2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Балканите са най-голямата заплаха за стабилността в Европа през 2009 г. се твърди в годишния доклад на директора на националното разузнаване на САЩ Денис Блеър, предадоха международните агенции. „Събитията на Балканите отново ще представляват най-голяма заплаха за стабилността в Европа през 2009 г. независимо от позитивното развитие през последната година, включително и мирното обявяване на независимостта на Косово от Сърбия, избирането на проевропейски лидери в Сърбия и предложението за членство в НАТО за Хърватия и Албания”, смята Блеър.
Нерешеният политически статут на сръбското малцинство в Косово и междуетническите ангажименти за споделянето на властта в Босна и Херцеговина са посочени като основните проблеми на Балканите.
Докладът припомня, че 22 от 27-те страни-членки на ЕС са признали независимостта на Косово, след като тя бе обявена едностранно на 17-ти февруари 2007 г., но подчертава, че Сърбия категорично отказва да направи това. „Белград открито подкрепя паралелните институции на косовските сърби. Използва политически и легални средства, за да оспорва и подкопава суверенитета на Прищина и да ограничава мандата на европейската мисия в Косово (ЕУЛЕКС), която трябва да помогне на косовските власти да изградят мултиетническа полиция, съдебна и митническа система”, допълва още той. “Това дефакто подсилва разделянето на Косово на албански юг и сръбски север и обезсърчава албанците”, продължава Блеър.
Според доклада бъдещето на мултиетническата държава в Босна „ще продължи да бъде под въпрос, въпреки това, че широко разпространеното насилие или официалното разделяне са малко вероятни”. „Заплахите за отделяне на лидерите на босненските сърби и призивите на някои босненски лидери за елиминиране на босненско-сръбската идентичност са довели до засилване на междуетническото напрежение може би до най-високите му нива за последните няколко години”. /Всеки ден