2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Американският Държавен департамент е търсил информация за две оръжейни фирми в София. Това разкриват два нови доклада от "Уикилийкс", намерени от "24 часа".
Документите са публикувани в норвежкия вестник "Афтенпостен", който се сдобил с тях не чрез споразумение с Джулиан Асанж, а чрез свои източници.
Офисът за контрол на оръжейната търговия към Държавния департамент да провери фирма - вероятно американска, чието име е заличено, за следлицензионния й статус и преди превоза на оръжие и муниции за България.
Това настоява секретна грама на Държавния департамент до американските посолства в Прага и Осло, писана на 26 август 2009 г. и подписана от държавния секретар Хилари Клинтън.
Става въпрос за износа на 24 пушки, около 300 000 патрона и резервни части на обща стойност около 48 хил. долара за продажба в България. Като фирма получател е посочена софийската "Спешъл тактикал съплайс", чийто офис се намира на бул. "Шипченски проход". Според документа проверката на фирмата-продавач се извършва по т.нар. програма "Блу лантерн", въведена през 1990 г. с цел по-голям контрол на крайните потребители и ограничаване на сивата оръжейна търговия. Ако проверката не стане в 30-дневен срок от получаване на искането, фирмите износителки може да имат проблеми със следващи лицензи, се казва в грамата.
Причина за исканата проверка е, че според информация на британските секретни разузнавателни служби фирмата посредник в Чехия "Кингфишер" била свързана със "съмнителни оръжейни доставки", а директорът й - Мартин Хоза, имал "съмнителна репутация". Иска се проверка и на норвежката компания "Рейдар", посочена като брокер по сделката.
Задачите са разпределени между Прага и Осло. От чешкото правителство се очакват няколко отговора, сред които дали чешката компания "Кингфишер" има надлежно разрешение за превоз на оръжие в България. Посочен е и адресът на българската компания получател "Спешъл тактикал съплайс". От Държавния департамент казват, че разполагат с документи на "Спешъл тактикал сървисес", подписани от Калин Андреев на 28 юли и 7 септември 2009 г.
Справка на "24 часа" във фирмения регистър "Апис" показа, че собственик на фирмата е Десислав Делев.
"Г-н Делев е извън страната и ще може да коментира другата седмица", каза Димитрина Настева от офиса на компанията. По-късно тя изпрати отговор на въпросите на "24 часа": "Става въпрос за законен и лицензиран внос на ловно оръжие за нуждите на вътрешния пазар. Издаването на разрешение за внос на оръжие става от Междуведомствена комисия към Министерство на икономиката. Цитираното лице Радър Осби е представител на фирма Remington за Европа, a "Кингфишер" са известна и утвърдена транспортна фирма, услугите на която се ползват от почти всички фирми в бранша.
Друга грама, разпространена от "Уикилийкс" и публикавана от "Афтерпостен", свързана с България, носи дата 25 ноември 2009 г. Тя също е подписана от Хилари Клинтън, но този път е до посолствата в София и Осло. В нея се казва, че според предишна проверка по програмата "Блу лантерн" норвежката фирма "Рейдар" може би не е оторизирана от норвежкото правителство да внася или да търгува с оръжейни стоки. "От друга страна, крайният получател "Стар форс" в България е бил страна в няколко разрешителни, но няма история в процедурата "Блу лантерн".
Грамата иска проучване на норвежката фирма и установяването на добрите намерения на българската.
Посолството в София получава задача да проучи "Стар форс", като се свърже с нейни представители и със съответните институции в правителството.
Посочени са и въпросите, които трябва да бъдат зададени на българската фирма:
- кога е регистрирана и кои са нейните собственици
- какви продукти и услуги предлага
- кои са редовните им клиенти и къде живеят
- каква е годишната им продажба на оръжия, произведени в САЩ
- продават ли оръжия на клиенти, които живеят извън България
- ако да - кои са те и къде живеят
- запозната ли е фирмата с регулациите по вноса на американски оръжейни стоки, включително с ограниченията на неоторизиран реекспорт?
Освен контакт с компанията, посолството трябвало да осъществи контакт и със съответните правоприлагащи органи в България, които да бъдат питани:
- дали "Стар форс" е оторизирана да внася и продава оръжейни стоки в България
- имат ли информация за "Стар форс", която би могла да постави под въпрос тяхната надеждност като получател на американски оръжейни стоки.
Добре дошла била и всяка друга информация, която се отнася до сигурността на доставките, крайните потребители и други притеснения относно участниците в сделката. В документа се съобщава, че Държавният департамент разполага с документи на "Стар форс", подписани от Константин Маджаров на 28 юли и 24 ноември 2009 г., и разрешение за внос № 008630 - на български.
Справка на "24 часа" показа, че Маджаров е собственик на фирмата. Вчера го потърси за коментар в офиса му в София. "Г-н Маджаров е в Америка", отговориха оттам и дадоха имейла, на който "24 часа" му прати въпросите си. До приключването на броя отговори не бяха получени.
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=749344
Тагове:
Snimka.bg: Обновяване на база данни
Съобщение: HASKOVO-BG.NET набира кореспо...