2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Гражданският контрол върху армията се осъществява от президента и изпълнителната власт. До това "прозрение" стигна военният министър Николай Цонев в петък, разяснявайки новия проектозакон за отбраната
Министърът от квотата на НДСВ, който демонстрира преди дни явно непознаване на проекта, изготвен от собствения му екип, разясни, че на първо място, гражданският контрол се осъществява от президента, тъй като той е избран от народа, а на второ място от изпълнителната власт. Това той каза в петък по време на посещението си в Пловдив, в отговор на репортерски въпроси какви са гаранциите за деполитизация на армията след приемането на новия закон за отбраната, който интегрира Генералния щаб под шапката на МО.
В изявлението за гражданския контрол върху дейността на въоръжените сили министърът не спомена граждански и неправителствени организации, не стана дума и за парламентарния контрол.
Ден по-рано президентът Георги Първанов разкритикува новия проектозакон, тъй като с него се орязват правомощията му на върховен главнокомандващ, а "ГЩ се принизява до един апендикс". Цонев обясни обаче, че няма опасност за президентската власт над армията, тъй като тя е залегнала в конституцията.
Според новия проект началникът на ГЩ се назначава както досега – с указ на президента след предложение на правителството. Но той вече няма да е подчинен и на държавния глава, както е в момента, а само на министъра на отбраната. Предвижда се президентът да може да изисква от началника на отбраната необходимата информация за осъществяване на функциите си като върховен главнокомандващ, но не e записано, че той е е длъжен да я предостави. Наред с това се орязват и голяма част от правомощията на ГЩ, който се трансформира в щаб по отбраната.
Като каза, че не е съгласен с много от постановките в закона, макар да приветства неговия "дух и насока", Първанов заплаши да наложи вето, ако бъде приет настоящия проект.
По конституция президентът назначава и освобождава висшия команден състав на въоръжените сили, удостоява с висши военни звания по предложение на Министерския съвет, и оглавява Консултативния съвет за национална сигурност. Президентът обявява мобилизация и обявява положение на война. В проектозакона за отбраната тези текстове не се засягат.
Николай Цонев посочи, че документът ще бъде предложен за обществено обсъждане, след което в края на септември или в началото на октомври ще бъде внесен за обсъждане в Народното събрание. Той добави, че целта е чрез него да бъдат въведени европейските критерии за ръководството и развитието на армията.