2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Знаем за проблема с конфискуваните стоки, но по закон митниците нямат право да ги продават. Затова внасяме предложение законът така да се промени, че която държавна институция конфискува стоки, да може да се разпорежда с тях. Това каза директорът на Агенцията "Митници" Ваньо Танов по БНР в понеделник. Повод за думите му е доклад на Сметната палата от проверка в агенцията, според който стоки за милиони левове залежават в складове, наети от митниците.
Според доклада в складовете престоявали стоки, отнети в полза на държавата още от 1989-1999 г. Повечето такива стоки били напълно похабени от годините. Според проверяващите през 2010 г. митниците са прибрали 3.2 млн. лв. приходи, докато по документи в складовете залежавали стоки за 20 млн. лв.
Дори да можеха, митниците не би трябвало да продават такива стоки, защото част от тях са фалшификати на известни марки, а част от тях са опасни. Не можем да продаваме парфюми или лекарства менте, те подлежат на унищожение, каза Танов. Същото се отнася до конфискувани цигари, които обикновено се горят в пещи.
"Друг е въпросът, че в последните 15 г. бяха натрупани огромни количества такива стоки -за унищожение – бел. ред.). И поради това, че митниците нямат правомощия за продажба, се е стигнало дотам автомобили, стоящи с години..., всичкото това беше изчистено в 2009-2010 г., защото плащахме над 470 000 наеми, сега тази сума е по-малка от 100 000 лева. Нямаме залежала стока, която подлежи на продажба, имаме залежала стока, която не е унищожена поради тежки и трудни процедури. Единствено ние сме заинтересовани тези стоки да напуснат складовете, за да не плащаме наеми", каза Танов.
По думите му Агенция "Митници" може да се разпорежда само с плодовете и зеленчуците. Веднага се обявява процедура за продажба. Ако няма купувач на тези стоки, може да се направят като дарение и се изготвя писмо до министъра на финансите, който дава разрешение за тази процедура. "Но тук също има доста проблеми. В повечето случаи обаче тази процедура не може да завърши толкова бързо, защото трябва да се произнесе Агенцията по храните. Нещата са доста по-сложни", продължи директорът на митниците.
Той опроверга, че в складовете все още има конфискувани стоки за 20 млн. лв. "Заведени са счетоводно тези стоки, но те не съществуват", обясни Танов и допълни, че съответните разяснения са били дадени и на Сметната палата, когато е получен доклада от одита й.
Според директора на митниците единият начин да се продават конфискувани стоки, поне тези от тях, които могат да бъдат продавани, е чрез търговете на НАП. Така в момента с договор между митниците и приходната агенция се продават бижута.
Внесли сме законодателни промени - този, който конфискува, той да се разпорежда с тези стоки. Сега ние ги задържаме, други трябва да се оправят след това с тях. Единственият, който се разпорежда с държавна собственост, е министърът на финансите, обясни Танов.
(мръсникът-дърт изтри поста си) Целият р...
Световно известен учен от САЩ призна за ...