2. Евгений Тодоров
3. Иван Бедров
4. Иво Инджев
5. Калин Манолов
6. Мартин Заимов
7. Николай Караиванов
8. Николай Младенов
9. Пламен Асенов
10. BLITZ
11. BPOST
12. FROGNEWS
13. R.E.D.
14. СВЕЖО
15. Ян Бибиян
16. ОРИНАВИ
17. Стефан Бонев
18. Петя Ставрева
19. Александър Секулов
20. Оринави
21. Веско Петров
22. Сантов
23. Силви Стефанов
24. Христо Гагов
25. Пламен Славов
26. Bulgaria_news
27. Елена Емануилова
28. Mese4inkata
29. Първа блогерска среща - 24.07.2009
30. Георги Цанков
Прочетен: 851 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 06.06.2013 19:59
Проверката на комисията по досиетата на ръководителите в най-голямата българска банка Уникредит Булбанк показа още веднъж, че с бившата Държавна сигурност са били свързани редица знакови фигури от прехода, някои от които и до днес заемат водещи позиции във финансови организации, а други имат значително икономическо присъствие, което е далеч от медийното внимание, пише електронното издание Медиапул.
Сред банкерите с досиета са небезизвестният щатен служител на МВР и на ДС отпреди и след Десети ноември 1989 г. Ангел Стойчев, съветникът на бившия премиер Жан Виденов Владимир Жеглов, собственикът в телевизия Еврофутбол Веселин Ранков, чието име вече е излизало от други проверки на комисията, шефът на БЧК Христо Григоров, също осветяван като сътрудник на ДС, банкерът Чавдар Кънчев - една от сочените като крупни фигури на ранния банков бизнес у нас и вечно набедяван за кандидат за премиер, когато се заговори за експертно правителство. Друг осветен - Димитър Желев ръководи едно от големите застрахователни дружества - Алианц България.
Всеки от изброените е бил в ръководството на различни банкови и финансови структури, които тръгват с държавни средства, през годините многократно трансформират собствеността и в крайна сметка от тях се ражда банката с най-големи активи у нас Булбанк, собственост от 2000 година насам на италианската банкова група Уникредит.
Уникредит Булбанк е наследник на нароилите се и мимикрирали многократно през осемдесетте и през деветдесетте години на миналия век десетки малки и по-големи банки - Българска външнотърговска банка, Булбанк, Биохим, Хипоферайнсбанк Биохим, Хемус, Електроника, Казанлъшка банка, Банка "София", Софиябанк, ТБ "Средец", банка "Елин Пелин", Елинпелинска банка, Сирбанк, банка "Карлово", Карловска ТБ, ТБ "Сердика", Баваро-българска банка, Хипоферайнсбанк-България, ХВБ Банк България ЕАД, банка "Хеброс", Благоевградска ТБ, Пловдивска ТБ, ЗКБ - Пловдив, Първомайска ТБ, Асеновградска ТБ, Троянска ТБ, Чепеларска ТБ, Мездренска ТБ, ТБ "Витоша", Великотърновска ТБ и др.
Посочените като сътрудници на ДС лица са работили по различно време в тези съставни банки и са били на ръководни позиции в тях. Проверени са 196 лица, излезлите с досиета са 12, на проверка подлежат още 9 души, за които не са предоставени данни от архива на Уникредит Булбанк.
Ангел Стойчев е бил щатен служител на ДС, а освен това и директор на дирекцията на МВР в район Кремиковци. Между 1993 и 1995 г. е бил член на Съвета на директорите на Сирбанк.
Името на Стойчев се свързва с известни сенчести фигури от прехода. Неговата дъщеря Невена живее известно време с амфетаминовия трафикант Филип Найденов - Фатик, който е застрелян в София, а след неговата смърт става близка със сръбския наркотърговец Будимир Куйович.
Счита се, че Стойчев е близък до прословутия кръг "Монтерей", по името на ресторанта, където се събират пенсионирани лица от средните и високите етажи на бившата ДС, сочени за "кукловоди на прехода". Самият Стойчев дори е сочен за собственик на ресторанта "Монтерей".
Владимир Жеглов освен като съветник на Виденов е известен като съсобственик на портала Dir.bg. Той е бил председател на Надзорния съвет на Биохим АД от юли до септември 1995 г. или отново по времето на кабинета на Жан Виденов. В Държавна сигурност се е водел като секретен сътрудник на Първо главно управление и е бил вербуван през януари 1989 г.
Собственикът в телевизия "Еврофутбол" Веселин Ранков вече е осветяван в качеството си на притежател на медия. Сега обаче комисията по досиетата огласява името му в друго негово качество - председател на Изпълнителния съвет на Българска външнотърговска банка от май 1990 до юни 1991 г.
Ранков е бил секретен сътрудник на Първо главно управление на ДС, вербуван през 1971 г. и снет от отчет две години по-късно.
Несменяемият от години председател на Българския червен кръст (БЧК) Христо Григоров, за когото вече е известно, че е бил сътрудник на ДС към Първо главно управление и чието досие е било наредено да бъде унищожено през 1990 г., е работил в банковата система в началото на деветдесетте години. Той е бил член на Управителния съвет на ТБ "Средец" от октомври 1991 до април 1992 г.
Банкерът Чавдар Кънчев в течение на една година - 1991-1992 е председател на Българската външно-търговска банка (БВТБ) и на изпълнителния й съвет. Той е типичен представител на кадрите на ДС, които се грижеха за българските капитали зад граница. През 1983 г. става зам.-директор на българо-ливанската банка Литексбанк в Бейрут, а две години по-късно става неин директор. Българският дял в банката достига по това време 87%.
Чавдар Кънчев оглавява Булбанк от създаването й през 1991 г. на основата на Българската външно-търговска банка до приватизирането й през 2000 г. Кънчев, който винаги е свързван с БСП, обявява приватизационната процедура, извършена по време на правителството на Иван Костов, за скандална и шумно напуска банката.
След това при всеки намек за създаване на експертно правителство името на Кънчев е сочено като "канен" за премиер. Самият Кънчев отбягва публичността, което е правил винаги в дългата си кариера на банкер.
Към ДС е привлечен през 1983 г., когато започва задграничната му кариера. Той се е водел като агент към Първо и Второ главно управление, а през 1990 г. е наредено досието му да бъде унищожено.
Членът на Надзорния съвет на Уникредит Булбанк от 2007 г. до момента Димитър Желев е бил привлечен за сътрудник на РУМНО - военното разузнаване вероятно по времето, когато е отбивал военната си служба. Няма данни кога е свален от отчет.
Димитър Желев започва професионалната си кариера като експерт по имуществено застраховане в Булстрад. От 1992 година е член на борда на директорите и изпълнителен директор на "България Холдинг", който по-късно става "Алианц България Холдинг".
Димитър Желев ръководи както холдинга "Алианц", така и едноименното застрахователно дружество и банка.
ЖУРНАЛИСТЪТ ХРИСТО ХРИСТОВ: САМО 3% ОТ А...
МНЕНИЕ НА РУСИ: ЗАЩО ОТВАРЯНЕТО НА ДОСИЕ...