2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Преди седмица ръководството на БПЦ ревизира решението си от 2007 г., с което архонството като църковна практика бе отхвърлено и заклеймено. С новото решение раздаването на титлата бе обявено за "боголюбиво".
Това стана на фона на набиращото сили възмущение на граждани и миряни срещу титулуването, което е в разрез с каноните на православната църква и предизвиква недоумение, особено с подбора на лицата, станали по напълно непрозрачни причини "архонти".
Досега титлата архонт на БПЦ си издействаха бизнесменът и евродепутат Слави Бинев; Иван Кочев - Чомбе, известен в Петричкия край също с бурно и доста неясно минало; Петър Манджуков, активен член на БСП, сътрудник на бившата ДС, крупен "боголюбив" търговец на оръжие; Ованес Мелик-Пашаев, натурализиран български гражданин от руски произход, приватизатор, хотелиер и организатор у нас на концерти на бивши съветски естрадни звезди.
Според приетите от Светия синод правила, отличието "архонт" се дава на православни християни "за видими, доказани и направени публично достояние заслуги по подпомагане дейността на Православната църква на територията на БПЦ". Синодът изброява какви могат да са тези заслуги: построяване и ремонти на храмове и манастири, на православни образователни центрове и пр.
Синодът поставя и едно изрично условие "начинът на придобиване на средствата за дарение не трябва да противоречи на християнския морал и на добрите нрави, проповядвани от БПЦ".
Неврокопският владика: "Архиерейската ни съвест е смутена и възмутена".
Неврокопският митрополит Натанаил възрази остро срещу решението на Светия синод за признаване на архонството и обяви, че никога няма да го признае, нито ще дари с тази титла което и да е лице. В свое писмо до Светия синод дядо Натанаил обяснява, че е бил "силно смутен" от това, че синодът в негово отсъствие е отменил решението си от януари 2007 г. , с което архонството е отхвърлено като практика на православната църква, а титлата на Слави Бинев, с която бе отличен на специална церемония в Брюксел в присъствието на Старозагорския митрополит Галактион, е обявена за неканонична.
"Повече от смущение буди обстоятелството, че се създава практика да се отменят принципни решения на Светия синод с оглед определени случаи и определени личности, което поставя под съмнение авторитета на Светия синод, който основава своето начало на съборността и стабилност на взетите решения, което означава и предвидимост на действията на Светия синод за вярващите и обществото", възразява дядо Натанаил.
"Не е уместно да се прави сравнение със "св. православна традиция, в която съществува молитва за ктиторите, дарителите и благоукрасителите на св. храмове и манастири” и архонтството. Архонтството е нововъведение и чуждо на православната традиция в Родната ни Църква", отбелязва още Неврокопският митрополит.
"С това решение Светият синод на БПЦ...унижава великата добродетел на храмостроителството от чисти подбуди, ....възкресява изчезналия и в Римокатолическата църква институт на индулгенциите – защото по този начин ще се заблуждават човеци да си купуват измислени благороднически титли чрез построяване на храм,...разделя човеците и вярващите на "благородни” и "неблагородни – прости, обикновени”, и то чрез унаследяване", аргументира се още дядо Натанаил.
И заключва, че решението "спомага на човеци да бъдат завладени от гордостта и суетата и носи отговорност за душите на тези хора".
Мълчаливо бдение срещу архонтските титли на съмнителни бизнесмени
Общественици се обединиха в петък на мълчаливо утринно бдение протест срещу раздаваните от Светия синод архонтски титли на бизнесмени и хора със съмнителна репутация. Подписката беше предадена в Синодалната палата на БПЦ в столицата.
За 48 часа са били събрани близо 800 подписа от инициативния комитет против титулуването, одобрено от църквата по неясни и неизвестни причини в разрез с традициите й.
Богословът и философ на християнството проф. Калин Янакиев, който участва в бдението, обясни пред БНР, че подписката ще продължи да събира подкрепа, което трябва да накара, според него, църковният клир да реагира сериозно.
"Според една максима на Свети Киприян Картагенски, църквата е в епископа, но и епископът е в църквата, а не над църквата, което означава, че ако епископите действително са епископи в църквата, те трябва да реагират на гласа на православния български народ, защото ние тука сме се събрали именно православни християни, които не искаме да допуснем отстъпление от православните традиции", каза проф. Янакиев.
"Ние не искаме да бъде узаконено едно квази благородническо звание, което при това Светият синод до този момент е раздал на хора с неособено добра слава и във всеки случай с непроверен произход на парите", допълни той.
Писателката Емилия Дворянова, член на инициативната група, допълни още аргументи за протеста:
"Не знам дали ще събудим съвестта на хората, взели това решение, не мога да отговарям за съвестта им, но бих могла да обещая, че ще има изключително силен натиск, за да се откажат от него", каза тя.
"За малко повече от 24 часа сме събрали 777 подписа и подписката ни продължава. Бих искала да се обърна и към други миряни и към хората, които милеят за църквата, да се събудят и да разберат, че 20 години ние отдадохме държавата си на мафията, но сега сме се събрали хора, които няма да позволим мафията да заграби и църквата", добави Дворянова.
МВР ПАК НАПЪЛНИ ПАМПЕРСА
След година най-после обвиниха Райнето