2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Прочетен: 660 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 04.07.2018 21:46
За какво става дума?
Софийският административен съд даде право на французойка и австралийка, сключили брак във Франция, да живеят като законно семейство в България.
Мариама Диало е гражданин на Франция. Кристина Палма е чилийка с австралийски паспорт. „Имаме граждански брак от преди две-три години, когато Франция прие закон, с който узакони гей браковете”, обяснява Кристина. Имиграционните власти у нас отказват разрешение за постоянно пребиваване на австралийската гражданка, въпреки брака ѝ с гражданин на Европейския съюз, каквато е французойката Марима. Те завеждат дело срещу отказа.
Съдебната битка на Мариама и Кристина в България идва броени дни след решението на Съда на европейския съд в Люксембург от 5 юни по подобен казус с румънски гражданин.
„Логиката на това, че когато в една страна член на ЕС има сключен според нейното право граждански брак, всички останали държави членки са обвързани да признаят този брак”, обяснява адвокат Христо Христев.
„Няма никаква причина щом един брак, който отговаря на закона в една страна от ЕС да не бъде признат в друга страна”, категорична е Мариама.
видео може да гледате на следния адрес:
https://btvnovinite.bg/bulgaria/balgarski-sad-prizna-gej-brak-za-validen-za-parvi-pat.html
В репортажа, французойката Марима се позовава на европейското законодателство, което било върховно за всички страни членки на ЕС. Това поставя два въпроса в две направления:
1. Нали еврозаконодателството дава рамката, но фактическите закони са законите в конкретната държава?
2. Този прецедент за българската съдебна система прокарва ли пътя на спорната и отхвърлената след бурни протести Истанбулска конвенция?
Патриарх Кирил огорчен, омаловажили сме ...
Православие ли!? Това не е никакво право...