2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Очаквано същата позиция зае и председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев. Той се обяви са обособяване на зони за сигурност около всички съдилища в страната.
В деня на покушението срещу Златомир Иванов – Баретата премиерът каза, че хора с присъда на първа инстанция трябва да стоят в ареста. "Това е здравословно и за тях", поясни думите си Борисов, а малко по-късно той бе подкрепен и от вътрешния министър Цветан Цветанов.
"Не може в една държава да се стреля на стълбите на Съдебната палата. Не може присъда да се раздава директно навън от правосъдието, там, където гражданите на София минават ежедневно. А ние се оправдаваме каква държава е България", коментира още по темата за стрелбите в София Цацаров.
Златко Баретата бе осъден на 8 години затвор от Софийския градски съд като лидер на престъпна група за разпространение на наркотици. Той бе прострелян с четири куршума от снайперист, докато се качваше по стълбите на централния вход на Съдебната палата в София, за да отиде на делото си.
"Ако той не беше под домашен арест, за да си ходи сам в Съдебната палата - хората, които се конвоират и не са под домашен арест, а са в следствения арест, отиват по съвсем друг път, със специална охрана, през вътрешния двор. Това е много лесно място за стрелба. Знае се в колко часа има съдебно дело и че той ще бъде там", обясни тезата си преди два дни премиерът Борисов.
Борисов за първи път поиска "здравословни арести" по повод бягството на братя Галеви през май миналата година. Двамата бяха оправдани на първа инстанция и освободени от ареста, но след това апелативният съд ги призна за виновни, но не промени мярката за неотклонение, защото те се явяваха примерно на всички съдебни заседания. В крайна сметка Борисов обвини съда за бягството на Галеви.
Той изрази мнението си, че "в момента, в който съдията удари с чука и даде осъдителната присъда - идва съдебната полиция, слага белезниците и откарва в затвора". Правосъдният министър Диана Ковачева обаче не посмя да прегази сама законите и практиката на Европейския съд по правата на човека като предложи законопроект с идеите на премиера. Поради това тя прехвърли отговорността и попита Върховния касационен съд дали може да издаде тълкувателно решение, с което съдиите да бъдат задължени да хвърлят хората в затвора още след първа инстанция.
ВКС върна топката при управляващите само преди два месеца. Решението на върховните съдии бе, че съдията не може да праща с чукчето в затвора всеки неокончателно осъден, защото това противоречи на сега действащия Наказателно-процесуален кодекс. Магистратите напомниха на изпълнителната власт, че подобна препоръка противоречи и на практиката на съда в Страсбург, но премиерът явно не е чул за това.
Аз обучавам студенти, а не длъжностни лица
"Аз от 30 години обучавам студенти, а не други длъжностни лица в държавата. Има произнасяне на Върховния касационен съд. В конкретния случай съдът е наложил мярка за неотклонение, която се изпълнява. Значението на мярката е да осигури явяването на лицето пред съд. И затова инцидентът беше именно докато това се изпълняваше. А контролът на обществения ред и контролът на изпълнението на мярката домашен арест е възложен на МВР", коментира от своя страна председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев.
Той призова за създаване на специални зони за сигурност около съдебните палати в цялата страна. Груев се позова и на министерското постановление отпреди 15 години, което изрично предписва създаването на такива зони около съдилищата със специален режим на движение.
"За 75 години, откакто е построена, Съдебната палата бе окървавена за първи път пред два дни", допълни той.
Повод за настояването му станаха освен стрелбата срещу Златомир Иванов – Баретата и многобройните телефонни заплахи за поставени взривни устройства в различни съдилища в страната, които блокират или разстройват за часове работата на правораздавателните органи.
"Без съмнение се касае за нагъл акт на покушение не само срещу конкретния човек, покушение срещу всеки един от нас, българските граждани", коментира атентата срещу Баретата проф. Груев.
"Българските граждани и българските магистрати настояват - всички компетентни органи да свършат по такъв начин работата си, че в държавата всяка една от институциите да върши свободно работата си и българските граждани да се разхождат свободно по улиците", продължи председателят на ВКС.
"В последните години при подобен инцидент основното усилие е насочено основно как събитието медийно да бъде отиграно, а от подобно поведение печелят единствено престъпниците", каза още проф. Груев.
"Всеки един трябва да поеме своята отговорност", продължи магистратът. "От години настоявам всяка една институция ежедневно тихо, професионално да върши своята работа. Нееднократно сме призовавали, и с бившия главен прокурор, и с настоящия, да се спазват изискванията на Закона за съдебната власт, който предопределя охраната на съдебните сгради и съдебната власт", коментира председателят на ВКС.
Моята битка със съветските циониски ядре...
Представителите на държавната власт заст...