Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.03.2011 23:10 - Меркел наложи мораториум върху удължаване живота на АЕЦ
Автор: reporter Категория: Новини   
Прочетен: 757 Коментари: 0 Гласове:
2



Германският канцлер Ангела Меркел обяви в понеделник тримесечен мораториум върху плановете за удължаване на експлоатацията на атомни електроцентрали в страната.

"Не можем просто да се върнем към работа, както обикновено", заяви Меркел пред репортери. "Събитията в Япония ... ни учат, че рисковете, за които се смяташе, че са невъзможни, всъщност не могат съвсем да бъдат отхвърлени", посочи тя.

Ако мораториумът влезе окончателно в действие, атомните електроцентрали "Библис А" в Хесен и "Некарвестхайм 1" в Баден-Вюртемберг би трябвало веднага да бъдат спрени. Те са най-старите атомни централи в Германия.

Швейцария също обяви, че замразява проектите си за обновяване на атомни електроцентрали, като министърът на енергетиката Дорис Лойтхард възложи на федералната инспекция за ядрена безопасност да анализира точните причини за инцидента в Япония и да извади заключения за евентуално изработване на нови по-стриктни норми в областта на сеизмичната сигурност и охлаждането. 

Йотингер не изключи затварянето на атомни централи

Европейският комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер насрочи за вторник извънредна експертна среща по ядрената безопасност след кризата с японската атомна централа в резултат на разрушителното земетресение.

В срещата ще участват представители на националните ядрени агенции на страните от ЕС, енергийни компании и оператори на водещи ядрени обекти, за да бъдат извлечени поуки от авариите в Япония за европейската ядрена енергетика.

Сигурността на европейските АЕЦ ще бъде разгледана още в понеделник на съвещание на европейските министри на околната среда чрез телеконференция, съобщи говорител на ЕС.

Гюнтер Йотингер каза в понеделник, че не изключва преждевременното затваряне на по-стари германски атомни електроцентрали като последица от ядрената катастрофа в Япония. 

Старите АЕЦ-и действително са били постоянно и цялостно подобрявани, въпреки това тяхната сигурност трябва да бъде проверена без каквото и да е предварително условие, обясни Йотингер пред германското радио Дойчландфунк.

"Нищо не изключвам", заяви еврокомисарят на въпроса за затварянето на атомни централи. Той посочи, че сигурността на ядрените мощности попада предимно в националното право.

Случилото се в Япония промени света

Йотингер призна, че досега не е смятал за възможна природна и ядрена катастрофа в размерите на тази от Япония.

"Този случай промени света и много от това, което смятахме за сигурно като индустриално общество, сега е поставено под въпрос", добави Йотингер.

Йотингер е известен като привърженик на атомната енергетика, а неговата кандидатура за еврокомисар срещна широка подкрепа в Брюксел именно поради желанието на ЕС за диверсифициране на енергийните източници и ограничаване на зависимостта от руския газ, припомня EUobserver.

Австрия призова да се направят тестове за устойчивост на европейските АЕЦ колкото може по-бързо. Министърът на околната среда и водите Николаус Берлакович отбеляза, че е необходимо да се провери устойчивостта при земетресение на европейските атомни електроцентрали, надеждността на системите за охлаждане на реакторите и ефективността на радиологическата и физическа изолация на реакторите.

Същевременно австрийското издание "Дер Щандард" коментира, че проверката е най-малкото, което трябва да се предприеме в момента. "Работа на ЕС е да наложи проверка на всички атомни електроцентрали в Европа. Това не е работа на националните държави, тъй като в случай на катастрофа няма да бъде засегната само една държава, а цялата общност", пише "Дер Щандард".

В коментара се посочват не само съществуващите от години съмнения за сигурност на атомните централи в Източна Европа, но и съмнения за това колко сигурни са и тези в Германия, например, тъй като критиката към германските атомни електроцентрали е много сдържана или изобщо липсва.

Според бившия шеф на германския федерален ядрен надзор Волфганг Ренеберг нито една германска АЕЦ не е сигурна.

От години е известно, че АЕЦ "Некарвестхайм" в провинция Баден-Вюртемберг се намира на земетръсна зона, АЕЦ "Изар", която се намира в Бавария близо до границата с Австрия, не е защитена от самолетни злополуки предвид това, че е твърде близо до Мюнхнеското летище.

В събота, след първата експлозия в японската АЕЦ, 60 хиляди души демонстрираха в провинция Баден-Вюртемберг, където са има 17 ядрени реактора и предстоят регионални избори на 27 март.

Евентуална загуба на управляващия Християндемократически съюз на Ангела Меркел ще засили допълнително опозицията, която контролира Бундесрата, горната камара на германския парламент.

Канцлерът Меркел, чието правителство миналата година удължи живота на ядрените реактори в Германия, отбеляза, че кабинетът се консултира с експерти в ядрената област и наблюдава случващото се в Япония отблизо.

Необходимостта на Европа да намали зависимостта си от петрол, газ и въглища означава, че е малко вероятно новите европейски ядрени планове за милиарди долари и да бъдат засегнати от японската атомна криза, освен ако няма огромно земетресение, предаде Ройтерс.

Бедствието е пречка за ядрената промишленост, която се радва на възраждане, след като обществените страхове за ядрената безопасност отслабнаха заедно със спомените за инцидента в "Три Майл Айлънд" в САЩ през 1979 и Чернобилската катастрофа през 1986 година.

Вероятно правителствата ще бъдат изправени пред по-силно изразено противопоставяне срещу новите ядрени планове след експлозиите в японската атомна централа.

Противниците на ядрената енергия в Европа сочат японското бедствие като доказателство за опасността от ядрената енергетика и посочиха, че правителствата трябва да преосмислят плановете си за нови ядрени централи.

Във Великобритания, която прие мащабна програма за изграждане на ядрени централи, целяща да замени остарелите, министърът на енергетиката Крис Хюн посочи в неделя, че е помолил главния инспектор по ядрена безопасност да докладва за усложнения в японската криза.

Италия, една от малкото европейски страни, която е по-застрашена от земетресения, е единствената държава от Г-8, в която няма атомни централи.

Премиерът Силвио Берлускони иска една четвърт от енергията на страната да бъде атомна в бъдеще, а лидерът на партията му "Народ на свободата" в долната камара посочи, че Италия няма да промени плановете си заради бедствието в Япония.

В Париж френският министър на екологията Натали Косюско-Моризе увери, че атомните централи във Франция са способни да издържат и най-големи природни катастрофи.

В Индия премиерът Манмохан Сингх заяви в понеделник пред парламента, че всички ядрени реактори в страната ще бъдат проверени за устойчивост на големи природни бедствия като земетресения и цунами.

Индия има 20 АЕЦ, повечето разположени по крайбрежието, отбелязва АП.

Китай няма да се откаже от програмата си за изграждане на атомни електроцентрали от ново поколение, заяви заместник-министърът на околната среда Чжан Лицзюн, цитирана от ИТАР-ТАСС, която от своя страна се позовава на британски медии. Според китайската програма до 2015 г. трябва да бъдат построени 28 нови реактора.

Беларус също обяви, че няма да променя плановете си за изграждане на АЕЦ във връзка с възникналата ситуация в Япония. Първият вицепремиер Владимир Семашко уточни, че при взимането на решението за строежа на АЕЦ и избора на площадка е взета предвид сеизмичност от не по-малко от 8 по Рихтер. Първият блок на беларуската АЕЦ е планиран за 2017 година, като главен изпълнител е руската компания "Атомстройекспорт".




Гласувай:
2


Вълнообразно


Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: reporter
Категория: Новини
Прочетен: 13606099
Постинги: 10474
Коментари: 5012
Гласове: 37090
Календар
«  Декември, 2024  
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031