2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
ПУДООС има собствен бюджет и решенията за одобряване на финансиране на общински проекти се вземат на заседание под председателството на екоминистъра. Преди оглавяването на ведомството от Джевдет Чакъров, предприятието редовно се отчиташе, но в последните 4 години дейността му тъне в пълна мъгла. Проверка и отчет на ПУДООС за 2008 г. сочат, че са раздавани огромни пари за неприоритетни проекти през последните четири години. “Ясно е какви са били съображенията за това. Предимно политически и преференции към смесените райони”, каза Ивелина Василева. Тя даде за пример как за велосипедна алея в планинското село Гела, което е с малко жители, са били дадени 400 хил. лв.
В момента в ПУДООС няма нито един лев, а в същото време предприятието сключило договори за 150 млн. лв., които сега трябва да разплаща договори на строители и изпълнители на обществени поръчки, съобщи Нона Караджова.
Тя пък посочи като драстичен пример за необосновано по никакъв начин вземане на решения в МОСВ отпускането на 1.6 млн. лв. за изготвяне на проект за изграждане на пречиствателна станция за отпадни води за кърджалийското с. Бойно, в което живеят 350 жители. Това означава, че ако този проект се реализира, за канализация и пречиствателна станция, никому ненужна в тоя район, ще се отделят не по-малко от 10 млн. лв., каза Караджова.
Друг случай е даването на 43 млн. лв. също за пречиствателна станция в село Люляково, което според подадените документи има 3 хил. жители, но новото ръководство на МОСВ подозира, че данните са подправени. В същото време Ямбол със 78 хил. население остава без такова съоръжение.
През ПУДООС минавали и проекти на малки общини, които по принцип, ако са били читави, е трябвало да се пренасочват за финансиране от европейските фондове по програмата за развитие на селските региони. Те обаче се финансирали през предприятието или минавали по оперативната програма “Околна среда“ (ОПОС), изяждайки ресурса за големите градове, които според ангажиментите на страната ни като член на ЕС приоритетно трябва да имат пречиствателни станции и да им се реши проблемът с отпадъците.
Именно заради това и понеже откри драстично надписване на водни проекти по ОПОС, одобрявани от екоминистерството, Брюксел поиска преразглеждането им. Така 1.6 млрд. евро остават блокирани неизвестно докога, тъй като предишните критерии за одобряването на проектите били тотално сбъркани и сегашното ръководство на МОСВ ще изготвя нови, които трябва да се съгласуват с ЕК.
“Ситуацията е плачевна, а батакът е огромен”, коментира Василева. “Просто няма сфера, в която нещата да са изчистени, да липсват проблеми или да няма изоставане спрямо ангажиментите, които страната ни е поела към ЕС“, допълни тя.
Караджова индиректно разкритикува и бившото ръководство на Министерство на финансите, което не координирало и контролирало както трябва работата на ековедомство и министерствата, отговарящи за оперативните програми “Транспорт“ и “Регионално развитие“, които са другите проблеми програми. По думите на екоминистъра трите програми се финансират от едни и същи европейски фондове и е било нужно синхронизиране на работата. Според нея заради проблеми с изготвянето на одитната оценка на ОПОС, може да се наложи страната ни да връща преведените авансови плащания от страна на ЕС за проекти по тази програма.
Пак заради странни решения за одобряване на проекти ще бъде спряна реализацията на някои проекти по предприсъединителната програма ИСПА. Ще се направи преглед и ще се определи от кои проекти сами ще се откажем, за да няма санкции от страна на Брюксел, каза още Нона Караджова.
Тя посочи и, че са похарчени без никаква нужда 707 млн. лв., а в същото време не са изградени регионалните депа за битови отпадъци, които струват 600 млн. лв. Държавата обаче нищо не е предприела за решаването на проблемите с боклуците, в резултат на което наесен се очаква да бъде открита наказателна процедура срещу България. Пред хипотезата общините да возят сметта си десетки километри до лицензирани сметища, новото ръководство на МОСВ предпочита да остави старите сметища да работят, въпреки заплахата за глоби. “Безумно е това разхождане на боклуците и няма да се подходи по този начин”, обясни Василева.
Министерството ще насочи капацитета си в ускоряване на строежа на 23-те регионални депа и даване на приоритет на изграждането на онези съоръжения, които обхващат повече жители. Така санкциите от ЕС ще са по-малки, посочи Караджова. Проблемът и начините за разрешаването му ще се обсъдят на 6 август с представителите на дирекция "Регионално развитие" на ЕК.
Караджова заяви още ще се предприемат незабавни одити в МОСВ и там, където има злоупотреби, ще се тръгне по съответния законов ред за търсене на отговорност. “Над хиляда разрешителни, които се издават от министерството, са или неразгледани като заявления, или забавени страхотно във времето, което е сигнал за безотговорност или за корупция. Ще проверим“, закани се още екоминистърът.
25 въпроса към Искров и другите, дето еб...
Евгений Михайлов: Банковият обир – поред...
04.08.2009 08:18
Господи, защо си наказал България с такива управници, всички пряко или косвено отгледани и отхранени от Партията майка, непогрешимата БСП , достойна дъщеря на непрежалимата БКП ?