2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Полските служби са европейски лидери в следенето на гражданите. Миналата година над един милион пъти са посегнали към разпечатки за нашите телефонни разговори, пише полският вестник "Газета виборча", цитиран във вторник от БТА.
Като количество на данните, събирани от телекомуникационните оператори, Полша категорично изпреварва всички страни от ЕС, твърди вестникът, като се позовава на информация, събрана от правителствения Комитет за европейска интеграция при подготовката на първия доклад за Европейската комисия за изпълнение на т.нар. директива за съхранение на данни. Тя бе приета през 2006 г., за да се улесни борбата с тероризма. Съгласно директивата операторите са длъжни да пазят данни за това с кого са се свързвали абонатите им в продължение на 6 до 24 месеца.
През 2009 г. операторите в Полша са регистрирали 1.06 милиона запитвания от службите, прокуратурата и съдилищата, свързани с данни за телефонни разговори и интернет връзки. Повечето искания са били от службите, включително полицията, пише "Газета виборча".
Това са 27.5 запитвания на хиляда възрастни жители, подчертава вестникът и за сравнение посочва, че втората страна в тази "класация" - Чехия, е регистрирала 10 питания на хиляда. Великобритания и Франция - по около 8.5. В Германия запитванията са били само 0.2 на хиляда, тоест 35 пъти по-малко, отколкото в Полша.
Полският вестник обяснява, че разликите се дължат на факта, че в Германия и в много други страни службите имат различни ограничения при искането на такива данни, а в Полша те по закон са "направо свързани с базите данни на телекомуникационните оператори" и за тяхна сметка могат да получават информация, без да посочват някаква причина.
Шокиращите данни за това колко често полските служби посягат към разпечатките на телефонните разговори е получила от Комитета за европейска интеграция фондацията Паноптикон, която заедно със стотина други организации от цяла Европа води борба срещу директивата за запазване на данните, настоявайки за максимално скъсяване на срока за съхраняване.
Вестникът отбелязва, че полските служби имат голяма свобода да изискват данни от телекомуникационните оператори и често изпълзват тази възмажност по отношение на журналистите, за да установят техните контакти.