2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Идеята за подземен археологически музей под Главната, за която пловдивският вестник “Марица” наскоро писа, е неосъществима по две причини - липсата на финансови възможности и неефективността на една бъдеща визия като градоустройство и архитектура. Това се казва в становище на арх. Здравко Василков, публикувано в електронното издание на вестника.
Предполагам, че на предстоящия форум, подготвян от кмета Иван Тотев, специалистите по история, археология и градоустройство ще обсъдят в детайли идеята, а също така и съдбата на вече откритите археологически находки на територията на Пловдив.
Въпросът за подземен археологически музей не може да се разглежда извън контекста на изградената инфраструктура на ул. “Княз Александър Батенберг”, пл. “Джумаята” и пл. “Централен”.
Не бива да се пренебрегва важният факт, че под главната улица е построен колектор с размери 2,10 на 2,10 метра, който поема всички силови инсталации, включително и комуникационната връзка с връх Ботев и Истанбул.
При наличие на подобно съоръжение подземното ниво на Главната едва ли ще привлича туристи.
Едно ново комуникационно решение ще изисква огромни финансови разходи. Неизбежно при строителните работи ще се появи конфликт между общината и собствениците на сградите.
На територията на Пловдив има доста разкрити археологически находки,и то със статут на национални паметници на културата. Те реално, а не хипотетично могат да се превърнат в голяма забележителност както за пловдивчани, така и за гостите на нашия град. При това с по-малко средства.
За съжаление, вече 20 години тези ценности буренясват. Пл. “Централен”, на който вместо реконструкция се слагат само кръпки, също представлява грозна гледка, вместо да е лицето на Пловдив. Необходима е нова идея за градския център, защитена от сериозна архитектурна разработка.
Уникална гробница откриха в центъра на П...
Античната крепост на Филипопол върху Неб...
ГОЛЯМАТА ЛЪЖА НА ФРЕНСКАТА РЕВОЛЮЦИЯ ОТ ...
Общество на 9000 г., открито в България ...
17.02.2012 17:01
Още по-лошо обаче ще бъде, ако с някое "умно" решение днес се направи така, че когато в бъдеще евентуално има "много пари" и съответни технически възможности /дай Боже/, да не е възможно разкриването на такъв уникален и единствен в света музей под града.