2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков

Празничните шествия във Велико Търново, Търговище и Добрич бяха отменени заради проливни дъждове
Заради лошото време празничната програма във Велико Търново беше променена и преместена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов". Иначе празникът беше открит по план - с празничната наздравица в Ритуална зала на общината, на коятоприсъстваха около 50 представители на науката и изкуствата от старата столица. В Търговище вместо общо шествие и тържество общината реши училищата да провеждат тържествата на собствен терен.
По същия начин празненствата в Добрич останаха в училищата, вместо с традиционното шествие, което преминава през централната улица на града и всяка година е предвождано от над 100-годишната икона на Светите братя Кирил и Методий. Там денят трябваше да бъде официално открит на площад "Свобода" с ритуалното предаване на знамената на училищата от випуск 2012/2013 на випуск 2013/2014 година. Остава обаче планът за литературно-музикален концерт в Концертна зала "Добрич" с начален час 18 ч.
В Пловдив пък проблем беше жегата
Три деца припаднаха по време на честванията за 24 май пред гимназия "Св. Св. Кирил и Методий", съобщи Радио "Фокус"- Пловдив. Между тях е и един от знаменосците. Екипът на Спешна помощ, който е бил на мястото, се е намесил бързо и децата са в добро състояние. Не се е наложило да бъдат приети в болница.
Гимназията днес е домакин на учители и учени от цялата община. Там в актовата зала, в която през 1851 г. по идея на Найден Геров за пръв път се отбелязва празника на славянската писменост и култура, днес бяха наградени 12 учители от Пловдив. Те получиха почетна значка за заслуги в сферата на образованието. Почетен знак получиха и три учебни заведения – СОУ "Св. Климент Охридски", което тази година отбеляза 75 години от създаването си, както и две детски градини – "Искра" и "Зорница", които честват 50-годишни юбилеи.
През деня стотици пловдивчани се събраха на площада и приветстваха участниците в традиционното шествие, съобщи още "Фокус". Парадът беше предвождан от мажоретки от най-старото училище в Пловдив, а след тях е духовата музика, както и духовници, предвождани от митрополит Николай.

Архив
Фотограф: Юлия Лазарова
Стотици балони с цветовете на националния трибагреник и мотото на "Пловдив 2019" - "Заедно" отлетяха в небето от Главната улица на града за 24 май. Това стана към края на ученическото шествие, което по традиция тръгна от сградата на Хуманитарната гимназия с името на Светите равноапостоли Кирил и Методий. Преди това учители и техните възпитаници бяха приветствани от кмета Иван Тотев и благословени от пловдивския митрополит Николай. В Пловдив през 1851-а по инициатива на Найден Геров е първото честване на празника на Кирил и Методий, който сега се отбелязва в толкова много държави. Но освен за гордостта от миналото, в дни като този е редно да се замислим и за отговорността ни към бъдещето, за това как нашият град, най-значимото културно средище на нашата Държава на духа, да се превърне в достойна културна столица на Европа, призова пловдивският кмет, който акцентира в празничното си слово върху усилията на града в надпреварата за Европейска столица на културата "2019. Не случайно нашето мото е "Пловдив заедно". Нека да върнем истинския смисъл на тази дума, като се обединим около една благородна кауза, заяви още Тотев, като посочи, че Пловдив неведнъж е доказал, че може да изпълни нелеката задача за истинско обединение, като тези моменти са исторически уроци за хората по цял свят. Честит празник, скъпи приятели на "Пловдив 2019"!
Парадът в Бургас привлече около 7000 души
Кратките превалявания и силния вятър в Бургас не попречиха на празненствата. Ученици от 35 училища, деца и родители от 22 детски градини или общо около 7000 бургазлии излязоха днес на празничното шествие по повод 24 май. Празничната процесия беше предвождана от кмета на града Димитър Николов и бургаското духовенство, които носеха икони, окичени с цветя, с ликовете на Света Богородица, Светите братя Кирил и Методий и Св. Николай - закрилника на Бургас, съобщи местната радиостанция на "Фокус".
В навечерието на днешния празничен ден кметът на Бургас Димитър Николов награди 140 учители от 31 училища, 9 детски градини и Общински детски комплекс за успешното участие в национални и международни олимпиади, конкурси и състезания през учебната година.
Още хиляди хора излязоха и по улиците на Варна въпреки дъждовете, за да почетат празника. Ученици, учители и студенти от 70 училища и 5 университета се събраха по централните улица на града и приключи пред входа на Морската градина.
Начело на шествието младежи носеха плакат с надпис "Върви, народе възродени". След тях са мажоретен състав и духов оркестър на музикалното училище "Добри Христов", който изпълнява тържествен марш. И участниците и набюлдателите в шествието развяват български знамена. Сутринта празникът във Варна започна с празнична света литургия в храм "Свето Успение Богородично".
Двоен празник празнуват в Благоевград днес
Освен Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост днес община Благоевград почита и празника на града. Тържествата започнаха от рано с церемония по връчване на грамоти на изявили се през учебната година ученици от Националната хуманитарна гимназия. Кметът на общината Атанас Камбитов лично награди най-успешните възпитаници на гимназията и ги поздрави. Денят в Благоевград продължи с празнично шествие, начело с кмета и под музикалния съпровод на Биг Бенд-Благоевград.
Добро настроение и музика се разнесе и в центъра на Банско по-рано днес. На площад "Никола Вапцаров" се проведе празничен концерт по случай най-българския празник, в присъствието на общинския кмет Георги Икономов и учители и ученици от цялата община. На сцената се изявиха на децата от детските градини "Здравец", "Силвана денс", "Банска младост", както и детски състав на народни песни и танци "Щастливо детство" и други талантливи малчугани.
След като награди със специални грамоти за всеотдайност в работата и творчески постижения учители и ученици от града, кметът се обърна към всички преподаватели и просветени дейци – тези, които са натоварени с нелеката задача да продължат делото на братята Кирил и Методий. Пожела им сили, оптимизъм и благоденствие, за да продължат да разпалват пламъка на знанията, жаждата за духовно извисяване, за да се съхранят за поколенията българския национален дух, просвета и култура.
Кюстендил също награди отличниците си на официална церемония след края на празничното шествие, в което участваха възпитаниците на всички основни училища и гимназии, представители на Регионалния исторически музей, художествената галерия и читалищата и останалите културни институти.
Тази година община Кюстендил раздаде на участниците в шествието 1500 знамена, оцветени в бяло, зелено и червено и с ликовете на Кирил и Методий. По време на шествието в небето бяха пуснати балони със завързани за тях буквички от азбуката ни, а накрая присъстващите се хванаха на общо хоро.

Архив
Фотограф: Красимир Юскеселиев
"Горд съм, че Ямбол ще отбележи празника така, както са правили нашите предци - когато 24 май, писмеността и родната култура са били основата върху, която да стъпи българският дух", коментира кметът на Ямбол Георги Славов пред събралите се директори, учители и ученици от всички училища и детски градини в града, съобщи радио "Фокус"-Сливен. "Днес ние отдаваме почит и признание към делото на светите братя Кирил и Методий и с гордост може да кажем, че то нямаше да е толкова значимо, ако не беше намерило своята благодатна почва у нас. В днешния ден изказваме признателност към поколения българи, посветили живота си за просвещение, за съхраняване на българския дух и народност", заяви още кметът.
Мрачното и дъждовно време в Ямбол също не попречи на традиционното шествие с хоругви с ликовете на Кирил и Методий. То започна от двора на ОУ "Николай Петрини" и завърши на пл. "Освобождение" пред празничната арка пред сградата на общината.
24 май се чества и в чужбина
С над 500 инициативи се отбелязва празника на славянската писменост днес и в столицата на Русия - Москва. Сутринта празникът започна с литургия, отслужена от всеруския патриарх Кирил в Успенския събор. На Славянския площад се състоя молебен в памет на светите братя Кирил и Методий, а вечерта на Червения площад ще има концерт с хорово пеене като част от тържествата.
Имигрантските общности със славянски майчин език в Швейцария също празнуват днес, пише в сайта Swissinfo.com, цитирана от "Фокус". Празникът се отбелязва с тържествена литургия в православните църкви и танцови и театрални представления сред имигрантските общности", пише сайтът.
"Денят на славянската писменост и култура се отбелязва в България като официален празник, а в Русия и много други страни - като ден за почит към кирилициата - великолепен инструмент за изразяване на мисли, използван от 5.5% от жителите на света", се посочва в информацията. В Швейцария около 20% от населението на страната са чужденци, сред които много са представители на славянските народи. "Без кирилицата да се съхрани нашето духовно наследство в продължение на над хиляда години би било невъзможно", заявява ръководителят на "Россътрудничество" в Швейцария, Александър Бедрин.
„И мраз, и жар; и роб, и цар; и гроб, и ...
Исмаил Хакъ паша – спасителят на Ямбол