обаче, Берлин все пак е по-достъпен финансово със студентски бюджет, а може да предложи достатъчно от атмосферата на глобален финансов център, за да привлече и младежите с корпоративна нагласа. Най-достъпният сред топ 10, Берлин съчетава ниски наеми и дневни разноски с университетски такси от едва 1000 до 2000 долара за чужденците. Градът има две висши училища от топ 150 в света - Свободният Берлински университет на 66-то място и университетът "Хумболт" на 132-ро. Напоследък Берлин става все по-привлекателен и заради нарастващите възможности да се следва и на английски език.
Деветият - Дъблин, съчетава много добра материална база, исторически чар, социална уредба и известни заведения. През последните две десетилетия столицата на Ирландия е станала по-мултикултурна и космополитна, но все пак там най-добре човек може да усети специфичните традиция и култура и да осъзнае с колко имитации на бирата "Гинес" и на празнуването на "Св. Патрик" се е сблъсквал преди да попадне там. Двата най-стари и престижни университета са "Тринити колидж" и "Юнивърсити колидж". За жалост таксите не са ниски за чужденците – до 26 000 годишно в престижния "Тринити колидж".
Монреал - културната столица на Канада, завършва първата десетка в класацията. Градът на говорещите френски канадци днес носи хибридна култура след като преживява масова имиграция от цял свят през последните десетилетия. Домакин е на големи международни фестивали, между които за джаз и кино. Университетът "Макгил" е на 17-то място в света, Монреалският университет е в топ 200, а университетът "Конкордиа" е в топ 600. Въпреки че таксите са доста високи в сравнение с континентална Европа, все пак са много по-приемливи, отколкото във Великобритания, САЩ и Австралия. А като разноски, Монреал е най-добрия след Бостън и Берлин.
Слънчевият климат, хубавите плажове, наситеният социален живот и кулинарните изкушения правят от Барселона чудесно място за прекарване на студентските години и я поставят на 11 позиция. С това обаче предимствата на столицата на Каталония не се изчерпват. Авторите на класацията отбелязват още дългата артистична и културна традиция на града и чара на стилния, космополитен градски център, както и доста по-поносимите всекидневни разходи, отколкото в Лондон и Париж. Градът е домакин и на двата най-добри испански университета – Университетът Барселона (Universitat de Barcelona) и Независимият университет на Барселона (Universitat Autуnoma de Barcelona), които попадат в топ 200 на световните висши училища.
Славата на Сингапур като средище на отлично образование расте през последните години и го поставя на 12-то място в тази класация. Националният университет на Сингапур е на трето място в Азия и на 28-мо в света, а младият, но бързо развиващ се технологичен университет "Нанянг" влезе в топ 60. Сингапур е смесица от култури, но и град с бързо развитие, ниски нива на престъпност и безработица. Високия стандарт на живот обаче означава високи цени. Все пак авторите успокояват, че учещите там ще спестят от разходите за отопление заради близостта до екватора и изброяват възможностите за пътувания до близките Малайзия, Индонезия, Виетнам и Филипините.
Мюнхен е третият по големина град в Германия и най-предпочитаният за живот от самите германци. Голямата световна популярност на Бирфеста едва ли отблъсква студентите. Техническият университет Мюнхен и университетът "Лудвиг - Максимилиан" са едни от най-добрите в континентална Европа - на второ и трето място в Германия и 54-то и 62-ро в света. Мюнхен не е типичният студентски град, тъй като разполага само с тези два университета, но все пак има много чужди студенти и много добро качество на живот. Таксите са много ниски, но всекидневните разноски са малко по-високи от тези в Берлин. Всичко това поставя града на 13-та позиция.
Разположен на мястото, на което се сливат Рона и Сона, със завладяващ средоновековен център, Лион, освен че се радва на старата си слава на център на текстилната индустрия, днес се бори и за правото да е кулинарната столица на Франция. Ecole Normale Supйrieure de Lyon е на 4-то място сред френските висши училища и на 133-то в света, а градът има и два други университета. Лион също така е финансово най-достъпният град в първата двайсетица на студентските центрове, таксите са под 1000 долара годишно, а допълнителните разходи също са приемливи.
Чикаго е вторият американски град, попаднал в първата петнайсетица на добрите места за студентски живот. Според авторите на класацията "Ветровитият град" е северният съперник на Ню Орлиънс що се отнася до възможностите да се слуша добър джаз и блус. В Чикаго са и два от най-престижните университети на САЩ - Чикагският университет е осми в световната класация, а Северозападният - на 24-то място. Международната студентска общност тук обаче е ограничена, а високите таксите също не са предимство.
По материали на
За разлика от Лондон и Бостън, парижките висши училище не са в топ 30 на най-добрите в света, но тук е седалището на 16 институции в QS World University Rankings, видимо повече от всеки друг град. Таксите за обучение са ниски в сравнение с тези във Великобритания, Австралия или Северна Америка. Местните студенти са търсени от голям брой работодатели на континента. Но може би най-важното за младите хора е да живеят в един от най-историческите, културно жизнени и красиви градове, каквито можеш да си представиш.
Стотината най-известни творци, учени, философи от последния век са възпитаници на елитни парижки университети ENS Paris, Ecole Polytechnique, Sciences Po и на Сорбоната. Студентите имат достъп до водещи учени в малки групи и интензивно обучение, при това при доста ниски такси. Френската столица традиционно е в предните позиции в класациите за качество на живот. Единственият недостатък е скъпият нощен живот.
В десетката и дори в петицата на световните университети се нареждат лондонските Imperial College, University College и London School of Economics. Студентите тук разполагат с отлична материална база - достъп до Британската библиотека (British Library), която разполага с една от най-обширните колекции от книги и ръкописи в света привличат студентите и изследователи са от целия свят. Освен това Лондон е световен център на културата, а разнообразието на нощния живот е неизчерпаемо. Като световен финансов център столицата на Великобритания е и място с възможности за студентите с корпоративно мислене. Градът е средище и на медиите и място за изява на посветилите се на изкуствата. Въпреки че обучението тук става все по-скъпо и за чужденците вече се доближава до разходите в САЩ, всяко пени, похарчено за обучение тук, си струва, смятат авторите на изследването. Именно високите разходи позволяват на Париж да измести британската столица от първото място в класацията.
Бостън попада на трето място благодарение на местния Кеймбридж в съседство, а също и на Масачузетския технологичен институт - един от двата най-добри университети в света. Бостън е и един от най-исторически наситените градове в САЩ и съчетава динамиката и оживлението на големия метрополис с активния културен живот, изобилието от зелени площи и природното очарование на нова Англия. Студентите оценяват отличното ниво на образование и възможностите за професионална кариера впоследствие, но таксите от по 50 хил. долара годишно изглеждат недостъпни. Все пак авторите на класацията отбелязват програмите за отстъпки и стипендии за надарените студенти, така че далеч не всеки плаща пълния размер.
Странно, но именно Мелбърн, а не по-големият Сидни, води класацията на австралийските университетски центрове. Самата Австралия е комбинация от първокласни университети, възможности за реализация, високо качество на живот и прекрасен климат, твърдят авторите на класацията. Репутацията на мелбърнските висши училища все повече се подобрява и той е посочван като най-добрия град в Австралия за чуждите студенти. Градът е смятан за културния център на страната и трикратно е обявяван за най-добър за живеене от The Economist. Прекалено високите цени обаче не му позволяват да изпревари някой от първата тройка и остава четвърти.
Виена може би не е първата асоциация, която действа като магнит на международните студенти, но може да им предложи много повече от валсове и психоанализа. Освен, че често поставян на първо място в класацията на най-добрите градове за живеене и с едни от най-ниските университетски такси, Виена е седалище на двата най-високо оценявани университета в Австрия – Виенския и Техническия университет. Столицата на Австрия е буквално залята от културни богатства, от театри и концертни зали, които са станали свидетели на ранните представления на шедьоврите на Моцарт, Бетовен и Шуберт, множество разнообразни музеи и галерии. Виена влиза в топ 5 на класацията заради голямата и многонационална студентска общност и статута си на град с най-добро качество на живот, който задържа години наред. Само с 2 университета в класацията, по-добрият от които (Виенския университет) е чак на 155-то място, Виена може би не може да се сравнява с Лондон с Бостън за тези, които търсят първокласни университети, но за студентите, които търсят добър живот в комбинация с култура и финансова достъпност, трудно ще се намери по-добро място.
Ако Мелбърн претендира да е австралийската столица на културата, Сидни - шестият в класацията, е нейният финансов и икономически център. С невероятната панорама над пристанището - с прочутата сграда на операта, екзотичните паркове и дълги плажове, Сидни се радва на славата на една от най-удовлетворяващите учебни дестинации. Градът постоянно присъства в първата десетка по качество на живот в класациите на "Мерсер" и "Икономист" и не отстъпва на Мелбърн по концентрация на студенти. Пет от университетите на Сидни попадат сред 500-те най-добри учебни заведения на планетата.
Известен със своята добра инфраструктура, дисциплинирани жители и ниски такси, Цюрих може би звучи по-скоро като място за милионери, но се оказва, че е и отлична дестинация за студентите. Швейцарското федерално техническо висше училище е най-високо оценяваният университет в континентална Европа и в топ 20 от цял свят, а университетът на Цюрих е на 106- то място. Атмосферата в града е спокойна и ведра, за което допринася и местното езеро, Това, че е най-богатият град в Европа има плюсове и минуси за студентите. От една страна той е чист, безопасен и безупречно поддържан, но животът там може да струва цяло състояние. Допълнителните разходи може да са много високи, а университетските такси са между 1000 и 2000 долара. Седмо място
Авторите на класацията определят Берлин - осмият поред, като един от най-готините градове в света. През последното десетилетие културният живот тук се е развихрил дотолкова, че вече го е превърнал в център на дизайна, модата, музиката и други изкуства, конкуриращ успешно Ню Йорк и Лондон. За разлика от тези градове обаче, Берлин все пак е по-достъпен финансово със студентски бюджет, а може да предложи достатъчно от атмосферата на глобален финансов център, за да привлече и младежите с корпоративна нагласа. Най-достъпният сред топ 10, Берлин съчетава ниски наеми и дневни разноски с университетски такси от едва 1000 до 2000 долара за чужденците. Градът има две висши училища от топ 150 в света - Свободният Берлински университет на 66-то място и университетът "Хумболт" на 132-ро. Напоследък Берлин става все по-привлекателен и заради нарастващите възможности да се следва и на английски език.
Деветият - Дъблин, съчетава много добра материална база, исторически чар, социална уредба и известни заведения. През последните две десетилетия столицата на Ирландия е станала по-мултикултурна и космополитна, но все пак там най-добре човек може да усети специфичните традиция и култура и да осъзнае с колко имитации на бирата "Гинес" и на празнуването на "Св. Патрик" се е сблъсквал преди да попадне там. Двата най-стари и престижни университета са "Тринити колидж" и "Юнивърсити колидж". За жалост таксите не са ниски за чужденците – до 26 000 годишно в престижния "Тринити колидж".
Монреал - културната столица на Канада, завършва първата десетка в класацията. Градът на говорещите френски канадци днес носи хибридна култура след като преживява масова имиграция от цял свят през последните десетилетия. Домакин е на големи международни фестивали, между които за джаз и кино. Университетът "Макгил" е на 17-то място в света, Монреалският университет е в топ 200, а университетът "Конкордиа" е в топ 600. Въпреки че таксите са доста високи в сравнение с континентална Европа, все пак са много по-приемливи, отколкото във Великобритания, САЩ и Австралия. А като разноски, Монреал е най-добрия след Бостън и Берлин.
Слънчевият климат, хубавите плажове, наситеният социален живот и кулинарните изкушения правят от Барселона чудесно място за прекарване на студентските години и я поставят на 11 позиция. С това обаче предимствата на столицата на Каталония не се изчерпват. Авторите на класацията отбелязват още дългата артистична и културна традиция на града и чара на стилния, космополитен градски център, както и доста по-поносимите всекидневни разходи, отколкото в Лондон и Париж. Градът е домакин и на двата най-добри испански университета – Университетът Барселона (Universitat de Barcelona) и Независимият университет на Барселона (Universitat Autуnoma de Barcelona), които попадат в топ 200 на световните висши училища.
Славата на Сингапур като средище на отлично образование расте през последните години и го поставя на 12-то място в тази класация. Националният университет на Сингапур е на трето място в Азия и на 28-мо в света, а младият, но бързо развиващ се технологичен университет "Нанянг" влезе в топ 60. Сингапур е смесица от култури, но и град с бързо развитие, ниски нива на престъпност и безработица. Високия стандарт на живот обаче означава високи цени. Все пак авторите успокояват, че учещите там ще спестят от разходите за отопление заради близостта до екватора и изброяват възможностите за пътувания до близките Малайзия, Индонезия, Виетнам и Филипините.
Мюнхен е третият по големина град в Германия и най-предпочитаният за живот от самите германци. Голямата световна популярност на Бирфеста едва ли отблъсква студентите. Техническият университет Мюнхен и университетът "Лудвиг - Максимилиан" са едни от най-добрите в континентална Европа - на второ и трето място в Германия и 54-то и 62-ро в света. Мюнхен не е типичният студентски град, тъй като разполага само с тези два университета, но все пак има много чужди студенти и много добро качество на живот. Таксите са много ниски, но всекидневните разноски са малко по-високи от тези в Берлин. Всичко това поставя града на 13-та позиция.
Разположен на мястото, на което се сливат Рона и Сона, със завладяващ средоновековен център, Лион, освен че се радва на старата си слава на център на текстилната индустрия, днес се бори и за правото да е кулинарната столица на Франция. Ecole Normale Supйrieure de Lyon е на 4-то място сред френските висши училища и на 133-то в света, а градът има и два други университета. Лион също така е финансово най-достъпният град в първата двайсетица на студентските центрове, таксите са под 1000 долара годишно, а допълнителните разходи също са приемливи.
Чикаго е вторият американски град, попаднал в първата петнайсетица на добрите места за студентски живот. Според авторите на класацията "Ветровитият град" е северният съперник на Ню Орлиънс що се отнася до възможностите да се слуша добър джаз и блус. В Чикаго са и два от най-престижните университети на САЩ - Чикагският университет е осми в световната класация, а Северозападният - на 24-то място. Международната студентска общност тук обаче е ограничена, а високите таксите също не са предимство.
По материали на

Вълнообразно
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК, СТУДЕНТИ!
Между 25 000 и 30 000 са българските сту...
Как образованието съсипа живота ми...
Между 25 000 и 30 000 са българските сту...
Как образованието съсипа живота ми...
Следващ постинг
Предишен постинг