2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков

Прочетен: 535 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 24.07.2009 20:54
Посланикът на Франция у нас Етиен дьо Понсен ще приеме на приятелски обяд българските медици, които точно преди две години бяха освободени и се завърнаха от Либия. Обядът ще бъде от 13 часа в резиденцията на Франция в София.
Междувременно бъдещият премиер Бойко Борисов съобщи, че България е платила 100 милиона долара за освобождаването на медиците от либийския затвор.
"Българското общество категорично застана на тяхна страна. Ние обаче платихме много висока цена за това - 100 милиона долара. Това са по десетина милиона и повече на човек. Това бе тихомълком прието и излезе все едно се е справило правителство. Това е истината. Другото са приказки. За толкова пари и в Ирак ще пуснат заложници", коментира Борисов пред репортери.
До този момент всички замесени страни в комплицирания дипломатически казус отричат за петте български медицински сестри и палестинския лекар да е плащан откуп. Еврокомисарят по външните отношение на ЕС Бенита Фереро-Валднер и френската страна, които посредничеха за освобождаването, също отричат да е имало платен подкуп. Правителството на Сергей Станишев и президентът Георги Първанов също не са признавали за подобно нещо.
Информацията около преговорите за медиците е засекретена от българските власти за период от 20 години.
Основното съмнение за превод на средства от българска страна възникна заради странното участие на емира на Катар Хамад бен Халифа Ал-Тани в казуса. Малко преди освобождаването той превежда все още неуточнена сума по сметките на фонда за лечение на заразените със вируса на СПИН деца в Бенгази. Някои възприеха Катар само като посредник на платени от България или ЕС средства. Тези догадки така и не бяха потвърдени официално.
Председателят на анкетната комисия за медиците във френския парламент Пиер Московиси заяви, че така и не е получил задоволителен отговор на въпросите си каква е била ролята на Катар в процеса.