Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.03.2018 11:50 - Местим часовника в неделя сутрин с 1 час напред
Автор: reporter Категория: Новини   
Прочетен: 1387 Коментари: 3 Гласове:
4


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
На 25 март сутринта минаваме към лятното часово време. В 3 часа сутринта местим часовника с един час напред, на 4:00. Това означава, че ще спим с един час по-малко. 

image

Лятното часово време е въведено, за да се пестят разходи за осветление чрез увеличаване на използването на дневна светлина. При тази система  официално прилаганото време се измества с 1 час по-напред от астрономическото време и важи между март и октомври. Целта е да се осигури по-добро съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище. Лятното часово време е най-често използвано в районите с умерен климат, поради значителните изменения в съотношението светла/тъмна част на денонощието, в зависимост от сезона на годината.

В България е въведено на 1 април 1979 година.

През последните години редица държави се отказват от използването на лятното часово време. Сред тях са Казахстан, Киргизстан, Ирак, Пакистан , Бангладеш, Грузия, Армения, Египет, Азербайджан, Русия и украинските области Донецк, Луганск и Крим. Държавите, които се отказват от зимното часово време и остават за постоянно на лятното, са Аржентина, Беларус, Чили, Турция и т. нар. "Севернокипърската турска република", Сингапур, Узбекистан и част от Малайзия.

От началото на 2018 г. в Европейския парламент започват да се водят дебати по отмяна на лятното часово време на територията на целия Европейски съюз, като се обсъждат икономическите ползи, но и вредите за здравето от смяната на времето. Окончателно решение засега няма.

Психолози твърдят, че минаването от зимно към лятно часово време не влияе добре върху психиката на хората. Смяната съвпада с периода на пролетната умора, което означава, че по-чувствителните може да се почувстват уморени, изнервени, изтощени и безжизнени. Възможно е дори да се стигне до апатия, главоболие, лека депресия, загуба на апетит, безсъние или сънливост, неработоспособност, раздразнителност, отпадналост.

Адаптацията на биологичния часовник към новия ритъм става за около 7-10 дни. Препоръчва се през този период да се намалят "оборотите" и да се спи по-дълго. Доказано е, че през първата работна седмица след смяната на часа хората се чувстват по-различно, по-бързо се уморяват, липсва им мотивацията, често се променя часът на заспиването, защото са нарушени биоритмите. След това всичко се нормализира.

Ето няколко съвета за добър сън и прилив на енергия в организма ви:

•Намирайте повече време за разходки на слънце и чист въздух, което ще доведе до повишаване нивата на мелатонин и ще ви ви зареди с витамин D.

•Спортувайте, тъй като движението е гаранция за добър и спокоен сън.

•Избягвайте храненето, и особено преяждането, няколко часа преди лягане, както и се стремете да ядете леки храни.

•Дори и да нямате навика да закусвате, хапнете нещо след ставане сутрин. Умереното, а не обилното, хранене действа разсънващо и енергизиращо. Ако нямате апетит, изпийте поне чаша хладка вода (може и с резен лимон).

•Приемайте богати на витамини храни (цитруси, зеленчуци, ядки) и добавки.



Гласувай:
4


Вълнообразно


1. barin - Здравей, reporter. Мисля, че от...
21.03.2018 20:21
Здравей, reporter. Мисля, че отпадна необходимостта и скоро няма да местим. Много хора са против.
Поздрави!
цитирай
2. reporter - Здравей, barin! Все още не е от...
22.03.2018 09:53
Здравей, barin!
Все още не е отменено. Поне не официално.
Лично аз съм против това местене на стрелките напред-назад, тъй като съм съгласна с психолозите, които посочват, че има повече вреда, отколкото полза.
Истината е, че когато са въвеждали лятното часово време, никой не е отчел или не го е било грижа за въздействието върху човека и неговата психика, а само са гледали да има по-висок икономически резултат. Този по-висок икономически резултат обаче се обезсмисля, ако служителят/работникът не е в кондиция да работи продуктивно поради психологически фактори.
цитирай
3. barin - Здравей, reporter. Аз съм обосн...
22.03.2018 12:10
Здравей, reporter. Аз съм обосновал за местенето на часовниците в отделна тема; какво е положителното и какво отрицателното. Може да я прегледаш:
barin.blog/politika/2017/03/17/za-ili-protiv-smianata-na-vremeto.1516032
Много повече съм против, отколкото за. Точно от психологическа гледна точка.
Поздрави!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: reporter
Категория: Новини
Прочетен: 13601295
Постинги: 10474
Коментари: 5012
Гласове: 37090
Календар
«  Декември, 2024  
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031