2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Финансовата криза в САЩ, предизвикана от колапса на ипотечния пазар, доведе до намаляване на инвестициите, спад в търсенето и намаляване на цените на недвижимите имоти и в България. Според експерти основната причина за поевтиняването на жилищата е затягането на условията за кредитиране, както и повишението на лихвените проценти. Заради финансовата криза стотици хиляди американци останаха без жилища, тъй като банките иззеха къщите, чиито ипотеки не се изплащат редовно.
У нас пазарът на имоти не остана встрани от случващото се по света. Трезорите в България са основно дъщерни на световни финансови институции. След като „банките майки” увеличиха лихвите по кредитите, същото направиха и трезорите у нас. Средно с 2 процента бяха повишени лихвените нива от почти всички банки, а политиката по отпускане на заеми беше затегната. Това доведе и до намаляване на търсенето на кредити.
Цените на имотите в Северна Америка се сринаха, тъй като финансовите институции пуснаха вече взетите жилища на по-ниски от пазарните цени. Според изследване на американската Национална асоциация на брокерите на имоти (NAR) сред 152 градски области, включени в проучването, 120 отчитат спад на средните цени на жилищата през последната година, показват данните. В национален мащаб продажбите са намалели с близо 8 процента през третото тримесечие на годината в сравнение със същия период на миналата година.
Почти половината от сделките на пазара са се извършвали от собственици на имоти, които са в затруднено финансово положение. За да могат да се отърват от недвижимостите си, хората пускат жилищата на много по-ниски цени, което доведе и до спад на средната цена с 9 процента, твърдят от асоциацията. Така средната цена на еднофамилна къща пада до 200 500. В момента средната цена на имотите в САЩ е 2000 долара за квадратен метър, което излиза 3100 лв. за квадратен метър. Например за къща от 1000 квадратни метра желаещите трябва да платят около 2 млн. долара.
Продължаващото намаление на цените на недвижимостите принуждава все повече хора да продават имотите си на загуба. През последната година близо половината от продадените жилища са изтъргувани без допълнителна печалба, а плащанията по близо една пета от отпуснатите ипотечни заеми са пресрочени. Най-много закъснения по покриването на кредитите от асоциацията регистрират в Калифорния.
Средната цена на жилище около 200 квадрата в Бруклин, Ню Йорк, е паднала до 510 000 долара. Това е с 5,6 процента по-малко в сравнение с година по-рано, съобщава международната агенция „Bloomberg”. Съкращаването на много служители на Уолстрийт заради финансовата криза намали значително търсенето на жилища в целия мегаполис.
С увеличаването на лихвите по ипотечните кредити у нас бяха затегнати и условията за отпускане на заеми през последните 3-4 месеца. Въпреки това българите продължават да теглят заеми, а цените на недвижимостите остават високи, твърдят брокери. Така например квадратен метър в центъра на столицата струва около 2000 евро.
На практика това означава, че излиза по-евтино да си купиш жилище в САЩ, отколкото в центъра на София, коментират експерти. По крайните квартали на столицата в блоковете ново строителство цените вървят около 1000 евро за квадратен метър. Това е над реалната стойност на имота, тъй като при покупката на жилище вече се гледа изградената инфраструктура около сградата, смятат експерти. Очакванията им са цените на недвижимостите да паднат, тъй като и търсенето намалява. Единствено наемите поскъпват, тъй като за момента това е изгоден вариант за временен дом.
© Що й трябваше на Мария Габриел на баир...
© Така необуржоазията си представя празн...