Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.11.2016 15:10 - Вижте кои са управлявали България след 1989 г.
Автор: reporter Категория: Новини   
Прочетен: 1407 Коментари: 3 Гласове:
1

Последна промяна: 15.11.2016 09:56

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

ПРЕМИЕР-МИНИСТРИ НА Р БЪЛГАРИЯ СЛЕД 1989 г.

image

Георги Атанасов (роден на 25 юли 1933 г.  (83 г.) с. Православен, България)

Мандат: 24 март 1986 г. - 8 февруари 1990 г.

Андрей Луканов (Роден на 26 септември 1938 г. в Москва, СССР, починал на 2 октомври 1996г. на 58г. в София, България)

Мандат:  две последователни правителства: 8.02.1990г.-21.09.1990г. и 22.11.1990г.-20.12.1990 г.

Димитър Попов (Роден на 26 юни 1927 г. в Кула, България, Починал на 5 декември 2015 г. (88 г.) България

Мандат: 20 декември 1990 г. - 8 ноември 1991 г. (Правителство на националното съгласие)

Филип Димитров  (Роден на 31 март 1955 г.  (61 г.) София, България)

Мандат: 8 ноември 1991 - 30 декември 1992 г. (Първо „синьо” правителство)

Любен Беров (Роден на 6 октомври 1925 г., София, България, Починал на 7 декември 2006 г. (на 81 г.), София, България

Мандат: 30 декември 1992 г. - 17 октомври 1994 г.

Ренета Инджова (Родена на 6 юли 1953 г.  (63 г.), Нова Загора, България)

Мандат: 17 октомври 1994 г. - 25 януари 1995 г. (Първо служебно правителство)

Жан Виденов (роден на 22 март 1959 г.)

Мандат: 25 януари 1995 – 11 февруари 1997

Стефан Софиянски (7 ноември 1951 г.  (65 г.) София, България)

Мандат: 19 февруари 1997 – 20 май 1997 г. (Второ служебно правителство)

Иван Костов (роден на 23 декември 1949 г. в София)

Мандат: 21 декември 1999 г. - 24 юли 2001 г.

Симеон Сакскобургготски (роден на 16 юни 1937 г. (79 г.) София, Царство България)

Мандат: 24 юли 2001 г. – 17 август 2005 г.

Сергей Станишев ( роден на 5 май 1966 г. в град Херсон, Херсонска област, Украинска ССР, СССР)

Мандат: 17 август 2005 г. – 27 юли 2009 г.

Бойко Борисов (роден на 13 юни 1959 г.  (57 г.) Банкя, България)

Първи мандат: 27 юли 2009 – 13 март 2013

Марин Райков (роден на 17 декември 1960 г.  (55 г.) Вашингтон, САЩ)

Мандат: 13 март 2013 – 29 май 2013 (Служебно правителство)

Пламен Орешарски (роден на 21 февруари 1960 г.  (56 г.) Станке Димитров, България)

Мандат: 29 май 2013 – 6 август 2014

Георги Близнашки (роден на 4 октомври 1956 г.  (60 г.) с. Скравена, България)

Мандат: 6 август 2014 – 7 ноември 2014 (Служебно правителство)

Бойко Борисов

Втори мандат: встъпил в длъжност на 7 ноември 2014 г.

 

ПРЕЗИДЕНТИ НА Р БЪЛГАРИЯ СЛЕД 1989 г.

image

Петър Младенов (Роден на 22 август 1936 г. с. Урбабинци, Царство България, Починал 31 май 2000 г. (на 63 г.) София, България

Последен председател на Държавния съвет и първи председател (президент) на Републиката

Издигнат от БСП

Мандат: 3 април 1990 – 6 юли 1990

И.д. Станко Тодоров изпълняващ длъжността председател (президент) на Републиката  (Роден 10 декември 1920 с. Кленовик, България, Починал на 17 декември 1996 г. (на 76 г.)

безпартиен

Мандат: 6 юли 1990 – 17 юли 1990

И.д. Николай Тодоров изпълняващ длъжността председател (президент) на Републиката (Роден на 21 юни 1921 Варна, България, Починал 28 август 2003 г. (на 82 г.) София, България)

Мандат: 17 юли 1990 – 1 август 1990

Желю Желев (Роден на 3 март 1935 г. с. Веселиново, Царство България, Починал                на 30 януари 2015 г. (на 79 г.) София, България)

Председател (президент) на Републиката - Издигнат от СДС

Мандат:  1 август 1990 г. – 22 януари 1992 г.

Заместник-президент               

 - 1990 – 1992    Атанас Семерджиев

Министър-председател

 - 1990 г                Андрей Луканов

 - 1990 – 1991    Димитър Попов

Президент на Република България - Издигнат от СДС

Мандат: 22 януари 1992 г. – 22 януари 1997 г.

Вицепрезидент             

 - 1992 – 1993    Блага Димитрова

Министър-председател

 - 1991 – 1992    Филип Димитров

 - 1992 – 1994    Любен Беров

 - 1994 – 1995    Ренета Инджова (служебен)

 - 1995 – 1997    Жан Виденов

 - 1997   Стефан Софиянски (служебен)

Петър Стоянов (роден на 25 май 1952 г.  (64 г.) Пловдив, България)

Издигнат от Съюз на демократичните сили

Мандат: 22 януари 1997 – 22 януари 2002

Вицепрезидент - 1997 – 2002 - Тодор Кавалджиев

Министър-председател

 - 1995 – 1997    Жан Виденов

 - 1997 - Стефан Софиянски (служебен)

Георги Първанов (Роден на 28 юни 1957 г.  (59 г.) Сирищник, България)

Първи мандат: 22 януари 2002 – 22 януари 2007 (Издигнат от БСП)

Вицепрезидент  - 2002 – 2007 Ангел Марин

Министър-председател

 - 2002 – 2005    Симеон Сакскобургготски

 - 2005 – 2007    Сергей Станишев

Втори мандат: 22 януари 2007 – 22 януари 2012 (Издигнат от ИК)

Вицепрезидент - 2007 – 2012  Ангел Марин

Министър-председател

 - 2007 – 2009    Сергей Станишев

 - 2009 – 2012    Бойко Борисов

Росен Плевнелиев (роден на 14 май 1964 г. (52 г.) Гоце Делчев, Народна република България)

Издигнат от ГЕРБ

Мандат: встъпил в длъжност на 22 януари 2012

Вицепрезидент – 2012 – (досега) Маргарита Попова

Министър-председател

 - 2009 – 2013 - Бойко Борисов

 – 2013  - Марин Райков (служебен)

 - 2013 – 2014 - Пламен Орешарски

 - 2014   - Георги Близнашки (служебен)

 - 2014 – Бойко Борисов

Румен Радев (роден на 18 юни 1963 г. (53 г.) Димитровград, Народна република България)

Издигнат от ИК, подкрепен от БСП

Избран на 13.11.2016 г.

 



Тагове:   избори,   президент,   премиер,


Гласувай:
1
0


Вълнообразно


1. energywatch - Големият брой правителства (вярно ...
16.11.2016 08:13
Големият брой правителства (вярно е че някой от тях служебни) - 16 (17) за 27 години говори, че българският народ е недоволен от управлението и търси своите държавници.
Ние си сменяме правителствата по често от на две години!!
цитирай
2. reporter - Политическа нестабилност :(
18.11.2016 19:46
Политическа нестабилност :(
цитирай
3. zaw12929 - ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ В ТОЗИ МОМЕНТ
19.11.2016 16:13
ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ В ТОЗИ МОМЕНТ
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: reporter
Категория: Новини
Прочетен: 9692614
Постинги: 10470
Коментари: 5010
Гласове: 34637
Календар
«  Октомври, 2018  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031