2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков

Само преди седмица в София приключи редовната консултативна мисия на МВФ. Една от изненадите в заключенията на тази мисия беше значителното занижаване на прогнозата за развитието на българската икономика през 2009 година. Тя се оказа по-ниска дори от вече занижената прогноза в новия доклад на МВФ за световната икономика. Експертите на МВФ вещаят за България негативен икономически ръст.
На базата на нови данни мисията на международната финансова институция стига до заключението, че свиването на българската икономика ще е още по-голямо – минус 3.5 процента. След завръщането си във Вашингтон екипът на мисията публикува официално заключенията си, в които прогнозата за негативен ръст бе потвърдена. Според доклада данните за разплащателния баланс показват, че България изживява изключително тежък икономически шок. Постъпленията на чужди капитали от октомври до април са били само 800 милиона евро. Разликата спрямо предходните пет месеца е огромна – тогава сумата е била 6.1 милиарда евро. Според доклада на МВФ намаляването се дължи поне частично на решението на БНБ от края на 2008 година да намали задължителните резерви.
За икономическия шок допринасят и ред други фактори. През първите два месеца на тази година износът е намалял с 27 процента. Рязко надолу върви и потребителското търсене – то е спаднало с 32 процента. Това поне е намалило дефицита по текущата сметка почти наполовина. Екипът на МВФ открива ясни признаци за това, че икономиката на България вече се свива. Производството е с 23 процента по-ниско в сравнение със същия период през миналата година. Поръчките са намалели с 35 процента. Капиталовите постъпления ще намалеят с над 24 процента в сравнение с 2008 година (от 33.5 процента от БВП през 2008, на 9.25 от БВП през 2009). Преките чуждестранни инвестиции ще намалеят с 58 процента в сравнение с 2008, и със 75 процента в сравнение с 2007 година. Пред най-големи трудности е изправен нефинансовият бизнес-сектор. Екипът на МВФ посочва, че секторът е силно задлъжнял, продажбите намаляват, а домашно или външно кредитиране няма. Фирмите ще трябва да уволнят работници, а някои ще фалират, се казва в доклада. България разполага с известно пространство за маневриране, но МВФ напомня колко непредвидима е настоящата криза. Всичко зависи от това какво ще се случва от тук нататък на световните финансови и икономически пазари. /ДВ
Вашингтон / САЩ
29.04.2009 14:11
а после бсп ще плеснат с ръце...
29.04.2009 14:37
29.04.2009 16:40
Но за това си е виновен самият български народ, че не може да помни дори и 10 години.
Защо българите забравиха толкова бързо Жан Виденов и неговите 3 долара месечна пенсия и отново избраха да ги управляват БСП? Не им стига това, ами към БСП добавиха провалилия се цар и циганина Доган.
А сега реват...
Що ривете, бе?
И така, вие разполагате с документите. Двойката Международен валутен фонд/Световна банка - четирите точки или етапи, чрез които те поставят една страна на колене и разгромяват обществените ресурси.
Грег Паласт - Пръво, отваряне на капиталните пазари, което ще рече, продажба на местните банки на чужди банки. Следващата стъпка е т.н. “освобождаване на цените” с цел преминаване към пазарна икономика. (Тук може да се даде за пример Калифорния, където всичко е свободен пазар, но все пак човек не може дори да си представи една евентуална разпродажба на водните компании на Съединените щати.Но да преминем към Част Втора - какво става, след като МВФ и Световната банка докарат държавите до банкрут?
Грег Паласт - Тогава те “съветват” да се премине към съкращаване на бюджета. Една пета от населението на Аржентина е безработно, а те съветват правителството си там да съкратят драстично помощите за безработни, да намалят пенсионните фондове, да съкратят бюджетните разходи за образование - все ужасяващи неща. Напомням, че ако целенасочено се удари по икономиката във вихъра на криза (създадена от същите тези хора!), то това означава пълен разгром на нацията. Грег Паласт - Както вече казах, те отварят границите за т.н. “свободна” търговия, говоря за новите опиумни войни.А щом веднъж се разруши дадена икономика, то страната-жертва не може да произвежда каквото и да е. Едно от най-ужасяващите неща е, че те принуждават народите да плащат страхотни суми за неща като наркотиците, например – да ги наречем, узаконени наркотици. А, между другото, такъв е и краят на страните-жертви - разцвет на нелегалната търговия на наркотици. Защото, лишени от икономиката си, какво друго им остава да правят, освен да ни продават наркотици?