2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Банките в България, страната с най-нисък бюджетен дефицит в ЕС, може да потънат, завлечени от фискалните грехове на съседна Гърция, пише агенция "Блумбърг" в понеделник, цитирайки рейтинговата агенция "Фитч" (Fitch) и консултантската компания "Капитал Икономикс".
Почти една трета от банките в България са подразделения на гръцки банки, казва Блумбърг (една трета от банковия пазар в страната ни - б. ред.) като Националната банка на Гърция, "Алфа банк" и др. Разходите им за финансиране скочиха, след като страната приключи годината с бюджетен дефицит от 12.7%, кредитните рейтинги се смъкнаха, а облигациите на страната са най-ниско оценяваните в еврозоната. Мерките, предприети от гръцкото правителство, ще навредят на печалбите и капиталите на банките. Това на свой ред ще доведе до финансова нестабилност, която ще се разпростре на Балканите, заявяват анализатори, цитирани от агенцията.
"На-вероятният канал за пренасяне на гръцките проблеми в други страни от Югоизточна Европа са чуждестранните поделения на гръцките банки", коментира пред Блумбърг Марк Йънг, анализатор на банковите пазари в развиващите се икономики при Фитч. "Всякакви проблеми с финансирането или ликвидността за гръцките банки ще се отразят върху дейността на дъщерните им компании в чужбина", смята Йънг.
"Подозираме, че финансирането на дъщерните компании ще става все по-трудно през годината. Дори и гръцките банки да оставят без промяна краткосрочното финансиране на звената си, по-големият риск е, че рецесията принуждава банките майки - както гръцките, така и тези от Западна Европа като цяло - да намаляват експозициите си в Източна Европа", казва Нийл Шиъринг, експерт за развиващите се пазари в Европа към Капитъл Икономикс.
Кредитният рейтинг на водещи гръцки банки бе намален от трите големи международни рейтингови агенции – "Фитч", "Стандарт енд Пуърс" и "Мууди"с". Това означава, че банките майки ще трябва да пестят средства за пазара у дома и няма да могат да прехвърлят средства към клоновете си като Обединена българска банка, собственост на "Националната банка на Гърция", и Юробанк И Еф Джи, които само частично се финансират чрез депозити.
Гръцките банки контролират около 30% от банковия пазар у нас. Гръцката национална банка е собственик на ОББ, а Пощенска банка е собственост на Юробанк. Дъщерни дружества в България имат още "Пиреос" и "Емпорики", която е част от френската група "Креди агрикол". Алфа банк е регистрирала бизнеса си в България като клон.
Румъния, в която около 12% от банките са гръцка собственост, също е изложена на риск, предупреждават от Фитч.
Икономиката на Гърция ще се свие с поне 4% през 2010 г., предвижда Кристиан Келър, икономист в инвестиционната компания "Барклис Кепитъл".
България, която изнася 10% от продукцията си за Гърция, ще пострада дори от по-сериозна рецесия от тази в южната й съседка, член на еврозоната, смятат от Фитч.
Икономическият ръст на Балканите ще се размине с официалните прогнози и публичните финанси ще бъдат засегнати, което пък ще се отрази негативно на кредитните рейтинги, казват от Фитч.
Българската икономика ще регистрира ръст от 0.3% тази година, според правителството, но агенцията смята, че ще има спад, вместо нулев растеж.
От "Блумбърг" уточняват, че от 1 февруари страната ни е прекъснала взаимодействието си с Фитч и вече не иска да бъде оценявана от агенцията.
Часове по късно агенцията за кредитен рейтинг "Муудис" предупреди в свой доклад за опасност за банковата система на България.
Относно България, където има силно присъствие на гръцки банки, "Муудис" предупреди, че е поставил на преразглеждане кредитната способност на банковата система с перспектива за понижаване на рейтинга.
Пред същата опасност са поставени и португалските банки заради бюджетните проблеми на страната, се посочва в друг доклад на рейтинговата агенция. Последният доклад предизвика по-голямо безпокойство на пазарите, тъй като извади на преден план опасността "гръцката криза" да се предаде и на други икономики в еврозоната.
© А защо ли ни е пък да сме честни?
© Много приказки на пазара, казваше баба