2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Най-богатите държави се готвят за “кръстоносен” поход срещу офшорните зони.
В четвъртък страните от Г-20 ще приемат на срещата си на високо равнище в Лондон декларация, насърчаваща държавите, определяни като “данъчен рай”, да увеличат прозрачността си и да приемат международните стандарти в тази област, съобщи Майкъл Фроман, член на Съвета за национална сигурност към щатския президент Барак Обама.
Целта на срещата в Лондон е да се координират усилията за справяне със световната финансова и икономическа криза.
Според Фроман членките на Г-20 вече са се споразумели за необходимостта от реформи. “Според мен има широко съгласие в Г-20, че е важно офшорните финансови центрове да бъдат включени в общността на световната икономика и да приемат световните правила”, заявил съветникът, цитиран от Ройтерс.
Агенцията припомня, че Швейцария, Австрия и Люксембург предложиха да облекчат строгите си правила за банкова тайна при случаи на укриване на данъци. Трите влизат в списъка от държави, определени като данъчни убежища, който бе предоставен на Г-20 от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, припомня Ройтерс.
В същото време Вашингтон отрече съществуването на разногласия с европейските лидери в навечерието на лондонската среща, предаде Франс прес. Очаква се срещата да се фокусира върху реформата на световната финансова система, отбелязва агенцията.
Междувременно руският президент Дмитрий Медведев заяви в интервю пред Би Би Си по повод срещата в Лондон, че в бъдеще лидерите може да се договорят за създаването на световна резервна валута. “Добре е, че имаме набор от валути - долар, евро, британска лира. Но по-добре ще е, ако в бъдеще този система се основава на многовалутна кошница, която трябва да включва и други регионални валути. Ако успеем да се договорим, в бъдеще ще може да се говори и за супервалута”, каза Медведев. /Труд