2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Отпада задължителната регистрация по ДДС, която трябваше да правят търговците на цигари. Това стана с промени в Закона за ДДС, приети от парламента на второ четене в сряда. Съответната промяна се прави и в Закона за акцизите и данъчните складове.
Изискването за регистрация по ДДС на търговците на цигари бе въведено от 1 януари 2009 г., като замисълът му бе да се намали продажбата на цигари без бандерол или контрабандно вкарани цигари. На практика обаче ефектът бе нулев, а нервите на търговците бяха скъсани от бюрократично тичане да извадят регистрация дори за малки павилиончета или магазинчета с нисък оборот в отдалечени места.
Още при въвеждане на мярката, се разгоря полемика между вносителя - тогавашният финансов министър Пламен Орешарски и представители на опозицията в парламента. Въпреки негативното отношение към мярката, тя просъществува две години. След като в края на миналата година сегашното мнозинство на ГЕРБ обяви, че смята да премахне мярката, от началото на тази година регистрацията по ДДС на търговците на цигари рязко намаля в очакване на законодателната промяна.
Анализът показа, че решението за въвеждане на подобно изискване беше грешно и го коригираме, обясни в сряда пред журналисти председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. Голяма част от малките населени места нямат магазини, които да са получили разрешение да продават цигари, което означава, че в тези населени места цигари със или без бандерол се продават под тезгяха, каза тя.
Стоянова изтъкна и аргумента, че с поправката "лоялните търговци ще изпълнят законовите си задължения и това би повлияло и върху контрабандата" или точно обратното на аргумента, с който мярката бе въведена.
Депутатите приеха още, че търговските обекти, извършващи доставка или продажба на
течни горива, трябва да имат дистанционна връзка с Националната агенция за приходите (НАП). Така те ще предават и данни за наличните количества горива в резервоарите за съхранение.
Изключение от тази разпоредба в Закона за ДДС се прави за доставките или продажбите на течни горива от данъчен склад по смисъла на Закона за акцизите и данъчните складове.