2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Външното министерство е публикувало списък с трите имена и постоянните адреси на 36 000 български граждани в нарушение на Закона за защита на личните данни, съобщиха български задгранични организации. Проверка в списъка е установила и 1331 "фалшиви" заявления за гласуване, подадени от Турция, и 41, подадени извън Турция, съобщиха българи в чужбина.
Според интернет изданието bivol.bg списъкът е бил свален от сайта на външното министерство в неделя.
"Публикуването на данните е скандално. Това е противозаконно и ще доведе до серия от съдебни дела", заяви пред БНР Атанас Чобанов, който участва в инициативата " Искаме да гласуваме".
"Този незаконен акт на МВнР е, уви, логично продължение на хаотичните действия в последните дни както на ЦИК, така и на МВнР, имащи за резултат затрудняване на вота в чужбина и нарушаване на фундаментални конституционни права на българите, живеещи зад граница", заявиха от своя страна oт oбществените съвети на българите в чужбина.
Чобанов, който е журналист и живее във Франция, обясни още, че по закон не трябва да се публикува нищо друго, освен трите имена и секцията за гласуване.
Говорителят на МВнР Весела Чернева коментира пред "Дневник", че това е изцяло технически въпрос, който не е в нейните компетенции. Според нея в избирателните списъци, които са разлепени по улиците в България, също фигурират адресите.
"Другото скандално, което видяхме, след внимателна проверка на дублиращи се заявления, е, че в Турция има 1300 фалшиви заявления", заяви Чобанов.
Анализът на данните от списъка е бил направен от участници в инициативата "Искаме да гласуваме", които по-рано протестираха срещу ограниченията за приемане на заявления заради формални причини.
Традиционно заради големият брой подадени заявления най-много изборни секции ще бъдат открити в Турция.
"Точно както прогнозирахме, не беше засегната по никакъв начин Турция, където се наблюдава нарастване на броя на градовете, в които ще се гласува. Трудностите удариха отново българите в Западна Европа, САЩ и Австралия, където броят на градовете продължава да намалява - 21% по-малко тази година. Като илюстрация - във Франция секция няма да бъде открита в Mарсилия, въпреки че там на изборите през 2009 г. гласуваха близо 400 души", коментира математикът от Тулуза Стефан Манов, цитиран от bivol.bg.
В понеделник говорителят на ЦИК Бисер Троянов прехвърли вината за евентуалните фалшиви заявления, подадени от Турция, на външното министерство.
"Заявленията се подават пред съответното дипломатическо или консулско представителство. А към ЦИК се подава само броят на заявленията, подадени до 27 септември. Информацията ни е подадена от МВнР и е за 37 606 български граждани, които са подали в срок заявлението си, че искат да гласуват в чужбина", заяви Троянов пред БНР.