2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Висши представители на БСП в централната и местната власт бойкотират опитите на правителството за преместване на 120 000 тона балирана столична смет в община Пловдив, с което да се избегнат тежки санкции от Брюксел.
Вицепремиерът по еврофондовете Миглена Плугчиева и екоминистърът Джевдет Чакъров поискаха с официално писмо до кмета на Пловдив спешно да приеме част от опакована смет в депото край Цалапица, а транспортният министър Петър Мутафчиев, който е и областен лидер на социалистите в този район, се обяви твърдо против това.
Кметът Славчо Атанасов (ГЕРБ/ВМРО) обаче категорично отказва да приеме 1/4 от незаконно складираната край София смет. Негови съюзници срещу правителството са ключови фигури на БСП в града под тепетата като градския лидер Захари Георгиев и областния управител Тодор Петков.
Премиерът и лидер на БСП Сергей Станишев все още не е излязъл с коментар какво се случва в партията и правителството по отношение на софийския боклук.
От пресслужбата на МС и кабинета на Миглена Плугчиева заявиха пред Mediapool, че нямат допълнителна информация за писмото и не знаят с кого е съгласувано неговото изпращане. Пред Дарик Плугчиева коментира единствено, че е изненадана от реакцията на Мутафчиев. Тя съобщи, че е разпратила подобни писма и до няколко други общини, но не пожела да съобщи кои са те.
Новото искане към Пловдив е предизвикано от изтичащия през септември краен срок, даден от Брюксел за окончателното разрешаване на проблема, което означава се намери законно депо за купищата опакован боклук.
При неизпълнение българската държава ще плаща огромни финансови санкции за всеки ден, в който сметта продължава да се съхранява на временните площадки в "Кремиковци" и "Нови Искър" в разрез с европейските директиви. Столичната община вече обяви, че отговорността й за боклука свършва с осигуряване на финансирането за неговото депониране и транспортирането до депото.
В края на миналата година приключи транспортирането на 200 000 тона боклук в Цалапица като част от споразумение, постигнато по-рано между община Пловдив, правителството и Столичната община.
Писмо без решение
В писмото си Плугчиева и Чакъров обосновават новото си искане към Пловдив "с необходимостта от спешни действия във връзка с откритата процедура от ЕК срещу България заради управлението на столичния боклук и нарушенията на директивите на ЕС".
"Няма правителствено решение за депониране на 120 000 тона столични отпадъци в общинското депо на Пловдив в Цалапица, макар писмото на вицепремиера Плугчиева и министър Чакъров от 22 август да се с изходящ номер от Министерски съвет. Когато миналата година поехме политическата отговорност за такова непопулярно решение, не сгрешихме, защото дадохме шанс на столичния кмет да реши кризата с боклука", заяви в понеделник министър Петър Мутафчиев.
От думите му се разбра, че неговите колеги само са се опитали да проучат нагласите в общината за приемането на огромни порции боклук. "Никой не може да наложи такава действие на Пловдив без съгласието на Общинския съвет. Приемането на нови количества боклук в Цалапица след 200-те хиляди тона миналата година ще създаде проблем на Пловдив заради изчерпване капацитета на котлованите и все още непридвиженото довършване на екозавода в Шишманци", допълни Мутафчиев.
На същото становище бяха и лидерът на червените в общинския съвет Захари Георгиев и областния управител Тодор Петков. Георгиев заяви, че БСП в градския парламент няма да подкрепи предложение за депониране на още софийска смет. По информация на Петков в сметището има свободен обем от 670 000 тона и приемането на балите ще постави града пред екологична криза.
Едни 9 милиона лева
Пловдив вече година чака обещаните от правителството 47 милиона лева за първия прием на бали. До този момент са преведени само 9 милиона лева. Преди седмица финансовият министър Пламен Орешарски заяви, че остатъкът от средствата ще бъде отпуснат от бюджетния излишък. Това още не се е случило.
В коментар за новото искане Славчо Атанасов заяви, че няма да допусне повторно приемане на боклуци от София. "Община Пловдив е изпълнила морално ангажимента си към столицата, приемайки вече 200 000 тона от софийския боклук, а и не може да си позволи нови количества чужди боклуци да натоварват пловдивското депо", заяви той, цитиран от БНР.
Той припомни, че държавата и Столичната община са имали на разположение 2 години и половина да решат проблема.
"Не е коректно едва ли не Пловдив да стане причина страната да бъде санкционирана заради проблема на София", заяви Атанасов. Той не пропусна да изтъкне, че парите за предния "транш" боклук все още не са изплатени.
Атанасов съобщи, че ще покани на среща кметовете от други пет общини в областта, за да бъде обсъден въпросът и изрази надежда неговият отказ да бъде подкрепен.
"Съзнавам, че ще бъда подложен на огромен натиск, но аз трябва да се грижа за интересите на града. Все още не съм говорил с кмета Бойко Борисов. Надявам се той да ме разбере", добави Атанасов.
В момента обаче Борисов едва ли има кой знае какви шансове да лобира лично пред пловдивския кмет, тъй като групата на ГЕРБ в местния общински съвет междувременно се скара с Атанасов заради интереси около общинските фирми.
БСП-Борисов-Атанасов
Хроничните кризи около столичния боклук са сред редовните поводи за бурни кавги, последвани от ръкостискания и договорки и после пак кавги между софийския кмет Борисов и премиера Станишев. Групата на БСП в СОС използва ситуацията и нееднократно атакува Борисов, сочейки управленската му неспособност да реши проблема с отпадъците.
Това се случваше до момента, в който самото правителство бе посочено от ЕК като отговорно за преместването на балите, защото те няма къде да бъдат сложени законно на територията на Столична община. Докато траеше междуинституционалнотото прехвърляне на топката, правителството така и пропусна да плати на Пловдив парите, обещани по време на предишната криза. Тогава премиерът Станишев отчете неспособността на Борисов да се справя със задачите си и уреди лично работата, като предложи щедри обезщетения на Карлово и Пловдив срещу приемането на част от софийския боклук.
Така бе блокирана и възможността Бойко Борисов да се разбере директно с подкрепяния от партията му пловдивски кмет за решаване на проблема. Атанасов от своя страна официално е обещал пред пловдивчани, че повече софийски бали няма да приема.
Новото изостряне на кризата и виждането на някои министри, че спасителното решение отново е трансфер на боклук към Пловдив, даде тласък за разгаряне на тлеещи вътрешни конфликти между различните управленски нива и структури в БСП. Социалистите в Пловдив винаги са били срещу правителствената помощ за ръководената от Бойко Борисов Столична община.
Не е ясно какви са плановете на правителството за потушаване на поредния "пожар" с ЕК. Заместник-министърът на екологията Чавдар Георгиев миналата седмица даде да се разбере, че балите може и да преплуват Дунав и да се озоват в Румъния. В този контекст Георгиев не отхвърли и някоя по-отдалечена дестинация. /Медиапул
Избори ли?! Убийственият ефект "Ана...
БСП - Пловдив продава ... БЕЗПЛАТНИ СТОК...