2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Силите за сигурност, подчинени на Муамар Кадафи, започнаха контраофанзива срещу териториите, завзети от противниците на режима в източна Либия. Това съобщиха в понеделник вечерта военни командири в град Бенгази, който е крепост на опозицията. В същото време Европа и САЩ започват да изпращат първите си конкретни помощи за бунтовниците в източна Либия, надявайки се да се ускори отстраняването на Кадафи.
Международният натиск върху режима в Либия се засили, след като в понеделник Европейският съюз наложи санкции, включващи ембарго на търговията с оръжия, замразяване на банкови авоари и забрана за пътуване на 26 висши либийски представители, сред които е и лидерът на Джамахирията. Обсъжда се и налагането на забрана за полети над Либия.
В събота санкции наложи Съветът за сигурност на ООН, но мерките на ЕС са по-строги. Очаква се те да влязат в сила до дни. В понеделник в Женева започна и 16-та сесия на Съвета на ООН за човешките права, на която бе осъдено за пореден път насилието в Либия.
Върховният представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън заяви, че ЕС работи в тясна връзка със САЩ и Съвета за сигурност на ООН за координирано налагане на санкции срещу режима на Кадафи. Говорител на Аштън съобщи, че и ЕС предприема действия да установи контакти с преходните власти, създадени от противници на режима на Муамар Кадафи. Тези усилия, заяви говорителят, "показват конкретен стремеж да помогнем на либийската опозиция и да работим с нея".
САЩ публично подкрепиха противниците на Кадафи в източната част на Либия. В Женева държавният секретар Хилари Клинтън каза, че Кадафи трябва незабавно да се оттегли и да му се потърси отговорност за насилието.
САЩ предислоцират веонните си сили около Либия
Говорител на Пентагона съобщи, че Съединените щати предислоцират военновъздушните и военноморските си сили около Либия, съобщи Ройтерс.
"Подготвят се различни планове за развитие на обстановката и мога открито да кажа, че в рамките на тези планове ние предислоцираме силите си, така че да бъдат способни да реагират гъвкаво след вземането на съответните решения", заяви полковник Дейвид Лапан.
На този фон размириците в Либия продължават, като опозицията контролира все повече населени места и в западната част на страната. Кадафи все още не е дал сигнали, че е готов да се оттегли. Според Ал Джазира обаче той е възложил на шефа на либийската служба за външно разузнаване да започне преговори с въстаниците в източната част на Либия.
Режимът на либийския лидер все още държи контрола върху столицата Триполи, където хранителните продукти поскъпнаха рекордно и безредиците продължиха и в понеделник. Франс прес съобщи за подготвян поход на антиправителствените сили към столицата
Кой ще издържи по-дълго?
В момента силите изглеждат изравнени и изходът от кризата може да зависи от това коя от двете страни ще издържи по-дълго. Противниците на полк. Кадафи, включително разбунтували се военни, държат почти цялата източна част на страната, голяма част от петролната инфраструктура и няколко градове на запад.
Кадафи се е окопал в Триполи и околните градове, подкрепен от по-добре въоръжените сили за сигурност и милицията. Жители на столицата казват, че има опити за възстановяване на нормалния живот. Много от магазините в центъра са отворени отново, трафикът по улиците се увеличава. Пред банките се вият опашки от желаещи да получат равностойността на 400 долара за семейство, които Кадафи обеща в опит да възстанови доверието на народа.
Досега бунтовниците са освободили напълно от силите на режима над 10 града в Западна Либия. Кадафи обаче продължава публично да твърди, че в страната няма безредици. Според него "неголямата група" терористи на Ал Каида, върху която той хвърли отговорността за кръвопролитията в страната, е обкръжена и скоро властите ще се разправят с нея.
Задаваща се хуманитарна криза
Кървавият начин, по който либийският диктатор отвърна на антиправителствените бунтове, засега е няма аналог с поведението на други режими в арабския свят.
Ройтерс прогнозира, че източната част на Либия ще бъде изправена пред сериозна липса на храна и медикаменти в следващите две или три седмици. Жители на Бенгази казват, че размириците пречат на вноса на храна и домашни стоки, а много магазини и фабрики продължават да са затворени, откакто градът е завладян от протестиращите. Вече не могат да се намерят стоки от първа необходимост. Хиляди имигранти от Египет, Непал Бангладеш и други страни, които са отглеждали зеленчуци и са работили в пекарни, са напуснали страната.
Френският премиер Франсоа Фийон заяви в понеделник, че страната му изпраща два самолета с хуманитарна помощ в Бенгази. Самолетите ще откарат лекари, сестри, медикаменти и медицинско оборудване.
"Това ще е началото на масирана операция за хуманитарно подпомагане на хората от освободените територии", заяви той. По думите му Париж проучва "всички решения" – включително и военни опции – така че "Кадафи да разбере, че трябва да си отиде, да напусне властта".
Тагове:
Информационната революция на "Ал Дж...
Международната общност предпазлива за во...